>

59. Krakowski Festiwal Festiwal Filmowy startuje już w niedzielę!

8667 minut – tyle czasu trzeba przeznaczyć, żeby zobaczyć wszystkie filmy, które znalazły się w programie 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Festiwal rozpocznie się już w niedzielę, 26 maja. W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą prawie 250 filmów w 4 sekcjach konkursowych i 11 cyklach pozakonkursowych. Pokazy uzupełnią wydarzenia towarzyszące, koncerty i warsztaty.

Halny na otwarcie

26 maja w kinie Kijów.Centrum festiwal otworzy dokument „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, filmowa opowieść o halnym – jednym z najbardziej nieprzewidywalnych żywiołów w polskich górach.

– Na otwarcie festiwalu zawsze wybieramy film spektakularny, który porwie publiczność i zachęci do niewychodzenia z kina przez najbliższy tydzień. “Wiatr. Thriller dokumentalny” jest nam szczególnie bliski, bo podmuchy halnego odczuwamy nawet tu w Krakowie. Nam kojarzy się lepiej, bo odgania smog, a jego obecność nie jest już na ogół tak złowieszcza, ale w Zakopanem oczekiwany jest zawsze z niepokojem” – zaprasza Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza do wyjątkowego świętowania Dnia Matki w kinie. Każdy, kto 26 maja, przyjdzie na festiwalowy seans wraz ze swoją mamą, będzie mógł otrzymać drugi bilet, czyli bilet dla mamy, bezpłatnie. Seanse w ramach akcji “Zabierz Mamę do kina” odbędą się także w Kinie Pod Baranami, Małopolskim Ogrodzie Sztuki oraz Scenie AST.

Festiwalowy rozkład jazdy

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu animowanego otrzyma Caroline Leaf, amerykańsko-kanadyjska prekursorka nowych technik animacji. W programie Festiwalu retrospektywa twórczości laureatki oraz jej master class. Oficjalne wręczenie nagrody Smoka Smoków odbędzie się 27 maja w Akademii Sztuk Teatralnych.

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia fińska. W ramach sekcji “Fokus na Finlandię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Finlandii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Przedstawiciele branży filmowej Finlandii i Polski spotkają się na wspólnej konferencji. Inauguracja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wraz z pokazem filmu “Bogowie z Molenbeek” (reż. Reetta Huhtanen) odbędzie się 28 maja.

Bez wątpienia niezwykłą atrakcją będzie także obecność na Festiwalu Bretta Morgena, wybitnego amerykańskiego dokumentalisty, znanego polskiej i krakowskiej publiczności z głośnego i nagrodzonego Złotym Hejnałem w 2015 roku filmu “Cobain: Montage of Heck” oraz prezentowanego rok temu portretu słynnej badaczki życia szympansów Jane Goodall. W ramach Festiwalu odbędzie się spotkanie z reżyserem, 29 maja w Kijów.Centrum, połączone z pokazem jego filmu “Crossfire Hurricane”, dokumentu poświęconego The Rolling Stones.

30 maja, koncert Voo Voo z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka w Kijów.Centrum uświetni 70. urodziny Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Voo Voo to jeden z najoryginalniejszych polskich zespołów, który połączył rock z jazzem i folkiem różnych rejonów świata. Towarzyszyć im będzie Maciej Maleńczuk, jeden z najbardziej charyzmatycznych, a przy tym kontrowersyjnych, artystów przełomu wieków.

Ceremonia zakończenia festiwalu i pokaz filmów nagrodzonych odbędzie się 1 czerwca w Kijów.Centrum. Podczas ceremonii wystąpi saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor muzyki filmowej – Mikołaj Trzaska. Natomiast 2 czerwca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można zobaczyć filmy nagrodzone.

Sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące

W tym roku Krakowski Festiwal Filmowy przygotował dwa kina plenerowe. Pokazy sekcji “Dźwięki muzyki” to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od poniedziałku do piątku (27-31 maja), pod gwieździstym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć dokumenty pokazywane w ubiegłych latach w sekcji DocFilmMusic. Partnerem sekcji “Dźwięki muzyki” jest PGE Energia Ciepła, a partnerem medialnym Radio Kraków.

Wyjątkowe pokazy klasyki polskich filmów dokumentalnych odbędą się w środę i czwartek (29-30 maja) w niezwykłej, średniowiecznej scenerii wnętrza Barbakanu. Pokazy uczczą 70. urodzin Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, studia, w którym rodziły się i rozkwitały najważniejsze trendy w polskim kinie dokumentalnym – od pierwszych realizacji powojennych, poprzez legendarną „czarną serię” i najsłynniejsze produkcje lat 60., 70. i 80., aż po filmy czasu przełomu.

Natomiast we wtorek, 28 maja, w Barbakanie widzowie zobaczą filmy zrealizowane przez Wytwórnię Filmów Oświatowych, która również świętuje jubileusz 70-lecia. W programie dokumenty m.in. Piotra Szulkina, Bogdana Dziworskiego czy Wojciecha Wiszniewskiego.

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji będzie retrospektywa twórczości zmarłego 15 lat temu Macieja Szumowskiego, krakowskiego dziennikarza i filmowca, legendarnego naczelnego “Gazety Krakowskiej” w latach 1980-81.

Już po raz szósty w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy najciekawszych filmów naukowych i spotkania z ekspertami. Tradycyjnie na widzów festiwalu czekają także projekcje filmów nagrodzonych na prestiżowych festiwalach („Laureaci festiwali”), polskie filmy dokumentalne wyreżyserowane zarówno przez młodych twórców, jak również przez uznanych reżyserów („Panorama polskiego dokumentu”), pokazy Kids&Youth – kino dla młodych, najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata („Opowieści ze świata”) oraz filmy zrealizowane w krajach europejskich („Gdzieś w Europie”).

Festiwalowi goście

Do Krakowa, jak każdego roku, przyjadą światowej sławy artyści z branży filmowej. Nominowany w ubiegłym roku do Oscara Talal Derki, laureat 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego pojawi się tym razem jako juror konkursu dokumentalnego. W jury czterech festiwalowych konkursów zasiądą także m.in. Xawery Żuławski, Marta Prus, Tomasz Raczek, Weronika Bilska, Maciej Karpiński, Zbigniew Czapla czy Jacek Petrycki.

Nie braknie też bohaterów filmów dokumentalnych. Osobiście pojawi się Lea Tsamel z filmu “Adwokatka”, izraelska prawniczka broniąca Palestyńczyków, odpowiedzialny za kontrowersyjny eksperyment na biegunie północnym prof. Jan Terelak, bohater filmu “Syndrom zimowników”, irańska artystka, aktorka i reżyserka Mania Akbari czy Jan Nowicki, który w filmie “Ostatni swing” opowiada o Witoldzie Sobocińskim.

Przede wszystkim jednak na 59. Krakowski Festiwal Filmowy przyjadą twórcy zakwalifikowanych do programu festiwalu filmów, a większości pokazów będą towarzyszyć spotkania z reżyserami pokazywanych produkcji.