Hipopotamy

Polska2014animacja12'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

W rzece kąpią się nagie kobiety ze swymi dziećmi. Pełna idylla. Z ukrycia obserwuje je grupa zafrapowanych mężczyzn. Decydują się zbliżyć. Ich spotkanie przybiera niezwykły, pełen dramaturgicznych spięć przebieg. Suspens oraz atmosferę zagrożenia podkreśla ekspresyjna muzyka Alexandra Bǎlǎnescu. Tego typu stadne zachowania zaobserwowano w społeczności hipopotamów. Stąd tytuł tej niekonwencjonalnej opowieści o wzajemnym przyciąganiu i odpychaniu płci. Hipopotamy to jeden z najczęściej nagradzanych filmów Dumały. Doceniono go między innymi w Zagrzebiu, Ottawie, Bilbao, Montrealu; w Krakowie dostał Srebrnego Lajkonika.

reżyseria
Piotr Dumała

Piotr Dumała – reżyser filmów animowanych i fabularnych, grafik. Urodził się w 1956 roku. Jego filmy, m.in. Łagodna (1985), Wolność nogi (1988), Franz Kafka (1991), Zbrodnia i kara (2000) zdobyły ponad 70 nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Krakowie, Zagrzebiu, Annecy). W 2009 roku wyreżyserował swój fabularny debiut Las. Wykłada w PWSFTViT w Łodzi, Konstfack College w Eksjö oraz Harvard University w Cambridge. .

zdjęcia
Mateusz Michalak
scenariusz
Piotr Dumała
animacja
Paweł Dębski, Piotr Dumała
muzyka
Alexander Balanescu
montaż
Paweł Dębski, Beata Walentowska
produkcja
Piotr Furmankiewicz, Mateusz Michalak (Fumi Studio)
Fotos
Kadr z filmu Hipopotamy