Goście i gościnie 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Trudno wyobrazić sobie festiwal bez obecności gości i gościń. To ich filmy oglądamy z uwagą, to ich role poruszają nas do głębi, a opowiedziane przez nich historie – nie tylko te dokumentalne – zostają z nami na długo. Krakowski Festiwal Filmowy stwarza wyjątkową okazję do tego, by spotkać się osobiście – porozmawiać po seansie, zapytać o kulisy pracy nad filmem oraz wymienić się refleksjami.

W tegorocznej edycji z pewnością nie zabraknie wyjątkowych osobowości. Ceremonię otwarcia 65. edycji KFF uświetniła ekipa filmu ”Bałtyk” na czele z reżyserką Igą Lis i jego charyzmatyczną bohaterką, Barbarą ”Miecią” Wróblewską, znaną jako Królowa Łeby. Jej nadmorska wędzarnia to nie tylko miejsce pracy, ale i lokalna legenda – owoc czterech dekad determinacji i poświęcenia.

Szczególnym wydarzeniem jest również pokaz filmu ”Pieśń wieloryba” Michała Hytrosia, po którym publiczność będzie  miała okazję uczestniczyć w Q&A zarówno z reżyserem, jak i głównym bohaterem dokumentu, wybitnym aktorem i dydaktykiem  – Krzysztofem Globiszem. W spotkaniu udział weźmie również studentka AST, Ida Trzcińska.

Wyjątkowe miejsce w programie zajmuje retrospektywa twórczości Jeana-François Laguioniego – jednego z najważniejszych twórców animacji, którego oniryczne filmy zachwycały festiwalowych jurorów i widzów na całym świecie. W Krakowie Mistrz poprowadzi Master Class, podczas którego opowie o swojej autorskiej metodzie pracy twórczej oraz odbierze Smoka Smoków na uroczystej ceremonii.

Wśród stałych bywalców festiwalu pojawi się Tomasz Wolski, prezentując najnowszy film, jakim jest ”Wielki szef”. Lina Vdovîi i Radu Ciorniciuc opowiedzą o swoim przejmującym dokumencie ”Tata”, a Małgorzata Goliszewska, wraz z bohaterami filmu ”Aria di Bravura”Grażyną Malczyk, Rafałem Kobisem i Mayą Sadeeh – przybliży rzeczywistość osób jąkających się. Gościnią 65. edycji jest również Agata Roczniak, bohaterka filmu ”Szczęście Agaty” w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego – niezwykle inspirującej historii o życiu z niepełnosprawnością, przełamywaniu barier i redefiniowaniu szczęścia.

Krzysztof Kopczyński pojawi się wraz z sportretowanymi w swoim dokumencie bohaterkami i bohaterami – Ingą Pietrową, Olgą Tichonową, Denysem Pietrowem, Danylo Pietrowem. O kulisach powstawania krótkometrażowych animacji – ”Na krzywe łby” i ”Przedstawienie” osobiście opowiedzą: Jakub Krzyszpin i Agnieszka Popińska. Z Rafałem Łysakiem (”Dwa papierosy”, ”Casting”) i Darią Kopiec (”To wszystko przez nią”, ”Basen albo śmierć złotej rybki”) publiczność będzie miała okazję porozmawiać po seansach dwukrotnie – zarówno reżyser, jak i reżyserka zaprezentują podczas festiwalu po dwa filmy.

Wśród festiwalowych gości znalazł się także, uwielbiany przez publiczność, Kirył Pietruczuk, aktor filmu ”Nibylandex” w reżyserii Agaty Kapuścińskiej – surrealistycznej opowieści o dorosłości, zależności i wyzwoleniu. Na ekranie i poza nim obecna będzie też Barbara Liberek, aktorka filmu ”Bez reszty” Jakuba Prysaka. Bohaterów krótkometrażowych fabuł będzie można spotkać od poniedziałku do piątku w Barbakanie, gdzie odbywają się rozmowy “Grać w shortach”. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Dawid Ogrodnik.

Z bardzo daleka przybył Fermin de la Serna, autor filmu ”Niebiańscy kochankowie”, opowiadającego o transpłciowych bohaterkach, które przez lata pracowały jako kucharki na statkach płynących Amazonką, stawiając czoła konserwatywnym normom społecznym. O dalekim świecie osobiście opowie publiczności też Anna Konik, reżyserka filmu  ”A Song of Humble Beauty”.

Niezwykłych bohaterów swoich dokumentów – Andrzeja Munka i Bolesława  Gasińskiego – przybliżą widzom i widzkom Michał Bielawski (”Pasażer Andrzej Munk”) oraz Michał Pietrak (”Dokąd umierają malarze”). Andreas Zerr – reżyser dokumentu ”Rocky Horror: w tym szaleństwie jest metoda” opowie z kolei na żywo o kulisach powstawania legendarnego musicalu i prześwietli fenomen jego wiernych fanów.

Nie sposób w tak krótkiej nocie zawrzeć nazwisk wszystkich znakomitych, uzdolnionych, wrażliwych osób, które pojawią się podczas 65. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jedno jest jednak pewne – każdy i każda z nich, spotykając się z publicznością, sprawia, że życie festiwalu staje się znacznie pełniejsze.

 Harmonogram projekcji i wydarzeń towarzyszących jest dostępny na stronie.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.

Krakowski Festiwal Filmowy organizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Programu Kreatywna Europa MEDIA. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD. 

Aktualności

4 z 1155