Efekt widza

Norwegia2017fabuła10'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Grupa uczniów podstawówki analizuje nagranie zdarzenia, w którym na oczach wielu świadków dochodzi do przemocy, ale nikt nie decyduje się pomóc ofierze. Sytuacja ta jest znana w psychologii jako „efekt widza” albo „rozproszenie odpowiedzialności”. Mechanizm ten polega na tym, że im więcej świadków zdarzenia, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że na nie zareagują. Uczniowie próbują się wczuć w rolę zarówno ofiary, jak i sprawcy oraz świadków zdarzenia, co doprowadza do zaognienia stosunków pomiędzy najaktywniejszymi uczestnikami dyskusji.

reżyseria
Yenni Lee

Norwesko-wietnamska reżyserka i scenarzystka filmowa. Ukończyła studia reżyserskie w Göteborgu. Jej filmy były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach. Definiuje swój styl audiowizualny jako „mikro-poetycko-psychozę”, której celem jest całkowite oderwanie się od czasu i przestrzeni. Jest członkinią Barbosa Film w Oslo, feministycznej firmy zajmującej się produkcją filmów i aktywnie działającej na rzecz równości płci w filmie.

zdjęcia
Sara Svärdsén
scenariusz
Yenni Lee
montaż
Patrik Forsell
produkcja
Yenni Lee (Yenni Film)
Fotos
Kadr z filmu Efekt widza