Dźwięki muzyki. Muzyczne biografie FPFF w Gdyni

Specjalny pokaz filmu “Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa nie jest jedynym wydarzeniem, które Krakowski Festiwal Filmowy współorganizuje z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie. Tegoroczna odsłona uwielbianej przez publiczność sekcji Dźwięki muzyki poświęcona będzie biografiom. W kinie pod Wawelem zobaczymy Paktofonikę, Ryśka Riedla, Mieczysława Kosza, Tadeusza Kościuszkę i Jerzego Kuleja, a usłyszymy znakomite kompozycje Leszka Możdżera, Mikołaja Trzaski, Jana Komara oraz Mikołaja Majkusiaka. 

W tym roku, wspólnie z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie, Krakowski Festiwal Filmowy włącza się w projekt “50 na 50”, by uczcić 50. urodziny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W plenerowym Kinie Pod Wawelem przedstawimy pięć tytułów, w których ważną rolę odgrywa muzyka, zarówno ta specjalnie skomponowana dla filmu, jak i ta, która stała się powodem do powstania filmu. 

Pierwszy pokaz odbędzie się w festiwalowy poniedziałek. Na otwarcie widownia zgromadzona pod Wawelem zobaczy “Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. Film o kultowej grupie Paktofonika, która zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Obraz koncentruje się na historii Magika, Rahima i Fokusa, którzy za sprawą takich utworów, jak słynny “Jestem Bogiem”, stali się głosem ówczesnego pokolenia młodych Polaków.

W ramach wspólnych pokazów z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie oraz projektem “50 na 50 FPFF w Gdyni” we wtorek wyświetlony zostanie film o niezwykłym polskim kompozytorze i pianiście. “Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego pianisty, który jako dziecko traci wzrok i trafia do ośrodka w Laskach. Tam odkrywa muzykę jako sposób opowiadania świata. Choć zaczyna od klasyki, jego serce zdobywa jazz. Przełomem w jego życiu staje się spotkanie z charyzmatyczną wokalistką Zuzą, które na zawsze odmienia jego los.

Kolejnym tytułem, który zostanie pokazany w ramach współpracy obu festiwali będzie “Kos” Pawła Maślona ze znakomitą muzyką Mikołaja Trzaski. Wiosna 1794 roku. Generał Tadeusz „Kos” Kościuszko wraca do Polski, by wzniecić powstanie przeciw Rosji. Łączy siły szlachty i chłopów, stając się symbolem walki o wolność i równość. Film to dynamiczna opowieść o rewolucji, zdradzie i nadziei na niepodległość.

W czwartek pod Wawelem we współpracy z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie i projektem “50 na 50 FPFF w Gdyni” pokazany zostanie film o słynnym sportowcu. “Kulej. Dwie strony medalu” Xawerego Żuławskiego to historia Jerzego i Heleny Kulejów. On – legendarny bokser, podwójny mistrz Europy i ośmiokrotny mistrz Polski, który jako jedyny polski pięściarz wywalczył dwa złota olimpijskie i choć nigdy nie leżał na deskach, to w życiu upadał nie raz. Ona – silna kobieta, która niezmiennie stała u jego boku, ale nie chciała na zawsze pozostać w jego cieniu.

W piątkowy wieczór na ekranie kina plenerowego publiczność zobaczy “Skazanego na bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego. Filmowa opowieść o  charyzmatycznym wokaliście grupy Dżem, Ryśku Riedlu, jednym z największych talentów polskiej sceny rockowej. Jego rozpoznawalny głos i teksty piosenek dla wielu młodych ludzi, którzy dorastali na jego muzyce, były symbolem wolności i niezależności – zarówno tej artystycznej, jak i osobistej.

Dźwięki muzyki:

  • Ikar. Legenda Mietka Kosza / Icarus. The Legend of Mietek Kosz, reż. Maciej Pieprzyca, Polska, 119’, 2019 – pokaz w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej
  • Jesteś Bogiem / You Are God, reż. Leszek Dawid, Polska, 124’, 2012
  • Kos / Scarborn, reż. Paweł Maślona, Polska, 118’, 2023 – pokaz w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej
  • Kulej. Dwie strony medalu/ Kulej. All That Glitters Isn’t Gold, reż. Xawery Żuławski, Polska, 139’, 2024 – pokaz w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej
  • Skazany na bluesa / Destined For Blues, reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska, 97’, 2005

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Partnerem sekcji Dźwięki muzyki jest PGE Energia Ciepła.

Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska.

Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO.

Karnety na 65. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.

Krakowski Festiwal Filmowy organizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Programu Kreatywna Europa MEDIA. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Współorganizatorem KFF w Barbakanie jest Narodowe Centrum Kultury w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.

Kategoria: News.

Aktualności

1 z 1142