Cienie bez słońca

Iran, Norwegia2019dokument74'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Rzadko udaje się wejść z kamerą za bramę irańskiego więzienia – zwłaszcza kobiecego. Bohaterkami filmu są żony, córki czy siostry odsiadujące wyroki za zabicie mężczyzn ze swoich rodzin. Niektóre z nich jedynie młody wiek uchronił przed karą śmierci. Ich życie za kratkami, w którym jest miejsce na naukę czy zabawę, bywa bezpieczniejsze, swobodniejsze i ciekawsze od tego na wolności. Dostając do ręki kamerę, bohaterki nagrywają wideolisty do swoich bliskich, w tym również do swych oprawców i ofiar. Stają się w ten sposób aktywnymi współtwórczyniami filmu. Srebrny Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Mehrdad Oskouei

Twórca filmowy, producent, fotograf i badacz. Urodził się w 1969 roku w Teheranie. Absolwent reżyserii filmowej na Uniwersytecie Artystycznym w Teheranie. Jeden z głównych irańskich twórców filmów dokumentalnych. Jego filmy cieszyły się dużym uznaniem krytyków na wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2010 roku za swoje osiągnięcia otrzymał nagrodę Dutch Prince Claus Award. Jest założycielem Instytutu Antropologii i Kultury, a także ambasadorem kulturalnym komitetu humanitarnego Organizacji Narodów Zjednoczonych UCHA. Za swój ostatni film „Cienie bez słońca” otrzymał nagrodę jury za najlepszą reżyserię na festiwalu filmowym IDFA 2019 i na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2020.

zdjęcia
Mehdi Azadi
scenariusz
Mehrdad Oskouei
muzyka
Afshin Azizi
dźwięk
Mahmoud Khorsand, Parsa Karimi
montaż
Amir Adibparvar
produkcja
Mehrdad Oskouei (Oskouei Film Production), Carsten Aanonsen (Indie Film)
Fotos
Kadr z filmu Cienie bez słońca
Zwiastun