Nad Niemnem

Polska2021dokument43'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Kiedyś chciał być żołnierzem – dziś jest wiejskim lekarzem i ciężko pracującym rolnikiem. A także samotnym strażnikiem pamięci o żydowskich mieszkańcach tej okolicy, po których został jedynie zarośnięty cmentarz. Tuż obok kilkuletni synek bohatera zabija wakacyjną nudę. Kim będzie w przyszłości mały Gosza? Czy pozostanie w wiosce, choć ona coraz bardziej się wyludnia i traci kontakt ze swoją przeszłością? Jedyne, co na pewno nie zniknie, to sielski pejzaż nad rzeką Niemen przechowujący ślady tych, którzy odeszli.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Andrei Kutsila

Reżyser i dziennikarz. Urodził się 1983 roku w Baranowiczach na Białorusi. W 2007 roku zdobył dyplom z dziennikarstwa na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym, a dwa lata później ukończył studia na Białoruskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczył w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich – w Berlinale Talents, IDFAcademy i innych. Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Gaude Polonia”. Współpracuje z licznymi studiami filmowymi i stacjami telewizyjnymi. W 2019 roku został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Srebrnym Lajkonikiem na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym za film “Summa”.

zdjęcia
Andrei Kutsila
scenariusz
Larysa Hrybianuk, Andrei Kutsila
montaż
Andrei Kutsila
produkcja
Beata Krasicka (Biełsat (TVP))
Fotos
Kadr z filmu Nad Niemnem
Zwiastun