FINA na KFF

Podczas 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego nie może zabraknąć klasyki polskiego kina. Projekcji niemego “Białego śladu” Adama Krzeptowskiego towarzyszyć będzie muzyka na żywo Macieja Trifonidasa i Joachima Mencla, a w specjalnym programie “Pejzaż osobności. Kobiety w polskim dokumencie” publiczność zobaczy pięć wyjątkowych tytułów wyselekcjonowanych przez Filmotekę Narodową- Instytut Audiowizualny. 

“Biały ślad” z muzyką na żywo

Tradycyjnie na festiwalu nie może zabraknąć pokazu filmu niemego z muzyką na żywo. W tym roku we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym oraz Festiwalem Filmu Niemego zaprezentowany zostanie „Biały ślad” Adama Krzeptowskiego. Film był jedyną polską produkcją zaprezentowaną na pierwszym festiwalu w Wenecji. „Biały ślad” to melodramat rozgrywający się w pięknej scenerii Tatr. Do filmu zagrają Maciej Trifonidis (multiinstrumentalista, kompozytor, kolekcjoner brzmień) i Joachim Mencel – pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej.

Na pokaz obowiązują specjalne ceny biletów.

Partnerem pokazu jest Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny oraz Festiwalu Filmu Niemego

31.05 SOB/SAT 18:00 | MOS Małopolski Ogród Sztuki

Pejzaż osobności. Kobiety w polskim dokumencie

Program przygotowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA) prezentuje kobiece doświadczenie, skupiając się na przeżyciach bohaterek lub perspektywie reżyserek. Obok młodych dziewcząt w filmach pojawiają się dorosłe kobiety, które zmagają się z codziennością, pracą i oczekiwaniami społecznymi. Filmy „Gucia”, „Krystyna M.” i „Dzień za dniem” ukazują szarą, monotonną rzeczywistość, pełną niepewności i wyzwań. Całość spinają klamrą „Kolor” i „Obraz” – poetyckie wizje, które pozwalają uciec od odrzucenia, niezrozumienia czy niemocy twórczej, a zarazem stają się próbą odzyskania głosu i przestrzeni dla siebie. Dokumenty zrealizowane przez mistrzów i mistrzynie polskiego kina – Kazimierza Karabasza, Irenę Kamieńską, Bogdana Dziworskiego, Jadwigę Kędzierzawską oraz jej córkę, Dorotę Kędzierzawską – łączą wrażliwość, intymność i poetycką formę, odsłaniając świat ukryty za rutyną i milczeniem.

Krystyna M., reż. Kazimierz Karabasz, Polska, 34′. 1973

Obraz, reż. Bogdan Dziworski, Polska, 8′, 1979

Kolor, reż. Jadwiga Kędzierzawska, Polska, 16′, 1982

Gucia, reż. Dorota Kędzierzawska, Polska, 16′, 1985

Dzień za dniem, reż. Irena Kamieńska, Polska, 16′, 1988

Partnerem pokazu jest Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny 

27.05 WT/TUE 16:00 | Agrafka

31.05 SOB/SAT 13:00 | Kino Pod Baranami s. Niebieska

Poznaj insiderski program 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.

Krakowski Festiwal Filmowy organizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Programu Kreatywna Europa MEDIA oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Współorganizatorem KFF w Barbakanie jest Narodowe Centrum Kultury w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.

Aktualności

2 z 1152