Spotkania i rozmowy

KFF TALKS 

KFF TALKS to cykl wyjątkowych spotkań i fascynujących dyskusji z wybitnymi postaciami nie tylko z filmowego świata. To rozmowy z pogranicza filozofii, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości.

KFF Talks:  AI. Odrażająca, brudna, zła

Paneliści: Anna Wasilewska, Sławomir Wojciechowski, Michał Bejger
Prowadzenie: Karol Jałochowski (projektpulsar.pl)

26.05 ND 16:00-17:30 | PAŁAC POTOCKICH

Z jednej strony prezentowana jest jako wybawienie ludzkości od codziennej rutyny, wzmacniacz myślenia naukowego, katalizator wysiłków artystycznych. Z drugiej – jako siła niszczycielska, pod atrakcyjnym interfejsem ukrywająca knowania wielkiego kapitału. Jak myśleć o sztucznej inteligencji? Opowiedzą o tym wyjątkowi goście, reprezentujący różne sfery twórczości – literaturę, muzykę, astronomię. Każdy z nich ma własne obawy i nadzieje związane z narastającą obecnością AI. Podobne? Różne? A może kiedy myślimy o tym wynalazku w kategoriach strat i korzyści, naszej uwadze umyka to, co w nim najbardziej frapujące: jego odrębna, „nieludzka“ wrażliwość?
Wstęp wolny

Partner:

KFF Talks: Nowe narracje. To nie dezinformacja jest (największym) problemem.

Rozmowa z dr Małgorzata Majewska
Prowadzenie: Dariusz Rosiak, Marcin Żyła (Raport o stanie świata)

28.05 WT 17:30-19:00 | PAŁAC POTOCKICH

Od wywiadu Tuckera Carlsona z Putinem po scenariusze filmów historycznych – w mediach, filmach i serialach coraz częściej pojawiają się alternatywne wizje historii i współczesnej polityki. Nigdy wcześniej nie dysponowaliśmy tak łatwym i tanim dostępem do informacji. AI już teraz używana jest przez propagandystów. Czy subiektywne prawdy – a ściślej: konstruowane z nich nowe narracje – są nowym zagrożeniem dla odbiorców mediów i kultury? I czy tworząc je, twórcy fikcji zawsze dysponują nieograniczoną wolnością? O wyzwaniach dla mediów i granicach sztuki porozmawiają Małgorzata Majewska, Dariusz Rosiak i Marcin Żyła.
Wstęp wolny

Partner:

Spotkanie z Aną Blandianą, legendarną rumuńską poetką, bohaterką filmu Między ciszą a grzechem (reż. Diana Nicolae)

28.05 WT 18:00 | MCK

Otilia Valeria Coman. Niewielu zna ją pod tym nazwiskiem. Jako córka „wroga ludu”, żeby mieć szansę na publikację swoich wierszy, musiała nadać sobie nowe imię: Ana Blandiana. Swoją poezją oburzała Nicolae Ceaușescu i jego świtę, ale zachwycała i poruszała czytelników oraz pasjonatów literatury, także tych spoza komunistycznej Rumunii. Nowy ustrój jej nie zmienił, pozostała wierną sobie i krytyczną wobec władzy mistrzynią słowa. Bohaterka filmu Między ciszą a grzechem (reż. Diana Nicolae) spotka się z czytelnikami i widzami, by opowiedzieć o swojej twórczości.
Wstęp wolny

Partner:

Promocja książki Jadwigi Hučkovej Od Wiertowa do Skoniecznego. Chłopski los według kronikarzy, pamiętnikarzy i dokumentalistów. Spotkanie z autorką.

28.05 WT 17:00 | ASP 1

Od Wiertowa do Skoniecznego. Chłopski los według kronikarzy, pamiętnikarzy i dokumentalistów  to książka badająca, jak film dokumentalny kształtował percepcję chłopów i wpływał na zmieniające się podejście do życia na wsi. Ramy czasowe, symbolicznie określone twórczością Dzigi Wiertowa i Zygmunta Skoniecznego, ukazują znaczenie tych obrazów w kształtowaniu narracji historycznych i społecznych. W rozmowie poświęconej wizerunkowi chłopa w XX wieku, kreowanemu przez dokumentalistów, udział wezmą: autorka dr hab. Jadwiga Hučková, prof. UJ, A. Marek Drążewski, prof. Anna Citkowska-Kimla oraz prof. Piotr Kimla.
Wstęp wolny

Partner: