>

Barbara Krafftówna w krainie czarów

Magiczny film dokumentalny w krakowskich kinach studyjnych.

Kolejny film z programu tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie dostępny na ekranach wszystkich kin studyjnych w mieście. Kreacyjny portret wybitnej kultowej polskiej aktorki Barbary Krafftówny, ale też piękny i wzruszający dokument o życiu i przemijaniu – “Krafftówna w krainie czarów” Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa trafi do kinowych repertuarów od 14 do 20 października. Bilety w specjalnej cenie 10 zł.

Piękna postać, dzielna, ludyczna, balansująca nieustannie na granicy kolorowej zgrywy i przejmującego smutku. Zabawa życiem wygrywa i staje się kwintesencją zawodu aktora: grać rolę – do końca. Twórcom udało złapać tę niejednoznaczność losu aktorki, drążyć ukryte warstwy jej psychiki, zadawać trudne pytania, nie tracąc ani na chwilę czułego podziwu. Znaleźli również własną, adekwatną formę, by tę postać wyrazić.- zauważa Agnieszka Holland

Zawsze była we mnie ciekawość, żeby zajrzeć dalej – wyznaje jedna z najwspanialszych polskich aktorek. Wraz z Barbarą Krafftówną odwiedzamy jej magiczną krainę. Zamieszkują ją duchy przeszłości, Starsi Panowie, lecz nade wszystko niezapomniane kreacje teatralne, serialowe i filmowe. Swoim charakterystycznym głosem bohaterka snuje intymną gawędę, w której bogate doświadczenia kobiety i artystki spotykają się z wiecznie żywą wyobraźnią małej dziewczynki, a jej własne słowa przenikają się z fragmentami ról.

Kreacyjny portret, wybitnej aktorki, który przeprowadza widza do świata właściwie już nie istniejącego. Główną narracją filmu są monologi wewnętrzne bohaterki, które nawiązują do najwybitniejszej filmowej roli Krafftówny w filmie W.J. Hasa, „Jak być kochaną”. Dla Krafftówny wyobraźnia była ucieczką i sposobem na przetrwanie. Krafftówna, niczym tytułowa bohaterka z „Alicji w krainie czarów” zachowuje w filmie uśmiech dziecka, balansując jednocześnie na granicy smutku i nostalgii.

HARMONOGRAM SEANSÓW:

Organizatorem projektu jest Krakowska Fundacja Filmowa, przy wsparciu finansowym ze środków Miasta Krakowa. Na seanse filmowe obowiązuje specjalna cena biletów: 10 zł.