Kiedy byliśmy łobuzami

USA, Niemcy2021dokument30'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Archiwalny film edukacyjny i przypadkowe spotkanie ze szkolnym kolegą przywołują wspomnienia z lat 60., kiedy to reżyser był w piątej klasie szkoły podstawowej. Wziął wówczas udział w pewnym wstydliwym incydencie: razem z innymi uczniami znęcał się psychicznie i fizycznie nad klasowym kozłem ofiarnym. Dziś nawiązuje kontakt z uczestnikami zdarzenia – co zapamiętali z tamtych lat? Materiały found footage, szkolne zdjęcia, animacje i zapisy rozmów tworzą przejmującą historię o poczuciu winy i próbie jej odkupienia.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Jay Rosenblatt

Amerykański reżyser filmów eksperymentalnych, który od 1980 roku pracuje jako niezależny filmowiec. Zrealizował ponad trzydzieści filmów. Jest stypendystą fundacji Guggenheima i Rockefellera. Jego filmy były wielokrotnie nagradzane na festiwalach na całym świecie. Retrospektywa jego filmów odbyła m.in. podczas New York Film Forum, a także w MoMA w Nowym Jorku. Jego twórczość była wielokrotnie komentowana w prasie, m.in w „New York Timesie” oraz magazynach „Sight&Sound” i „Filmmaker”. Jest dyrektorem programowym Festiwalu Filmów Żydowskich w San Francisco.

zdjęcia
Kirsten Johnson, Ellie Mccutcheon, Jay Rosenblatt
scenariusz
Jay Rosenblatt
animacja
Jeremy Rourke
obsada
Richard J. Silberg, Mark Athitakis, Wendy Newman, Bobbi Bromberg
muzyka
Erik Ian Walker
dźwięk
Judy Karp
montaż
Jay Rosenblatt
produkcja
Jay Rosenblatt, Stefano Tealdi (Jay Rosenblatt Films)
Fotos
Kadr z filmu Kiedy byliśmy łobuzami
Zwiastun