Wolność nogi

Polska1988animacja10'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Bohater tej przewrotnej animacji podczas snu… rozpada się na kawałki. Poszczególne fragmenty jego ciała rozbiegają się po sypialni i rozpoczynają samodzielną egzystencję. Rankiem, na dźwięk budzika, wracają do łóżka na swoje miejsce, z wyjątkiem jednej nogi, która opuściła pokój, wybierając wolność. W tej surrealistycznej opowieści poświęconej wolności (a konkretnie prawu poszczególnych części ludzkiego organizmu do swobodnego gestu) poezja miesza się z groteską, realność z zaprawionym surrealizmem i purnonsensowym dowcipem, tworząc fantastyczny kolaż, którego głównym wyznacznikiem jest potęga wyobraźni.

reżyseria
Piotr Dumała

Piotr Dumała – reżyser filmów animowanych i fabularnych, grafik. Urodził się w 1956 roku. Jego filmy, m.in. Łagodna (1985), Wolność nogi (1988), Franz Kafka (1991), Zbrodnia i kara (2000) zdobyły ponad 70 nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Krakowie, Zagrzebiu, Annecy). W 2009 roku wyreżyserował swój fabularny debiut Las. Wykłada w PWSFTViT w Łodzi, Konstfack College w Eksjö oraz Harvard University w Cambridge. .

zdjęcia
Grzegorz Świetlikowski, Krzysztof Męcina
scenariusz
Piotr Dumała
animacja
Piotr Dumała
muzyka
Janusz Hajdun, Mariusz Stopnicki
dźwięk
Mieczysław Janik
montaż
Henryka Sitek, Marek Lewandowski
produkcja
(Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For)
Fotos
Kadr z filmu Wolność nogi