Lody Mao

Chiny, Niemcy, Królestwo Niderlandów2020dokument29'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Dokument przedstawia intrygujący projekt: co dziesięć lat pięć przyjaciółek staje przed obiektywem aparatu fotograficznego. Ich wspólne zdjęcie służy jako pretekst do konfrontacji z historią Chin ostatnich dziesięcioleci oraz pokazania różnych punktów widzenia. Aby uchwycić początek całej historii, cofamy się do pamiętnego lata 1976 roku. To wtedy umarł Mao Zedong, przywódca komunistycznych Chin. Skończyła się rewolucja kulturalna, a grupa siedemnastolatek znalazła dwa jeny, które postanowiła zainwestować we wspólną fotografię. Jak potoczyły się dalsze losy kobiet?

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Brindusa Nastasa

Reżyserka filmów dokumentalnych, operatorka i montażystka. Pochodzi z Rumunii. Mieszkając w 6 krajach i kręcąc projekty w ponad 30, rozwinęła wrażliwość wizualną na różne kultury. Lubi łączyć wizualne opowiadanie historii ze szczegółowym badaniem postaci. Jej filmy pokazywane były na festiwalach na całym świecie, a jej animacja dokumentalna „Goodnight Stories” była nominowana do nagrody Reporterpreis i zdobyła nagrodę Migration Media Award w 2017 roku.

Gość Q&A, portret reżysera
Jialu Zhang

Producentka i reżyserka. Jej dokument „Alive” zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Filmów w Pekinie i był wyświetlany na 29. VGIK w Rosji i 23. FIPA we Francji w 2009 r. Pracowała jako kierownik produkcji w CCTV6 China Movie Channel, była tam odpowiedzialna za cotygodniowy kręcony na żywo program „World Film Report”, prezentujący różnorodność kina międzynarodowego.

Gość Q&A, portret reżysera
Annabella Stieren

Dokumentalistka, montażystka i fotografka. Jest też dziennikarką multimedialną z doświadczeniem politycznym i psychologicznym. Żyła i pracowała jako dziennikarka w Europie i na Bliskim Wschodzie, zajmując się konfliktami społecznymi, polityką, migracją, prawami człowieka i globalną gospodarką. Jako filmowiec inspiruje się życiem codziennym i próbuje zrozumieć zmiany społeczne w różnych kulturach. Jej prace mają silny humanistyczny charakter, wychwytujące intymne, spontaniczne chwile z intensywnymi obrazami.

zdjęcia
Brindusa Nastasa
produkcja
Jialu Zhang, Brindusa Nastasa (Springroll Media), Annabella Stieren
Fotos
Kadr z filmu Lody Mao