6 pytań do…

Przed festiwalem poprosiliśmy reżyserów i reżyserki filmów z konkursu polskiego o wypełnienie krótkiego formularza. Sprawdźcie, co odpowiedzieli na pytania o inspiracje, najtrudniejsze momenty w pracy nad filmem czy ich skojarzenie z Krakowskim Festiwalem Filmowym!

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… MIKOŁAJA JANIKA

Mikołaj Janik urodził się w 1993r. w Wadowicach. Absolwent dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Tworzy filmy dokumentalne i rozpoczyna swoją przygodę z filmem fabularnym. Mikołaj pisze scenariusze, piosenki i bajki dla dzieci. Gdy ma czas – ucieka w góry. Obecnie realizuje swój debiut pełnometrażowy ,,Arek.Mama.Panorama”.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywał krótkometrażowy dokument “Światło nieśmiertelności”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… DAMIAN KOSOWSKIEGO

Damian Kosowski jest absolwentem wydziału Sztuk Wizualnych łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na oraz Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Zrealizował dotąd 13 filmów krótkometrażowych. Jego trzecioroczna etiuda „Zanim zasnę” była prezentowana na ponad 30 festiwalach na całym świecie i nagradzana m.in. na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie oraz włoskim Lucca Film Festival. Za dyplomowy obraz „Stwór” otrzymał Srebrną Kijankę na festiwalu Energa Camerimage 2022 oraz nagrodę w sekcji Shortlista festiwalu Nowe Horyzonty 2023.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywał krótkometrażową fabułę “Ludzie i rzeczy”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… AGATY KOPUŚCIŃSKIEJ

Agata Kapuścińska to studentka reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Kocha ironię, wszystkie rzeczy niecodzienne i dziwne. Jej miłość do filmu miała swoje początki w fotografii, dlatego teraz wkłada serce w każde ujęcie. Dopiero zaczyna swoją drogę, ale nie ma zamiaru z niej schodzić. Uwielbia tworzyć filmowe światy, które działają na własnych zasadach i żyją własnym życiem.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywała krótkometrażową fabułę “Nibylandex”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… ANNY SAJEWICZ

Anna Sajewicz to absolwentka Filmoznawstwa oraz Kultury Rosji i Narodów Sąsiednich na UJ. Specjalistka w dziedzinie kinematografii rosyjskiej. Autorka esejów i recenzji publikowanych w miesięczniku „KINO”. Członkini jury i konsultantka programowa festiwali filmowych. Pracowała jako reasercherka i asystent reżysera przy polskich projektach dokumentalnych kręconych w Rosji i na Ukrainie, m. in. „Dybuk. Rzeczy o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego. Tłumaczka z języka rosyjskiego i ukraińskiego.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym jako producentka pokazywała krótkometrażowy dokument “Inga”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… ARTEMA RACHKELYUKA

Reżyser i scenarzysta. Artem Rachkelyuk urodził się w Kijowie w Ukrainie. Autor kilku krótkich filmów fabularnych i dokumentalnych pokazywanych na festiwalach w Polsce jak i za granicą. Ukończył studia na wydziale reżyserii w Łódzkiej Szkole Filmowej w 2025 roku. W swoich filmach skupia się na wewnętrznych przemianach jednostki w obliczu globalnych kryzysów.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywał krótkometrażową fabułę “Spójrz na dom swój”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… RAFAŁA ŁYSAKA

Rafał Łysak zadebiutował dokumentem „Miłość bezwarunkowa”, który zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych w 2018 i 2019 roku, w tym Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagrodę „Filmmaker of the Year” na West Lake International Documentary Festival, nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy i nagrodę publiczności na Molodist Festival, Grand Prix na festiwalach Zobroffka, OFF Cinema i Solanin i wiele innych. Jego drugi dokument „Bijące serce Warszawy” jest obecnie emitowany przez Telewizję Polską. W 2024 roku ukończył dwa kolejne dokumenty: „Dwa papierosy” i „Casting” (oba zakwalifikowane do konkursu polskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w tym roku). „Casting” powstał w ramach Stypendium Młoda Polska przyznawanego przez Ministra Kultury. Realizuje również krótkometrażowe filmy fabularne i pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym (scenariusz otrzymał główną nagrodę w konkursie Script Mentoring organizowanym przez Mazowiecki Fundusz Filmowy).

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywał krótkometrażowy dokument “Casting” oraz średniometrażowe “Dwa papierosy”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… GORA ARUSHANYANA

Gor Arushanyan urodził się w Erywaniu, w Armenii, w 1999 roku. Jest scenarzystą, drugim asystentem reżysera i scenografem. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Terlemezyan, a następnie przez dwa lata służył w armeńskich siłach zbrojnych. Miał kilka wystaw indywidualnych w Erywaniu i brał udział w licznych wystawach współczesnych w Europie i USA. Równocześnie tworzył własne filmy. W 2020 roku przeprowadził się do Łodzi, aby studiować w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywał krótkometrażową fabułę “Motherland”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… WERONIKI SZYMY

Weronika Szyma to reżyserka animacji, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorka krótkometrażowych filmów animowanych, m.in. „Jestem błękitem” czy „Pewnego razu w Izraelu”, które były wyświetlane i nagradzane na festiwalach w Polsce i na świecie. Rezydentka Berlin Arts Institute (2023). Tworzy głównie w technikach analogowych, zgłębiając w swojej pracy wątki osobiste oraz międzykulturowe, często w konwencji dokumentu animowanego.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywała krótkometrażową animację “Drogi Leo Sokolosky”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… DARII KOPIEC

Daria Kopiec to reżyserka filmowa i teatralna. Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Szkoły Filmowej w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Stażystka École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukselii. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Uczestniczka programu Berlinale Talents 2017. Zrealizowała międzynarodowo uznane filmy animowane „Kosmos” 2016 (Annecy, konkurs główny) oraz Własne śmieci 2019 (USA Austin, SXSW, wyróżnienie). Uznanie w środowisku teatralnym przyniósł jej spektakl Córki Leara doceniony przez publiczność w wielu krajach oraz teatr telewizji SPRAWA RITY G. 2018 (Grand Prix na festiwalu TEATROTEKA FEST).

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywała animacją plastelinową „Basen albo śmierć złotej rybki” oraz krótkometrażową fabułę „To wszystko przez nią”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… JAKUBA PRYSAKA

Jakub Prysak to reżyser i scenarzysta, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Jego krótkie metraże „Opowieść o dwóch siostrach” i „Samogłów” były prezentowane na ponad 40 polskich i zagranicznych festiwalach, zdobywając nagrody na Trieste Film Festival, FEST New Directors New Films czy festiwalu Młodzi i Film. Jest współscenarzystą ukraińskich fabuł „The Glass House” oraz „Z zawiązanymi oczami”, zwycięzcy Konkursu 1-2 na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Aktualnie rozwija swój pełnometrażowy debiut.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywał krótkometrażową fabułę “Bez reszty”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… MAI GÓRCZAK

Maja Górczak to absolwentka Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (MISHiS) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy oraz FAMU International w Pradze. Obecnie studiuje reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywała krótkometrażowy dokument “Żeby tylko nas nie znaleźli”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… ROBERTA ZAWADZKIEGO

Robert Zawadzki urodził się w 1980 roku, aktor, reżyser, wykładowca akademicki. Absolwent wrocławskiego Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Ukończył także zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Warszawskim. W 2023 roku uzyskał tytuł doktora sztuki filmowej i teatralnej w Szkole Filmowej w Łodzi. Współpracował z wieloma teatrami w Polsce m.in. w Koszalinie, Legnicy, Opolu, Poznaniu, Wałbrzychu, Warszawie oraz za granicą – w Dublinie, Belfaście, Londynie i Nowym Jorku. Obecnie prowadzi zajęcia aktorskie w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filia we Wrocławiu. Ma na swoim koncie liczne role teatralne, filmowe i telewizyjne. Laureat nagrody Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu oraz programu stypendialnego Młoda Polska.Film „Strach” to jego dyplom w ramach programu reżyserii filmowej w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywał krótkometrażową fabułę “Strach”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… AGNIESZKI KALIŃSKIEJ

Agnieszka Kalińska to absolwentka wydziału reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorka filmów krótkometrażowych – dokumentalnych i fabularnych, które pokazywane były na festiwalach na całym świecie. Zafascynowana złożonością ludzkiej natury, cyfrową rzeczywistością i tym, co niewypowiedziane. Na co dzień matka dwóch kotów.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywał krótkometrażowy dokument “Kolorowy film o młodych ludziach“.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… JAKUBA KRZYSZPINA

Jakub Krzyszpin urodził się w 2001 roku w Bytomiu. Artysta, reżyser i student Szkoły Filmowej w Łodzi. Twórca krótkich form filmowych, których warstwa wizualna oparta jest na drżącej, ekspresyjnej kresce. Jego filmy były prezentowane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach: „Rysa” (2023) została zakwalifikowana do programu 46. DISFF w Grecji, a „Inertness” (2021) zdobył nagrodę w kategorii „Super short” na 21. MONSTRA w Lizbonie. W swojej twórczości traktuje rzeczywistość jako punkt wyjścia do dalszych przemyśleń i działań wizualnych. Często wykracza poza ramy filmu, poruszając się między mediami, traktując twórczość jako przestrzeń nieustannej eksploracji.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywał krótkometrażową animację “Na krzywe łby”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… MICHAŁA HYTROSIA

Michał Hytroś urodził się w 1994 roku w Krakowie. Absolwent reżyserii w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego w Katowicach oraz aktorstwa dramatycznego w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Autor filmów dokumentalnych oraz krótkometrażowych filmów fabularnych, nagradzanych na festiwalach w Polsce i zagranicą. Jego debiut dokumentalny „Siostry” został nagrodzony m.in. Srebrnym Smokiem podczas 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywał pełnometrażowy dokument “Pieśń wieloryba”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… JULII i ALEKSANDRY POWALACZ

Aleksandra Powalacz to fotografka i artystka wideo. Tworzy narracje, które zapraszają do eksploracji niuansów percepcji i emocji, odzwierciedlając skomplikowaną złożoność i wzajemne powiązania rzeczywistości. Jest członkinią kolektywów filmów analogowych Mono No Aware w Nowym Jorku i Filmwerkplaats w Rotterdamie. Studiowała reżyserię filmową w The Academy of Media Arts Cologne i obrazy ruchome w Gerrit Rietveld Academie. Mieszka w Amsterdamie.

Julia Powalacz jest absolwentką kierunku Media and Culture na Uniwersytecie Amsterdamskim, obecnie realizuje program magisterski z filmoznawstwa. Rozszerza swoje portfolio, skupiając się na malarstwie, rysunkach i filmach. Jej prace koncentrują się głównie na formie ludzkiego ciała w jego naturalnych i zdeformowanych kształtach. Jest członkinią kolektywów filmowych Mono No Aware w Nowym Jorku i Filmwerkplaats w Rotterdamie.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywały krótkometrażowy dokument “Dom/Home”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… MICHAŁA CYSEWSKIEGO

Michał Cysewski urodził się w 2002 roku w Gdańsku, od małego fascynuje się światem filmu i fotografii. Swoje pierwsze kroki stawiał jako aktor filmowy i reklamowy. Od 2022 roku student Warszawskiej Szkoły Filmowej i reżyser filmów krótkometrażowych i teledysków. Interesuje się wszystkim co niezwykłe w zwykłym, rozwija swoje pasje w najróżniejszych kierunkach.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywał krótkometrażowy dokument “Mój konik”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… MAŁGORZATY GOŹDZIK

Małgorzata Goździk to reżyserka filmów dokumentalnych, absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W ramach pracy dyplomowej zrealizowała krótkometrażowy film dokumentalny „Tort”, który zdobył Nagrodę Główną 11. Międzynarodowego FF Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy i był pokazywany m.in. na Warszawskim FF, Jihlava IDFF, Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Jej film „Zatańcz ze mną tato” był rozwijany w ramach programów Docu Talents from the East i Doc Lab Go.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywała krótkometrażowy dokument “Zatańcz ze mną, tato”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… JANINY KSIĘSKIEJ

Janina Księska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Dyplom obroniła w 2024 r. w Pracowni Filmu Animowanego. Zajmuje się głównie animacją oraz ilustracją, tworzy picturebooki.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywała krótkometrażową animację “Zgraja”.

Poznaj odpowiedzi na 6 pytań do… ANNY KONIK

Anna Konik jest współczesną artystką i producentką swoich projektów wideo i filmów artystycznych. Współpracuje z międzynarodowymi instytucjami kultury, fundacjami i innymi w Polsce i za granicą. Jej krótki film artystyczny „Our Lady’s Forever” (2007) został wyświetlony na 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Jej dokument artystyczny „Under a Placid Sky” (2018) miał swoją światową premierę na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym i był prezentowany na Festiwalu FilmPOLSKA, 25. JFBB i w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Dokument artystyczny „Silence Heard Loud” (2022) miał światową premierę i był filmem otwarcia Human Rights Watch Film Festival w Londynie. Premiera polska odbyła się na 19 Millennium Docs Against Gravity i był prezentowany na INNCONTRO Film Festival, Festival of Migrant Film, Ljubljana czy DocPoint Film Festival w Helsinkach. Jej filmy i dzieła sztuki są prezentowane w międzynarodowych muzeach i galeriach.

Na 65. Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywała pełnometrażowy dokument “A Song of Humble Beauty”.

Kategoria: News.

Aktualności

1 z 1168