30 lat wymówek

Polska2022dokument74'Międzynarodowy konkurs DocFilmMusicKonkurs polski

Michał „Gier” Giercuszkiewicz to mistrz perkusji, znany głównie z legendarnej grupy Dżem. Niedługo po śmierci lidera tego zespołu zaszył się w Bieszczadach i zamieszkał na tratwie. Ale mimo upływu lat jego bębny i talerze nie zarosły pajęczyną - artysta przymierza się do nagrania płyty. Pracuje w swojej samotni, w cieniu narkotykowej przeszłości, i czuje, że „to już ostatni gwizdek”. Kamera towarzyszy mu w przygotowaniach, ukazując drobiny pustelniczej egzystencji i zapierające dech w piersiach krajobrazy. One też staną się częścią jego muzyki.

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Armand UrbaniakGość Q&A

Reżyser, fotograf i operator. Urodził się w 1970 roku w Zgorzelcu. Jest absolwentem Wydziału Telewizyjno-Filmowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie studiował operatorstwo filmowe. Pracuje zarówno przy produkcjach dokumentalnych, jak i fabularnych.

zdjęcia
Armand Urbaniak
scenariusz
Armand Urbaniak
bohaterowie
Michał 'GIER’ Giercuszkiewicz, Józef Skrzek, Mariola Dziubińska, Leszek Winder, Teresa Bereś, Teresa Giercuszkiewicz-Kochanek, Arek Zyber, Michał Kuczera, Witold Binik, Jacek ‘Misiek’ Tyrtania, Aleksandra Kryut-Orłowska
dźwięk
Franciszek Kozłowski
montaż
Armand Urbaniak, Bartosz Klimczak, Katarzyna Boniecka
produkcja
Maciej Pawełczyk, Radosław Wikiera (Inbornmedia Sp. z.o.o.), Armand Urbaniak, Tomasz Rychter (Telewizja Polska)
Fotos
Kadr z filmu 30 lat wymówek
Zwiastun