Autoportret

Norwegia2020dokument70'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Lene Marie Fossen nie chce być „ikoną anoreksji”, choć fotografia jest dla niej formą autoterapii. Niezależnie od tego, czy fotografuje mieszkańców greckich wysp, uchodźców czy siebie samą w niecodziennych stylizacjach, jej prace – szokujące i piękne zarazem – stają się zapisem desperackiej walki z chorobą i śmiercią. Kamera towarzyszy młodej norweskiej artystce przede wszystkim w jej zmaganiach z samą sobą. Stojąc u progu wielkiej kariery, bohaterka nadal pozostaje małą dziewczynką, która boi się dorosnąć.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Margreth Olin

Wielokrotnie nagradzana norweska reżyserka i producentka, najbardziej znana ze swoich filmów dokumentalnych. W 1998 roku zadebiutowała pełnometrażowym dokumentem „In the House of Angels”, który pokazywany był w norweskich kinach. Międzynarodową sławę przyniósł jej kolejny film „Moje ciało” (2002), pokazywany i nagradzany na całym świecie. Jej film „Uczynić dobro”, który powstał w 2016 roku jest jednym najlepiej zarabiających dokumentów w Norwegii. Za ostatni film, przejmujący „Autoportret”, Hogset otrzymała wiele nagród, w tym na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Gość Q&A, portret reżysera
Katja Hogset

Reżyserka filmowa. W 2014 roku ukończyła studia w zakresie reżyserii filmu dokumentalnego na Uniwersytecie w Lillehammer. Jej dyplomowy film „The Best” był prezentowany na wielu festiwalach w Norwegii. Od tego czasu związana jest z firmą producencką Speranza Film, gdzie zrealizowała swój pełnometrażowy debiut „Isolation Row” (2018). W telewizji norweskiej obejrzało go 600 000 widzów, zapoczątkował narodową debatę oraz doprowadził do zmian politycznych. Za ostatni film, przejmujący „Autoportret”, Hogset otrzymała wiele nagród, w tym na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Gość Q&A, portret reżysera
Espen Wallin

Norweski fotograf, który publikuje swoje zdjęcia dokumentalne, portrety i inne prace w najważniejszych norweskich magazynach. W ostatnim czasie zajął się filmem i zrealizował kilkanaście teledysków i reklam dla mediów społecznościowych. Przez osiem lat pracował z Lene Marie Fossen, a ich relacja pozwoliła mu uchwycić istotę jej twórczości. Za swój ostatni film, przejmujący „Autoportret”, otrzymał wiele nagród, w tym na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

zdjęcia
Espen Wallin, Espen Wallin Øystein Mamen, Lars Tubaas Øymo
scenariusz
Margreth Olin, Katja Hogset, Espen Wallin
muzyka
Susanne Sundfør
montaż
Helge Billing, Michał Leszczylowski
produkcja
Margreth Olin (Speranza Film)
Fotos
Kadr z filmu Autoportret
Zwiastun