Tylko do świtu

Polska2022fabuła27'Konkurs polski

„Pół roku szybko minie” - słyszy pięćdziesięcioletnia Roma w ośrodku pomocy społecznej w dużym mieście. Zna już te wymówki i zapewnienia. Nie wróci jednak do męża, wybrała wolność i teraz płaci za to cenę. „Jako człowiek rozumiem panią doskonale i chcę pomóc, ale jako urzędnik muszę trzymać się procedur” - dodaje kobieta zza biurka i proponuje noclegownię. „Tylko do świtu” to wyważona opowieść ze społecznym zacięciem. Film zwraca uwagę na problem bezdomności wśród ludzi, którzy po prostu znaleźli się na życiowym zakręcie i zostali sami ze swoimi problemami. Jak uciec od takiej codzienności?

reżyseria
Gość Q&A, portret reżysera
Eliza GodlewskaGość Q&A

Swoje pierwsze kroki w branży stawiała jako asystentka produkcji. Szybko porzuciła tabelki na rzecz reżyserii i obecnie kończy studia w Warszawskiej Szkole Filmowej. Laureatka stypendium artystycznego m. st. Warszawy, w ramach którego rozwija projekt dokumentalny o Klubie SPATiF. W wolnych chwilach, między autorskimi projektami, pracuje jako II kierownik produkcji ds. lokacji — ma na swoim koncie dwa pełnometrażowe filmy fabularne.

Gość Q&A, portret reżysera
Alan RuczyńskiGość Q&A

Absolwent lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz realizacji obrazu filmowego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Aktualnie student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów. Laureat krajowych i zagranicznych stypendiów naukowych. Uczestnik kursów filmowych w Niemczech i Danii. Brzydsza część duetu artystycznego, który współtworzy z Elizą Godlewską.

zdjęcia
Alan Ruczyński
scenariusz
Eliza Godlewska, Alan Ruczyński
obsada
Ewa Konstancja Bułhak Gość Q&A, Anna Moskal Gość Q&A
muzyka
Jakub Zataj
montaż
Mariusz Gos, Piotr Kamiński
produkcja
Maciej Ślesicki (Warszawska Szkoła Filmowa)
Fotos
Kadr z filmu Tylko do świtu
Zwiastun