Płot

Polska2022fabuła26'Konkurs polski

W lekkim półmroku, wśród delikatnych mgieł i miękkich zdjęć rozgrywa się dramat czułości i wrogości, niedopowiedzeń i braku akceptacji, chęci zmiany i potrzeby przełamania lęku. Prowincja. Niewielka stadnina koni, którą Mikołaj od śmierci ojca prowadzi sam. Ma jednak gościa, który mu pomaga. W nocy ktoś niszczy płot. Dziki? Wiatr? Tylko czy dziki i wiatr chadzają z latarkami i robią aż tyle hałasu? Reżyser i operator Tomasz Wolski snuje swoją „balladę” z delikatnością dokumentalisty. Wydarzenia obserwuje z pewnej odległości, bywa że w planach ogólnych, buduje psychologiczne napięcie w opozycji do tego, do czego przyzwyczaiło nas kino Ingmara Bergmana. „Z daleka” działać może równie mocno, co „z bliska”. (Limit dostępów w KFF VOD)

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Tomasz WolskiGość Q&A

Reżyser, producent, scenarzysta, operator kamery i montażysta. Urodził się w 1977 roku. Jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. Uczestniczył w Berlinale Talent Campus oraz Berlin Today Award. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011, 2019 oraz NCK Młoda Polska. Autor kilkunastu filmów dokumentalnych, m.in. „Klinika” (2006), „Szczęściarze” (2009), „Lekarze” (2011), „Pałac” (2012), „Nie dla każdego” (2012), „Festiwal” (2017). Laureat nagrody Złotego Lajkonika na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym za “Zwyczajny kraj”.

zdjęcia
Tomasz Wolski
scenariusz
Anna Gawlita Gość Q&A, Tomasz Wolski
obsada
Juliusz Chrząstowski Gość Q&A, Adam Szyszkowski Gość Q&A, Łucja Wolska, Marcel Wolski, Andrzej Wolski, Joanna Lipińska – Wolska, Martyna Józwowska, Henryk Borkowski
dźwięk
Anna Gawlita Gość Q&A, Enrico Zavatta
montaż
Tomasz Wolski
produkcja
Anna Gawlita Gość Q&A (KIJORA FILM sp. z o.o.)
Fotos
Kadr z filmu Płot