Zamęt. Kronika rodzinna

Królestwo Niderlandów1997dokument60'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Kolejny w dorobku węgierskiego mistrza dokument poświęcony losom europejskich Żydów. Wykorzystane w tym filmie ujęcia zostały nakręcone w Holandii na przełomie lat 30. i 40 ubiegłego wieku. Uwiecznieni na nich ludzie uprawiają sport, bawią się z dziećmi, flirtują, żenią się i świętują. Choć trudno znieść myśl, że nie potrafimy odróżnić jednych od drugich, są wśród nich zarówno ofiary, jak i architekci „ostatecznego rozwiązania”. Ciężko też pogodzić się z myślą, że oglądamy ostatnie chwile ludzi, którzy tak bardzo potrafią cieszyć się życiem.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Péter Forgács

Niezależny reżyser filmowy i artysta multimedialny, którego prace prezentowane były na całym świecie. Zrealizował ponad trzydzieści filmów, w tym najbardziej znaną i nagradzaną serię „Private Hungary” – powstałą z wykorzystaniem prywatnych materiałów wideo z lat 30. i 60. XX wieku. Jego międzynarodowy debiut to film „Bartos Family” (1988), który otrzymał Grand Prix na World Wide Video Festival w Hadze. W 1983 roku utworzył w Budapeszcie Private Photo & Film Archives Foundation (PPFA), unikatową kolekcję filmów amatorskich, które stały się materiałem wyjściowym dla jego charakterystycznego sposobu przetwarzania historii. W 2002 roku w The Getty Research Institute pokazana została jego instalacja „Danube Exodus: Rippling Currents of the River”. Jest laureatem wielu nagród, a swoje filmy prezentował na wielu festiwalach na całym świecie. Jego wysoce cenione dzieła znajdują się w licznych kolekcjach publicznych, muzealnych i uniwersyteckich.

muzyka
Tibor Szemzö
montaż
Kati Juhász
produkcja
Cesar Messemaker (Lumen Film)
Fotos
Kadr z filmu Zamęt. Kronika rodzinna
Zwiastun