Pokolenie Utøyi

Norwegia2021dokument101'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

W 2011 roku Norwegią w ciągu jednego dnia wstrząsnęły dwa wydarzenia: prawicowy ekstremista Anders Breivik najpierw przeprowadził zamach bombowy w rządowej dzielnicy Oslo, a następnie otworzył ogień do uczestników obozu organizowanego przez młodzieżówkę Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utøya. Zabił w sumie 77 osób. Cztery młode bohaterki tej opowieści przeżyły atak na wyspie. Pomimo tych traumatycznych doświadczeń nie tracą wiary w sens działań aktywistycznych i postanawiają jeszcze bardziej zaangażować się w pracę na rzecz społeczeństwa.

reżyseria
Aslaug Holm

Reżyserka i autorka zdjęć. Zrealizowała wiele nagradzanych filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Wraz z mężem założyła firmę producencką Fenris Film. Jej najbardziej znanym filmem jest “Cool & Crazy”. Za film “Bogaty kraj” otrzymała nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tromsø.

Sigve Endresen

Reżyser i producent. Urodził się w 1953 roku w Norwegii. Założył norweską wytwórnię filmową Motlys. Za swoje filmy otrzymał wiele nagród. W 1998 roku otrzymał statuetkę Aamot, najważniejszą nagrodę norweskiej kinematografii.

zdjęcia
Aslaug Holm
scenariusz
Aslaug Holm, Sigve Endresen
muzyka
Ola Fløttum
montaż
Lisa Ekberg, Aslaug Holm
produkcja
Tore Buvarp (Fenris Film), Sigve Endresen (Motlys)
Fotos
Kadr z filmu Pokolenie Utøyi
Zwiastun