Noccc

2021animacja8'Virtual Reality na KFF (2023)

VR „Noccc” to wirtualny erotyczny poemat – artystyczna animacja z elementami ASMR-owymi i interaktywnymi, która zanurza w sensualnym doświadczeniu poezji, tańca i natury. Scenariusz powstał w oparciu o spokenwordowy wiersz „Noccc”, w którym charakterystyczne dla języka polskiego dźwięki tworzą onomatopeistyczne krajobrazy przekraczają bariery językowe. Emocje płyną z ASMR-owych relacji dźwięków i rytmicznych struktur, z choreografii postaci, którą spotkasz w wirtualnym świecie. VR „Noccc” otwiera immersanta na sensualne spotkanie z własnym ciałem, imaginacją i przestrzenią wirtualną, które subtelnie rezonują w myślach i ruchach nawet po wyjściu z doświadczenia. Rytmiczna transformacja kończy się w środowisku dnia, który przynosi medytacyjną przestrzeń dla refleksji nad własnym ciałem i ruchem w wirtualnej przestrzeni. Po wielu przemianach możemy przez chwilę stać naprzeciwko wielkiego, wirtualnego Słońca i chłonąć jego ciepło, rezonujące nie tylko w naszym wirtualnym ciele.

reżyseria
Weronika Lewandowska, portret reżysera
Weronika Lewandowska

Reżyserka, autorka scenariusza i producentka wykonawcza doświadczenia VR „Noccc”. Kuratorka VR i kuratorka programu DOK Exchange XR (DOK Leipzig). Poetka spokenwordowa, performerka, doktor nauk humanistycznych, badaczka nowych i cyfrowych sposobów opowiadania historii. Jej wiersz „Noccc” przetłumaczono na 13 języków i zaprezentowano na slamach poetyckich w ponad 20 krajach i na trzech kontynentach. Można go było usłyszeć także podczas wystawy „The Liberated Voice – Sound Poetry” w Palais de Tokyo w Paryżu (2019), która prezentowała najważniejsze zjawiska i utwory poezji dźwiękowej w XX i XXI wieku. W 2020 roku, w ramach rezydencji artystycznej w Pradze, pracowała nad artystycznym wykorzystaniem technologii 360° do live performansu. Prowadzi warsztaty z creative writing, digital storytellingu i performansu. Badaczka w międzynarodowym projeckie Guest XR.

Sandra Frydrysiak, portret reżysera
Sandra Frydrysiak

Współreżyserka i współautorka scenariusza doświadczenia VR „Noccc”. Badaczka tańca. Autorka książki „Taniec w sprzężeniu nauk i technologii. Nowe perspektywy w badaniach tańca” (2017). Doktorka nauk humanistycznych, kulturoznawczyni i socjolożka pracująca naukowo w obszarach new media studies, dance studies oraz gender studies. Adiunktka w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Współautorka pierwszego w Polsce raportu o siostrzeństwie. Wykładowczyni w projekcie GEMMA (Joint European Master's Degree in Women and Gender Studies) na Uniwersytecie Łódzkim. Członkini sieci EuroGender (w ramach Europejskiego Instytutu ds. Równości Płci), prowadzi szkolenia i usługi konsultingowe z zakresu diversity, equity&inclusion.

Fotos
Kadr z filmu Noccc