Nature Is My Homeland [AD]

Polska2021dokument54'
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/nowa/public_html/https/wp-content/themes/kff3/template-parts/content/c-film-page.php on line 149

Seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Film dokumentalny "Nature Is My Homeland" powstał w 2020 roku, w ramach projektu o tym samym tytule. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Marek Gajczak. Wraz z Aleksandrą Idzikowską wykonał on także zdjęcia. Muzykę skomponował Michał Korzeniowski. Projekt "Nature Is My Homeland" został zrealizowany przez krakowską Akademię Sztuk Pięknych wraz z uczelniami z Serbii, USA oraz Niemiec. Łączył różne działania twórcze takie, jak rysunek, instalacja, grafika, realizacje intermedialne skupione na pojęciu praojczyzny, jaką jest natura. W ramach projektu artyści i naukowcy podczas warsztatów, spotkań, wykładów zastanawiali się, w jaki sposób człowiek obcuje z przyrodą. Film tworzą wywiady z sześcioma polskimi przyrodnikami i artystami: Marcinem Kostrzyńskim, Dianą Leonek, Urszulą Zajączkowską, Stanisławem Łubieńskim, Agnieszką Przybył i Krzysztofem Maniakiem. Nagrania wykonano w miejscach, które są ważne dla ich działań: w lesie, w ogrodzie, w laboratorium. Film zawiera fragmenty prac bohaterów. Zaprezentowane w filmie prace Urszuli Zajączkowskiej to: fragmenty filmów “Roślinny ruch”, “Piksel Matrycy Łąki”, “Pinus”, “Cambium killers song”, “Krople”, “Water plants” i “Stany skupienia”. Rośliny w niektórych z tych nagrań kołyszą się energicznie, gdyż filmy te zostały odtworzone w przyspieszonym tempie. W trakcie niektórych poetyckich zbliżeń na fragmenty roślin tło za nimi traci ostrość, a one same wyostrzają się, co podkreśla ich piękno. Przedstawione prace Diany Leonek to fragment filmu “Formy przetrwania”, instalacja dźwiękowa “Denim Szram”, prace z cyklu “Centrum dla Żywych Rzeczy”, cykl “Zoeterapia”, kolaż “Ministerstwo środowiska porośnięte przez środkowoeuropejski las mieszany” oraz seria zdjęć z happeningu “Yesterday I met a really wild man”. Niektóre ujęcia w filmie zostały nakręcone zwolnionym tempie, np. scena, gdy Urszula spaceruje po ogrodzie. W jednej z ostatnich scen ujęcia pulsujących komórek roślin przeplatają się z ujęciami bohaterów.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Marek Gajczak

Operator i reżyser. Urodził się w 1966 roku. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej na wydziale operatorskim. Ukończył również warsztaty operatorskie Masterclass for DOP w Budapeszcie. W 2006 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta w pełnometrażowym filmie fabularnym „Pod powierzchnią”. Współpracował z Telewizją TVN i Telewizją Polską. Obecnie pracuje głównie jako autor zdjęć i reżyser filmów dokumentalnych, których zrealizował kilkadziesiąt.

zdjęcia
Marek Gajczak, Aleksandra Idzikowska, Marcin Zięba
scenariusz
Marek Gajczak
muzyka
Michał Korzeniowski
dźwięk
Damian Roman, Paweł Baran, Studio Nonagram
montaż
Aleksandra Idzikowska
produkcja
Aneta Zagórska (Krakow Film Klaster), Marta Bożyk (Akademia Sztuk Pięknych im.Jana Matejki w Krakowie)
Fotos
Kadr z filmu Nature Is My Homeland [AD]