Zbrodnia i kara

Polska2000animacja30'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Młody mężczyzna postanawia zamordować i obrabować starą lichwiarkę... Ekranizacja słynnej powieści Fiodora Dostojewskiego. Sugestywną warstwę plastyczną wzmacnia ekspresyjna muzyka Janusza Hajduna. To ona w dużym stopniu decyduje o narracyjnej płynności tej adaptacji bez słów – literackiego przecież – dzieła. O tej ekranizacji Dumała marzył od dawna, a poprzednie filmy traktował jako wprawki przed jej realizacją. Łagodna nauczyła go płynnych przemian jednego obrazu w drugi, a Franz Kafka równoległego prowadzenia akcji na wielu płaszczyznach. I powstał film urzekający – z jednej strony atmosferą, a z drugiej płynnością opowiadania.

reżyseria
Piotr Dumała

Piotr Dumała – reżyser filmów animowanych i fabularnych, grafik. Urodził się w 1956 roku. Jego filmy, m.in. Łagodna (1985), Wolność nogi (1988), Franz Kafka (1991), Zbrodnia i kara (2000) zdobyły ponad 70 nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Krakowie, Zagrzebiu, Annecy). W 2009 roku wyreżyserował swój fabularny debiut Las. Wykłada w PWSFTViT w Łodzi, Konstfack College w Eksjö oraz Harvard University w Cambridge. .

zdjęcia
Jan Maciej Ptasiński
scenariusz
Piotr Dumała
animacja
Piotr Dumała
muzyka
Janusz Hajdun
montaż
Katarzyna Rudnik
produkcja
Marek Nowowiejski (Bow & Axe Ent.)
Fotos
Kadr z filmu Zbrodnia i kara