Tylko wiatr

Polska2021dokument58'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Wyprawa w poszukiwaniu wspomnień z dzieciństwa: dziewięćdziesięciolatek wybiera się z wnuczką w podróż do Kazachstanu, gdzie jako dziecko przebywał na zesłaniu w latach 40. ubiegłego wieku. Historia zaklęta w kilku wyblakłych fotografiach okaże się niezwykle trudna do uchwycenia: zawodzi pamięć, czas nieuchronnie zaciera ślady. Czy bohaterom uda się odnaleźć cień przeszłości na bezkresnych azjatyckich stepach? Ciepły, rodzinny film o miłości i pamięci – i o tym, że warto realizować marzenia, nawet jeśli efekt jest daleki od naszych wyobrażeń.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Zofia Kowalewska

Reżyserka. Urodziła się w 1995 roku w Krakowie. Absolwentka reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jej dokument „Więzi” zdobył ponad 40 nagród na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą (Krakowski Festiwal Filmowy, IDFA, DOK Leipzig) i znalazł się na tzw. krótkiej liście dziesięciu filmów mających szansę na nominację do Oscara 2017. Jej kolejny dokument “Tylko Wiatr” pokazywany był premierowo na Krakowskim Festiwalu Filmowym i HotDocs 2022. Laureatka Talentu Trójki w kategorii Film, trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Kot" (prod. Szkoła Filmowa w Łodzi) jest jej filmem dyplomowym.

zdjęcia
Grzegorz Hartfiel
scenariusz
Zofia Kowalewska
obsada
Zdzisław Torhan
muzyka
Jesimchan Turechanowicz Tokubajew
dźwięk
Krzysztof Ridan
montaż
Jerzy Zawadzki
produkcja
Stanisław Zaborowski, Daria Maślona (Silver Frame)
Fotos
Kadr z filmu Tylko wiatr