Acasa, mój dom

Rumunia, Finlandia, Niemcy2020dokument85'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Na mokradłach bukaresztańskiego rezerwatu przyrody mieszka od lat wielodzietna romska rodzina. Pewnego dnia jej życie ulegnie radykalnej zmianie. Zgodnie z miejskimi planami zagospodarowania terenu tutejsi mieszkańcy muszą przenieść się do przydzielonego im mieszkania w bloku. Zwłaszcza dla dzieci, które żyły dotychczas blisko natury, w otoczeniu licznych zwierząt domowych, okazuje się to prawdziwą rewolucją. Poprawiają się warunki sanitarne, ale równocześnie pojawiają się szkolne obowiązki i nieznane dotychczas problemy, wynikające z odmiennego stylu życia. Złoty Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Radu Ciorniciuc

Reżyser, producent i dziennikarz śledczy. W 2012 roku współtworzył pierwszą niezależną organizację medialną w Rumunii “Casa Jurnalistului”, która zrzeszała reporterów specjalizujących się w dogłębnym, długotrwałym reportażu, również multimedialnym. Jest autorem pełnometrażowych reportaży, pracował również jako tajny dziennikarz śledczy. Jego zainteresowania koncentrują się wokół praw człowieka, ochrony zwierząt i środowiska. Jego dokumenty były pokazywane m.in. w “Guardianie”, “AL.-Jazeerze”, “Channel4 News”. Wielokrotnie były nagradzane w kraju i za granicą. Jego film “Acasa, mój dom” otrzymał nagrodę Złoty Róg na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

zdjęcia
Mircea Topoleanu, Radu Ciorniciuc
scenariusz
Radu Ciorniciuc
dźwięk
Andreas Mühlschlegel
montaż
Andrei Gorgan
produkcja
Monica Lăzurean-Gorgan (Manifest Film)
Fotos
Kadr z filmu Acasa, mój dom
Zwiastun