Lata świetlne

Polska2021dokument27'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

„Prawdziwa męska przyjaźń” – mówią o Witalim i Łukaszu. Po skończeniu seminarium prawosławnego trzydziestolatkowie nadal mieszkają razem, a życie wypełniają im muzyka, książki i dysputy filozoficzne. Ale żeby w prawosławiu przyjąć święcenia kapłańskie, najpierw trzeba się ożenić. Mieszkająca na Białorusi rodzina nie może się doczekać, aż Witali znajdzie żonę i zostanie księdzem. Również jego przyjaciel, choć od lat ma dziewczynę, nie garnie się do ożenku. Czy to, co łączy bohaterów, okaże się silniejsze od powinności religijnych?

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Monika Proba

Autorka filmów dokumentalnych, reportaży, podcastów, wideo instalacji i teledysków. Urodziła się w Montrealu w 1987 roku. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Sorbonie. Studiowała również w Indonezyjskim Instytucie Sztuki w Jogjakarcie jako stypendystka programu Darmasiswa. Tam wraz z siostrą, nakręciła swój pierwszy film dokumentalny dotyczący jawajskiego szamanizmu pt. „Sen na Jawie”. Absolwentka kursu DOK PRO w Szkole Wajdy. W swojej pracy zajmuje się przede wszystkim tematyką rytuału w kulturze.

zdjęcia
Zvika Gregory Portnoy
scenariusz
Monika Proba
bohaterowie
Witali Michalczuk
dźwięk
Lucyna Wielopolska, Monika Proba, Mikołaj Lendzioszek, Anna Rok
montaż
Adriana Fernández Castellanos, Monika Proba
produkcja
Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński (Studio Munka - SFP)
Fotos
Kadr z filmu Lata świetlne