Mam na imię Szczęście

Wielka Brytania, Turcja2022dokument82'Międzynarodowy konkurs dokumentalny (2023)

W 2015 roku turecko-kurdyjska piosenkarka Mutlu Kaya została postrzelona we własnym domu w głowę i doznała ciężkich obrażeń mózgu. Zdarzenie to zakończyło jej błyskotliwą karierę i przyniosło jej niepełnosprawność oraz lata żmudnej rehabilitacji. Twórcy filmu śledzą losy dziewczyny, która postanowiła doprowadzić winowajcę przed sąd i podjęła walkę o odzyskanie głosu. Równocześnie, dzięki popularności w mediach społecznościowych, stała się symbolem sprzeciwu wobec bezkarności sprawców tak zwanych zabójstw honorowych, których ofiarami pada wiele kobiet z południowo-wschodniej Turcji.

reżyseria
Nick Read, portret reżysera
Nick Read

Reżyser dokumentów obserwacyjnych. Nakręcił i wyreżyserował ponad 50 filmów, wiele z nich w odległych lub ryzykownych miejscach (,,Inside Israel's Jails"; ,,Slumdog Children of Mumbai"; ,,The Condemned" itp.). Zdobył dwie nagrody Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej: Rory Peck Impact Award oraz Creative Diversity Award za najlepszy dokument. Jego najnowszy pełnometrażowy dokument ,,Bolshoi Babylon",miał premierę na Festiwalu Filmowym w Toronto i znalazł się na długiej liście nominacji do nagród BAFTA i Akademii.

Ayse Toprak, portret reżysera
Ayse Toprak

Absolwentka NYU's Tisch School of the Arts. Pracowała dla Al Jazeery w Turcji, Londynie i Doha, produkując społeczne i polityczne filmy dokumentalne na Bliskim Wschodzie. Jej pierwszy pełnometrażowy dokumente, ,,Mr Gay Syria" był prezentowany na ponad 70 międzynarodowych festiwalach, w tym IDFA, Sheffield DocFest, MOMA fortnight, Chicago Film Festival itp. Zdobył 14 nagród, z których większość została przyznana za uświadamianie praw człowieka.

zdjęcia
Meryem Yavuz
muzyka
Smith & Elms
montaż
Anna Price
produkcja
Nick Read (October Films), Mahmut Kaya (Red Zed Films)
Fotos
Kadr z filmu Mam na imię Szczęście
Zwiastun