Dzieci wroga

Szwecja, Dania2021dokument99'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Córka Patricia Galveza była „narzeczoną dżihadu” – jedną z wielu młodych Europejek, które przeszły na islam i poślubiły bojowników ISIS. Po tragicznej śmierci Amandy jej ojciec podejmuje walkę o odzyskanie siedmiorga swoich wnucząt przebywających w syryjskim obozie dla uchodźców. Gdy okazuje się, że dla szwedzkich władz przyjęcie dzieci dżihadysty stanowi problem, Patricio postanawia działać na własną rękę. Film, który chwilami ogląda się jak thriller, jest zapisem brawurowej akcji i ogromnej determinacji człowieka pragnącego wyrwać swoje wnuki z piekła. Laureat Nagrody FIPRESCI na 61. KFF "za wyrazisty i pełen emocji portret szwedzko-chilijskiego dziadka Patricia poszukującego swoich siedmiu wnucząt opuszczonych w obozie dla uchodźców al-Hol w Syrii. W filmie "Dzieci Wroga" padają istotne pytania etyczne o ludzką winę, odpowiedzialność i dziedziczenie traumy, a jednocześnie reżyserowi udało się uniknąć jednostronnego spojrzenia na złożone problemy polityczne pokazując niechlubną rolę dyplomacji europejskiej w obszarze skuteczności pomocy humanitarnej."

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Gorki Glaser-Müller

Reżyser, scenarzysta, artysta multimedialny. Urodził się w Santiago w Chile w 1973 roku. a do Szwecji przyjechał jako 13-latek. Ukończył szkołę aktorską w Malmö i reżyserię na Akademin Valand w Göteborgu. Pracuje jako freelancer z eksperymentalnymi technologiami, takimi jak VR, MR, filmy 360 stopni i wolumetryczne nagrania video. Jego pierwszym filmem fabularnym był doceniony przez krytyków “Raz w roku” (2013). “Dzieci wroga” to jego debiut dokumentalny.

produkcja
Kristofer Henell, Erika Malmgren (Cinenic Film)
Fotos
Kadr z filmu Dzieci wroga
Zwiastun