Borderland

Niemcy, Polska2020dokument97'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Andreas Voigt po trzydziestu latach powraca nad Odrę i Nysę, by sprawdzić, co dziś sądzą o granicach, transformacji i sąsiadach mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza. Jego film, toczący się niespiesznie niczym szeroko rozlana rzeka, wydobywa z malowniczych krajobrazów ślady świadczące o bogatej przeszłości tych ziem. Ale historia jest tu tylko pretekstem: dla niemieckiego reżysera najważniejsi są ludzie: starzy i młodzi, miejscowi i przybysze z innych państw i kontynentów. Jedni z nostalgią wspominają czasy zimnowojennej świetności, inni bez kompleksów szukają swojego miejsca w pozbawionej granic Europie.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Andreas Voigt

Reżyser i autor filmów dokumentalnych. Urodzony w 1953 roku we wschodnich Niemczech. Studiował fizykę w Krakowie, ekonomię w Berlinie i reżyserię na Uniwersytecie Filmu i Telewizji w Poczdamie. Pracował jako reżyser, montażysta i scenarzysta w Studiu Filmów Dokumentalnych DEFA, następnie jako niezależny reżyser filmowy, scenarzysta oraz producent dla stacji telewizyjnych, producentów filmowych, prywatnych oraz organizacji rządowych.

zdjęcia
Marcus Lenz, Wilkerling Maurice, Wojciech Ostrowski, Andreas Voigt
scenariusz
Andreas Voigt
muzyka
Mario Peters, Jean Louis Matinier
montaż
Ina Tangermann
produkcja
Barbara Etz (Barbara Etz Fimproduktion), Klaus Schmutzer, Kazimierz Beer
Fotos
Kadr z filmu Borderland