KFF Talks



KFF TALKS to cykl wyjątkowych spotkań i fascynujących dyskusji z wybitnymi postaciami nie tylko z filmowego świata. To rozmowy z pogranicza filozofii, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości.

Wiemy, że filmy Krakowskiego Festiwalu Filmowego nie kończą się na napisach końcowych. Zostają z nami na dłużej. Część z nich oddziałuje na nas tak mocno, że zmienia naszą perspektywę, wpływa na postrzeganie przez nas świata i różnorodnych zjawisk. Poczuliśmy, że potrzebujemy wesprzeć ten fascynujący proces, jaki towarzyszy widzom obcującym z filmem dokumentalnym najwyższej próby. I tak zrodził się pomysł na cykl KFF Talks – tłumaczy Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Festiwalu. 

  • 28.05.2023, godz. 17:00 – Aula ASP
KFF Talks: Utopia. Wyspa bezludna?
Spotkanie z udziałem Edwina Bendyka, dr hab. Karoliny Safarzyńskiej. Prowadzenie: Karol Jałochowski

W słowie utopia pobrzmiewają echa zdradzonych rewolucji, wyniszczonych kultur, zrujnowanych ekosystemów, zdeptanych życiorysów. Ale reprezentowane przez nie idee wciąż kształtują myśl o świecie i roli w nim człowieka. Może jednak obok tych upadłych i groźnych są też utopie dobroczynne? Może od wielkich zasad objawionych lepsze są mikroskopijne, lecz już sprawdzone? Jeśli tak, to gdzie ich szukać? Porozmawiamy o tym z wybitnymi badaczkami i badaczami wątków utopijnych w kulturze, ekonomii, historii, technologii.
Partner: Pulsar
Wstęp wolny
język spotkania: polski

Uczestnicy debaty:

  • Edwin Bendyk – Dziennikarz Polityki, pisarz, zafascynowany zjawiskami zachodzących na styku czasu teraźniejszego i przyszłego. Aktywista społeczny i entuzjasta lokalnych mikroutopii. Szef Fundacji im. Fundacja Batorego, twórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i wykładowca Graduate School for Social Research PAN.
  • Janek Simon – Artysta wizualny specjalizujący się w instalacjach interaktywnych. Metodami sztuki bada temat ewolucji cywilizacji i jej kresu, zjawiska ekonomii i kultury w epoce globalizacji – inspirując się teoriami i modelami naukowymi. Angażując do współpracy uczestników z całego świata podważa tradycyjny, europocentryczny sposób jego widzenia. Studiował socjologię i psychologię.
  • dr hab.Karolina Safarzyńska – Badaczka ekonomii złożoności i przemian w kierunku zrównoważonego rozwoju. Analizuje wpływ ograniczonej racjonalności, efektów sieciowych i różnorodności preferencji na m.in. skuteczność polityki klimatycznej. Pracuje na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

PROWADZENIE:

  • Karol Jałochowski, szef działu naukowego Polityki, naczelny portalu pulsar. Fizyk z wykształcenia, dziennikarz z fachu. Kurator sekcji Docs+Science Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

  • 31.05.2023, godz. 18:00 – Aula ASP
KFF Talks: Czy sztuka ocali planetę?
Spotkanie z udziałem Michaela Dudok de Wita, Margreth Olin i Jagody Szelc. Prowadzenie: Alex Leszczyńska

Czy kryzys ekologiczny to kryzys wyobraźni? Czy umiemy opowiadać o kryzysie klimatycznym bez straszenia, ale motywując i inspirując? Czy Sztuka może uratować Naturę? A także, czego dowiadujemy się o Naturze oraz o nas samych oglądając filmy naszych gości? Zapraszamy na rozmowę z udziałem: Michaela Dudoka de Wita, reżysera i scenarzysty filmów animowanych oraz ilustratora książek, Margreth Olin, norweskiej reżyserki filmów dokumentalnych m.in. filmu otwarcia 63. KFF, Pieśni ziemi, Jagody Szelc, reżyserki filmowej i teatralnej.

Partnerzy: KIPA, Film dla Klimatu
Wstęp wolny
język spotkania: angielski
tłumaczenie na język polski