Ściany

Polska1987animacja8'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Porażająca ekspresją, mroczna, przepojona kafkowską atmosferą osaczenia posępna opowieść o człowieku i jego niezbyt wesołym losie. Jej bohater jest uwięziony w pomieszczeniu bez okien i drzwi. Jego oczy bacznie obserwują ściany, uszy łowią każdy szmer. Szanse oswobodzenia wydają się jednak zerowe. Niezwykle wysmakowana, czarno-biała plastyka oraz spójna z klaustrofobicznym obrazem sugestywna ścieżka dźwiękowa, w której (obok efektów naturalnych i ciszy pełniącej funkcję dramaturgiczną) prym wiedzie przejmująca muzyka Przemysława Gintrowskiego, przyniosły Ścianom istną lawinę festiwalowych trofeów.

reżyseria
Piotr Dumała

Piotr Dumała – reżyser filmów animowanych i fabularnych, grafik. Urodził się w 1956 roku. Jego filmy, m.in. Łagodna (1985), Wolność nogi (1988), Franz Kafka (1991), Zbrodnia i kara (2000) zdobyły ponad 70 nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Krakowie, Zagrzebiu, Annecy). W 2009 roku wyreżyserował swój fabularny debiut Las. Wykłada w PWSFTViT w Łodzi, Konstfack College w Eksjö oraz Harvard University w Cambridge. .

zdjęcia
Grzegorz Świetlikowski
scenariusz
Piotr Dumała
animacja
Piotr Dumała
muzyka
Przemysław Gintrowski
dźwięk
Mieczysław Janik
montaż
Henryka Sitek
produkcja
(Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For)
Fotos
Kadr z filmu Ściany