Mury

Polska2020dokument17'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Tytułowe mury to szary gmach aresztu – symbolu okrutnej i zarazem strachliwej władzy Łukaszenki. Przed budynkiem stoją rodziny zatrzymanych; w większości są to kobiety wspierające więźniów politycznych: swoich mężów, braci, synów. Wyprodukowany przez telewizję Biełsat film Andreja Kuciły daje wgląd w emocje i stan ducha białoruskiego społeczeństwa. Pokazuje również mechanizmy tłumienia oporu – jednym z nich jest odcinanie bliskich od informacji o zatrzymanych. Wśród niepewności i tęsknoty rodzi się gniew.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Andrei Kutsila

Reżyser i dziennikarz. Urodził się 1983 roku w Baranowiczach na Białorusi. W 2007 roku zdobył dyplom z dziennikarstwa na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym, a dwa lata później ukończył studia na Białoruskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczył w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich – w Berlinale Talents, IDFAcademy i innych. Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Gaude Polonia”. Współpracuje z licznymi studiami filmowymi i stacjami telewizyjnymi. W 2019 roku został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Srebrnym Lajkonikiem na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym za film “Summa”.

zdjęcia
Andrei Kutsila
scenariusz
Andrei Kutsila
montaż
Andrei Kutsila
produkcja
Beata Krasicka (Telewizja Biełsat)
Fotos
Kadr z filmu Mury