Z ukrycia

Węgry, Francja, Kanada2020animacja11'Short Matters! Krótkie filmy roku

Raz, dwa, trzy – szukasz ty! A gdyby schować się tak, żeby nikt cię już nigdy nie znalazł? Na taki pomysł wpada jeden z braci podczas domowej zabawy w chowanego. Zamknięty w szafie, przez lata obserwuje życie swojej rodziny tylko przez szparę w drzwiach. Przygnębiająca i klaustrofobiczna animacja pokazuje problem izolacji, poczucia samotności czy zanikających więzów rodzinnych. Metaforycznie przedstawia także współczesne relacje podtrzymywane przez media społecznościowe, dzięki którym widzimy na bieżąco życie naszych bliskich, ale w nim nie uczestniczymy.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Daniel Gray

Reżyser animacji, malarz. Studiował sztuki piękne i animację na Uniwersytecie w Cardiff, w Wielkiej Brytanii. Jego kreatywna współpraca z Tomem Brownem rozpoczęła się od ich krótkiego filmu dyplomowego t.o.m. (2006), który odniósł natychmiastowy sukces na międzynarodowych festiwalach filmowych. Ich kolejny film „Zęby” (2015) był pokazywany na ponad 40 festiwalach i zdobył liczne nagrody. Daniel był członkiem jury festiwali filmowych i wykładowcą wizytującym na uniwersytetach, a także prowadził szereg warsztatów kreatywnej animacji.

scenariusz
Daniel Gray
animacja
Daniel Gray, Margot Barbé, Islena Neira, Benoit Michelet, Théo Sigot
dźwięk
Olivier Calvert
montaż
Daniel Gray
produkcja
Bella Szederkenyi (CUB Animation), Marion Barré, Soyo Giaoui (La Cellule), Maral Mohammadian (National Film Board Of Canada), Bálint Farkas Gelley (CUB Animation), György Czutor (Official Films)
Fotos
Kadr z filmu Z ukrycia