Rentgen rodzinny

Norwegia, Iran, Szwajcaria2020dokument81'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Zdjęcia w albumie często niewiele mówią o fotografowanych osobach. Reżyserka sięga po metaforę zdjęć rentgenowskich, by przejrzeć na wskroś skomplikowaną relację łączącą jej rodziców: matkę oddaną irańskiej rewolucji i zsekularyzowanego ojca radiologa. Za pomocą bogatych archiwaliów i dyskretnych inscenizacji film zderza ze sobą kompletnie różne światy i poglądy. Życie rodzinne i burzliwa historia kraju we wspomnieniach reżyserki nierozerwalnie splatają się ze sobą, tworząc obraz podzielonego domu, a zarazem kształtującej się w nim kobiecej tożsamości.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Firouzeh Khosrovani

Urodziła się w Teheranie, w Iranie. W 2002 roku ukończyła studia artystyczne w Accademia di Belle Arti di Brera we Włoszech i dziennikarstwo na Uniwersytecie w Teheranie. Współpracuje z wieloma włoskimi gazetami i magazynami. Jako reżyserka zadebiutowała w 2004 roku filmem dokumentalnym “Life Train”, a następnie realizowała liczne międzynarodowe projekty artystyczne. Jej ostatni film “Rentgen rodzinny” jest jej pierwszym pełnometrażowym dokumentem, otrzymał główną nagrodę na festiwalu IDFA.

zdjęcia
Mohammad Reza Jahanpanah
scenariusz
Firouzeh Khosrovani
muzyka
Peyman Yazdanian
dźwięk
Alireza Nekulal
montaż
Farahnaz Sharifi, Rainer Maria Trinkler, Jila Apachi
produkcja
Fabien Greenberg, Bård Kjøge Rønning (Antipode Films)
Fotos
Kadr z filmu Rentgen rodzinny
Zwiastun