Stary

Polska2023dokument73'Panorama polskiego dokumentu (2023)

Jedyny taki portret Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kamera podąża korytarzami budynku i odkrywa kolejne tajemnice zaklęte w jego murach. Prowadzi nas przez niedostępne na co dzień dla widzów miejsca za kulisami, a na jej drodze stają prawdziwe i legendarne postaci związane z tym miejscem. To również opowieść o ludziach teatru, którzy od początku istnienia tego miejsca pracowali na jego renomę i rozpoznawalność. Sukcesy przeplatają się tu z bolesnymi wspomnieniami, a historię ubarwiają anegdoty. Film twórców nominowanych do Oscara za krótkometrażowy dokument „Nasza klątwa”.

reżyseria
Tomasz Śliwiński, portret reżysera
Tomasz Śliwiński

Reżyser i scenarzysta. Jego krótkometrażowy film dokumentalny „Nasza klątwa” (2013) zdobył liczne nagrody na festiwalach filmowych na całym świecie oraz był nominowany do Oscara w 2015 roku. Absolwent reżyserii filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Ukończył Program Fabularny Studio Prób w Szkole Wajdy. Laureat Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska” (2015) oraz Stypendium m. st. Warszawa (2019). Członek Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.

Magda Hueckel, portret reżysera
Magda Hueckel

Artystka wizualna, scenografka, autorka scenariuszy, fotografka teatralna. Jej prace wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach w kraju i na świecie (m.in. w Tate Britain w Londynie), znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu i licznych kolekcjach prywatnych. Autorka książek „Anima. Obrazy z Afryki” oraz HUECKEL/TEATR”. Absolwentka ASP w Gdańsku, doktorantka UP w Krakowie, stypendystka MKiDN oraz Miasta Sopot, laureatka nagrody Sopocka Muza dla Młodych Twórców.

zdjęcia
Marek Gajczak
scenariusz
Magda Hueckel, Tomasz Śliwiński
animacja
Daria Godyń, Anna Skoczeń
dźwięk
Michał Korzeniowski, Agnieszka Obszańska
montaż
Aleksandra Idzikowska, Tomasz Śliwiński
produkcja
Waldemar Raźniak (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie)
Fotos
Kadr z filmu Stary