Ederly

Polska2015fabuła87'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Drugi film fabularny w dorobku mistrza animacji. „Punkt wyjścia fabuły: ktoś zostaje w jakimś domu wzięty przez jakąś rodzinę za kogoś innego, niż jest w rzeczywistości, przyśnił mi się” – wyznaje reżyser. Jak to we śnie bywa, postępowanie jego bohatera jest dalekie od reguł logiki przyczynowo-skutkowej. W konserwatora zabytków wcielił się Mariusz Bonaszewski, nieco podobny do Dumały, który studiował konserwację dzieł sztuki, zanim zajął się animacją. W tej surrealistycznej komedii, a zarazem filozoficznej przypowiastce, pojawia się także dr Charakter (tym razem nie tylko w dźwięku), rozkoszujący się... kaszanką.

reżyseria
Piotr Dumała

Piotr Dumała – reżyser filmów animowanych i fabularnych, grafik. Urodził się w 1956 roku. Jego filmy, m.in. Łagodna (1985), Wolność nogi (1988), Franz Kafka (1991), Zbrodnia i kara (2000) zdobyły ponad 70 nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Krakowie, Zagrzebiu, Annecy). W 2009 roku wyreżyserował swój fabularny debiut Las. Wykłada w PWSFTViT w Łodzi, Konstfack College w Eksjö oraz Harvard University w Cambridge. .

zdjęcia
Adam Sikora
scenariusz
Piotr Dumała
obsada
Mariusz Bonaszewski, Helena Norowicz, Aleksandra Popławska, Piotr Skiba
muzyka
Selma Mutal
montaż
Beata Walentowska
produkcja
(Andersa Street Art and Media)
Fotos
Kadr z filmu Ederly