>

“Pieśni ziemi” na polskich festiwalach

Od premierowego pokazu na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym nowy film Margreth Olin cieszy się niesłabnącym międzynarodowym zainteresowaniem. W Polsce norweski kandydat do Oscarów był już pokazywany na wrocławskich Nowych Horyzontach, a już za kilka dni zobaczą go widzowie poznańskiego OFF Cinema i literackiego festiwalu Conrada, który odbywa się w Krakowie. Do regularnej dystrybucji film trafi już 2 lutego. 

Najbliższy pokaz “Pieśni ziemi” odbędzie się 24 października o 20:00 w poznańskim Kinie Pałacowym podczas festiwalu OFF Cinema. Kolejna projekcja w stolicy Wielkopolski zaplanowana jest w tym samym miejscu na 27 października. Dokument zostanie zaprezentowany w ramach sekcji Eco Doc.

Film Margreth Olin ponownie zagości w Krakowie. Właśnie rozpoczęło się tam jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce – Festiwal Conrada. Jak co roku, imprezie towarzyszy pasmo filmowe. W programie znalazły się m.in. “Pieśni ziemi”,  które będzie można obejrzeć już 26 października o 21:00 w Kinie Pod Baranami.

“Pieśni ziemi” to dla reżyserki, która przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom, niezwykle osobisty film. Margreth Olin odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami rodziców, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Historia rodzinna zamienia się tu w zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat. Stosując podwójną skalę – mikro i makro – dokument odsłania przed nami świat intymny i zarazem bardzo uniwersalny. Kamera towarzyszy jej ojcu przez cztery pory roku. Mężczyzna wędruje śladami przodków przez dzikie, górskie rejony swojej małej ojczyzny. Jego marszrucie towarzyszy głęboka refleksja nad sensem życia i relacjami człowieka z naturą.

Film został uhonorowany w Krakowie nagrodą Samsung Excellence Line za wyjątkową jakość obrazu. Z kolei Krakowski Festiwal Filmowy przyznał “Pieśniom ziemi” rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii dokumentalnej.

Za dystrybucję odpowiada Krakowska Fundacja Filmowa, organizator Krakowskiego Festiwalu Filmowego i wielu innych inicjatyw popularyzujących najciekawsze polskie i światowe filmy dokumentalne.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.