Branka

Węgry, Serbia2021fabuła20'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Wczesne lata 90. Jugosławia się rozpada; kraj jest rozdarty krwawym konfliktem. W tym niepewnym czasie młoda pielęgniarka Branka rozpoczyna pracę w szpitalu. Szybko odkrywa, że dramat rozgrywa się nie tylko za murami, ale również na oddziale położniczym, wśród matek, które straciły kontakt z partnerami. Nie to jest jednak najgorsze. Placówka rejestruje wyjątkowo wysoką umieralność noworodków. Dziewczyna próbuje się dowiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Ákos K Kovács zgłębia jeden z mniej znanych, ale bardzo bolesnych elementów XX-wiecznej historii Bałkanów, do dziś niechętnie przywoływany w debacie publicznej.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Ákos K Kovács

Reżyser i operator. Urodził się w 1991 roku Jugosławii. Studiował na kierunku operatorskim na Budapesti Metropolitan Egyetem w Budapeszcie. Zadebiutował na Berlinale Generation w 2014 roku filmem dyplomowym “Away” (reżyseria Roland Ferge), gdzie zdobył Specjalne Wyróżnienie Międzynarodowego Jury Generation Kplus. Od tego czasu pracuje przy filmach także jako scenarzysta i reżyser. “Branka” to jego pierwszy film krótkometrażowy.

zdjęcia
Levente Tóth
scenariusz
Tamás Oláh, Ákos K Kovács
obsada
Dina Mušanović, Dorottya Antóci, Nenad Pećinar, Natália Vicei
dźwięk
Levente Markos
montaż
Dániel Márton
produkcja
Gábor Osváth, Zsuzsanna Gyurin (Filmfabriq Kft.)
Fotos
Kadr z filmu Branka