Franz Kafka

Polska1991animacja16'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Realizowane techniką płytek gipsowych filmy Dumały obficie czerpią z literackiej klasyki, rozpościerają się między światem Fiodora Dostojewskiego a pejzażem wewnętrznym Franza Kafki. To dzieło – utrzymane w konwencji animowanego dokumentu – Dumała poświęcił życiu i twórczości genialnego praskiego pisarza z początku XX wieku. Warto zauważyć, że biografią i literaturą Franza Kafki zainteresowało się wielu mistrzów animacji, m.in. Caroline Leaf, Zbigniew Rybczyński, Kōji Yamamura, Longin Szmyd. Pośród nich prym wiedzie niekonwencjonalny biopic Dumały, uhonorowany w Krakowie Brązowym Smokiem i statuetką Don Kichota (1992).

reżyseria
Piotr Dumała

Piotr Dumała – reżyser filmów animowanych i fabularnych, grafik. Urodził się w 1956 roku. Jego filmy, m.in. Łagodna (1985), Wolność nogi (1988), Franz Kafka (1991), Zbrodnia i kara (2000) zdobyły ponad 70 nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Krakowie, Zagrzebiu, Annecy). W 2009 roku wyreżyserował swój fabularny debiut Las. Wykłada w PWSFTViT w Łodzi, Konstfack College w Eksjö oraz Harvard University w Cambridge. .

zdjęcia
Jan Maciej Ptasiński, Adam Dąbrowski, Barbara Stankiewicz, Adam Mickiewicz
scenariusz
Piotr Dumała
animacja
Piotr Dumała
muzyka
Janusz Hajdun
montaż
Hanna Michalewicz
produkcja
(Studio Miniatur Filmowych)
Fotos
Kadr z filmu Franz Kafka