THE WINNERS OF THE 13rd NATIONAL AND 10th INTERNATIONAL SHORT- LENGHT FILM FESTIVAL

 

NATIONAL COMPETITION

Grand Prix – Golden Hobby- Horse: „I’ve Built A City”/ „Budowałem miasto” directed by Bohdan Kosiński – WFD

Silver Hobby- Horse – President of City of Cracow Award: „Cross and Axe”/ „Krzyż i topór” directed by Bohdan Dziworski – WFO

Silver Hobby- Horse – President of Radio and TV Committee Award: „A Sacred Spot”/ „Uroczysko” directed by Józef Błachowicz and Krystian Przysiecki – TVP

 

Bronze Hobby- Horse:

„Pocketbook # 14”/ „Notatnik 14” directed by Józef Opalski and Antoni Halor – WFD

„The Trains Always WGo” and „The Descendants of Sebastian Grzyb”/ „Zawsze jeżdżą pociągi” i „Potomkowie Sebastiana Grzyba” directed by Mariusz Walter – TVP

„Where have gone our dearest dinosaurs?”/„Gdzie się podziały kochane dinozaury” directed by Janusz Wiktorowski – Semafor

„Antoni Rząsa’s Portrait”/ „Portret Antoniego Rząsy” directed by Anna Micińska and Grzegorz Dubowski – TVP

 

Honorary Diplomas:

„PhD Student”/ „Doktorant” directed by Edward Skórzewski – TVP/ Czołówka

„Frozen”/ „Idzie mróz” directed by Piotr Andrejew – WFO

„The Capitain”/ „Kapitan” directed by Wojciech Janowski and Zdzisław Pietras – TVP

„Return”/ „Powrót” directed by Jerzy Kucia – SMF

 

„Głos Robotniczy” Magazine Award – Iron Boat: „A Tailor and the Stars” directed by Maja and Ryszard Wójcikowie – TVP

„Żołnierz Polski” Magazine Award – The Golden Cutlass: „Pro memoria” directed by Maciej Sieński – Czołówka

Alliance For Health Policy Tuberculosis and Pulmonary Diseases Award – „While It’s Possible”/ „Dopóki jeszcze można” directed by Lucjan Jankowski – WFD

The Journalist Prize „Warsaw Mermaid”: „Sound of Forest”/ „Szum lasu” directed by Zdzisław Kudła – SFR

 

INTERNATIONAL COMPETITION

Grand Prix – Golden Dragon: „Primary Ten Days”/ „10 dni pierwszych” directed by Andrzej Brzozowski (Poland)

Special Prizes – Golden Dragon: „Djuszen’s Bridges”/ „Mosty Djujszena” directed by Gerald Diegalcew (USRR)

 

Silver Dragons:

Idol” directed by Georgi Czawdarow (Bulgaria)

Spare Heart”/ „Coeur de Secours directed by Piotr Kamler (France)

„Enchanted Island”/ “Oczarowannyj ostrow” directed by Władimir Lewin (USRR)

„Blooming Girls”/ „Les jeunes filles en fleurs” directed by Francis Leroy (France)

 

Honorary Diplomas:

„Potpourri” directed by Les Kaluza (USA)

„Train On Its Way”/ „Le train en Marche” directed by Groupe Slon (France)

Upward”/ “Empor” directed by Otto Jaegersberg (Germany)

Photographer Lassine”/ “Le photographe Lassine” directed by Guy Marconnier (France)

 

FIPRESCI Award: “On the Nile” directed by Hashima El-Nahhas (Egypt) and „Black Advertisment”/„Corosello nero” directed by Michele Gandin (Italy)

FAO Award – Golden Osiris: „The Raft” directed by George Sluizer (The Netherlands)

CIDALC Award – Silver Medal: “Birdie”/ “Püul” directed by Laurentiu Sirbu (Romania)

CIDALC Special Mention: „Angelus Domini”/ “Angelus – tisztelet az oöregasszonyoknak” directed by Zoltán Huszárik (Hungary)

CIDALC Honorary Diploma: Henry Mocek and his associates, the organizers of the X MFFK