O mężczyźnie, który malował krople wody

Francja, Korea Południowa2020dokument79'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Wybitny koreański malarz Kim Tschang-Yeul wyspecjalizował się w abstrakcyjnych obrazach – przez kilkadziesiąt lat tworzył wariacje wokół motywu wodnych kropelek. Wraz z jego synem, który również jest artystą, ale mieszka i pracuje we Francji, zanurzamy się w mikrokosmos tej twórczości, mocno naznaczonej filozofią Wschodu. Stopniowo jednak malarstwo Kima odsłania swoje traumatyczne korzenie, sięgające jego wojennych przeżyć. Również sam film czerpie swoją wyrafinowaną formę z ojcowskich fascynacji i obsesji. Laureat Srebrnego Rogu za film o wysokich walorach artystycznych na 61. KFF: "Piękny, medytacyjny esej filmowy o człowieku, traumie sprzed lat i misternej sztuce widzianych oczyma syna zafascynowanego twórczością ojca. Precyzyjny montaż pozwala uchwycić zmieniające się stany umysłu. Nie daje o sobie zapomnieć".

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Oan Kim

Filmowiec, fotograf i muzyk. Urodził się w 1974 roku we Francji. Studiował wideo i fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu (ENSBA) oraz kompozycję muzyczną w Konserwatorium Paryskim (CNSMDP). Tworzy instalacje wideo, filmy i teledyski. Wziął udział w prawie 20 wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. W swoich pracach przeplata tematy bliskie tradycyjnemu dokumentowi oraz eksperymentom formalnym i konceptualnym ze świata sztuki, badając przesuwające się granice między rekonstruowaną rzeczywistością a odpowiadającą za nią podmiotowością.

Gość Q&A, portret reżysera
Brigitte Bouillot

Filmowiec, fotografka i scenografka. Studiowała sztuki wizualne w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Dijon na wydziale audiowizualnym. Jest współzałożycielką grupy La Bouillot Le Morand. Robi instalacje artystyczne łączące fotografię, wideo i dźwięk. Uczyła w szkole Beaux-Arts w Paryżu oraz w ENS Cachan na Wydziale Grafiki. W 2000 roku założyła Le Potager, wytwórnię zrzeszającą reżyserów, fotografów i grafików, w której tworzą projekty łączące fotografię i wideo do celów scenograficznych.

zdjęcia
Oan Kim, Brigitte Bouillot
scenariusz
Oan Kim, Brigitte Bouillot
muzyka
Oan Kim
dźwięk
Oan Kim, Jules Wysocki, Alexandre Hecker
montaż
Nassim Gordji-Tehrani
produkcja
Clarisse Tupin (Paraiso production), Young Kim (Miru Pictures), Martine Kim
Fotos
Kadr z filmu O mężczyźnie, który malował krople wody
Zwiastun