Sztetlowcy

USA, Rosja2020dokument80'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Nostalgiczna opowieść utkana z tęsknoty za utraconym światem małych żydowskich miasteczek. Większość ich przedwojennych mieszkańców od dziesiątek lat żyje w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, lecz pamięć o opuszczonej ojczyźnie jest w nich wciąż bardzo żywa. Jednak nie tylko oni pielęgnują wspomnienia. W sąsiedztwie dawnych sztetli zostali ludzie, którzy starają się nie zapominać o swoich dawnych sąsiadach. Kultywują ich tradycje, przygotowują koszerne potrawy, a nawet, jak jeden z bohaterów, decydują się na konwersję.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Katya Ustinova

Dokumentalistka. Urodziła się w Rosji, mieszka w Nowym Jorku. Przez prawie dziesięć lat pracowała jako producentka telewizyjna i reporterka, a następnie zaczęła zajmować się filmami dokumentalnymi. W 2012 roku ukończyła School of Visual Arts w Nowym Jorku, a także otrzymała nagrodę Pauli Rhodes za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego za swój film dyplomowy. “Szteltowcy” (2020) to jej pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny. Zdobył rosyjską nagrodę The Laurel Branch za najlepszy debiut.

zdjęcia
Katya Ustinova, Maxim Musiyan
animacja
Sashko Danylenko
muzyka
Anna Drubich, Amit Cohen
dźwięk
Serhii Avdieiev
montaż
Katya Ustinova
produkcja
Katya Ustinova
Fotos
Kadr z filmu Sztetlowcy