Ukos światła

Polska2021dokument73'

Bohaterem filmu Wojciecha Szumowskiego jest Dariusz Popiela – polski kajakarz górski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy. Tym razem występuje w zgoła innej roli: aktywisty przywracającego pamięć o zaniedbanych cmentarzach żydowskich. Miarą powodzenia oraz sensu działań Popieli jest każde odzyskane nazwisko i każda odnowiona macewa. Obserwujemy bohatera wędrującego po nekropoliach południowej Polski. Pojedyncze historie składają się na szeroko zakrojony projekt „Ludzie, nie liczby", w ramach którego na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Wojciech Szumowski

Reżyser, dokumentalista, producent. Urodził się w 1961 roku w Bielsku-Białej. Ukończył PWSFTViT w Łodzi na Wydziale reżyserii. Autor kilkudziesięciu filmów i seriali dokumentalnych emitowanych w polskich stacjach telewizyjnych. Dwukrotny laureat Grand Press w kategorii reportaż telewizyjny (za „Ocalonych” oraz „Cenę marzeń Syryjczyków”).

zdjęcia
Maciej Dźwigaj, Wojciech Szumowski, Maciej Mroziewski, Wojciech Łuczak
scenariusz
Wojciech Szumowski
bohaterowie
Dariusz Popiela
muzyka
Ola Bilińska, Katarzyna Kolbowska, Edyta Czerniewicz, Michał Moniuszko, Kacper Szroeder, Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Rodzinna Kapela Czechów
dźwięk
Wojciech Szumowski, Maciej Dźwigaj
montaż
Tadeusz Talar
produkcja
Aleksander Kardyś (Fundacja Tygodnika Powszechnego)
Fotos
Kadr z filmu Ukos światła