Spotkania Q&A

26.05—2.06.2024
  • Jānis Ābele

    Reżyser filmó dokumentalnych i fabularnych. Swoim filmem dyplomowym "Six Feet Above" (2015) zdobył Grand Prix na 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Tous Courts" (Francja). Ten sukces przygotował grunt pod jego debiut fabularny "7 Billion Years before the End of the World" (2018). Rok później, drugi film reżysera, "Jelgava '94", otrzymał cztery krajowe nagrody filmowe, w tym uznanie za najlepszą reżyserię dla Jānisa Ābele w wieku 29 lat. "Jelgava '94" stał się także pierwszym łotewskim filmem fabularnym dostępnym na platformie Netflix. W 2022 roku wyreżyserował krótkometrażowy esej dokumentalny "81 Meters", który odwiedził 15 festiwali.

    reżyser
    Syndrom pustej kartki
    Jānis Ābele, portret gościa
  • Emil Ahlhelm

    Urodził się w Monachium w 1998 roku. Kształcił się jako rzeźbiarz w drewnie w Oberammergau w Górnej Bawarii, a od dłuższego czasu eksperymentuje z medium filmowym. Za swoją pracę otrzymał kilka nagród, w tym Bawarską i Niemiecką Młodzieżową Nagrodę Filmową. Od 2021 roku Emil Silvester Ahlhelm studiuje film dokumentalny i dziennikarstwo telewizyjne na Uniwersytecie Telewizji i Filmu w Monachium.

    reżyser
    Dezercja
    Emil Ahlhelm, portret gościa
  • Mohammed Almughanni

    Reżyser, scenarzysta i operator. Urodził się w 1993 roku w Gazie. Student reżyserii na PWSFTviT w Łodzi. W rodzinne strony powraca jako reżyser, by opowiadać o społecznościach żyjących w cieniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Autor krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. "Falafala" (2018), "Where’s the donkey" (2018), "Maria" (2015) czy "Halawan" (2012). Jego dokument "Shujayya" (2015) zdobył liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach.

    reżyser
    Pomarańcza z Jaffy
    Mohammed Almughanni, portret gościa
  • Cris Arana

    Reżyserka filmowa i scenarzystka, urodzona w Paragwaju w 1985 roku. Od 2018 roku tworzy scenariusze i reżyseruje filmy krótkometrażowe. Jej filmografia obejmuje m.in. „Y agua en guaraní” (2022), „Transition” (2019), „Workingay” (2019) i „Package” (2018). „Emilio Barreto: anioły i demony” to jej piąty krótkometrażowy i pierwszy dokumentalny. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem.

    reżyser
    Emilio Barreto: anioły i demony
    Cris Arana, portret gościa
  • Günter Atteln

    Reżyser filmowy, autor i producent, urodzony w 1971 roku. Tematem jego prac zawsze była muzyka. Zanim w 1997 roku dołączył do berlińskiej firmy produkcyjnej, studiował muzykologię, psychologię i ekonomię. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych, z których niektóre zostały wyróżnione licznymi nagrodami, m.in.„Soulscapes - The Choreographer Uwe Scholz”, „Die Thomaner” i „The Lost Paradise” - portret estońskiego kompozytora Arvo Pärta.

    reżyser
    Joana Mallwitz - we własnym tempie
    Günter Atteln, portret gościa
  • Ned Augustenborg

    Reżyser i producent filmowy pochodzący z Los Angeles. Produkował filmy dokumentalne o kryzysie więziennym Kalifornii, o zespole rockowym z L.A. Rock Band i biografię laureata Nagrody Nobla dr Glenna T. Seaborga. Produkował dla CNN, CNBC, NBC, ESPN, Prime Ticket i MSNBC. Był wielokrotnie nagradzany nagrodami EMMY i CableACE. Po ukończeniu studiów na University of Southern California i University of Arizona, pracował w dziale wiadomości, sportu i zarządzania studiem. Obecnie współpracuje z Uniwersytetem Stanforda nad dokumentowaniem historii muzyki komputerowej i syntezy FM. Przetłumaczono z DeepL.com (wersja darmowa)

    reżyser
    Don Lewis i The Live Electronic Orchestra
    Ned Augustenborg, portret gościa
  • Arkadiusz Bartosiak

    Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, krótkich metraży oraz reklam (ur. 1975). Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz programu DokPro w Szkole Wajdy. Pracował jako reporter i korespondent zagraniczny. Na koncie ma trzy książki dziennikarskie. Pracy nad dokumentem „Jesteś postacią fikcyjną” poświęcił ostatnie trzy lata. Aktualnie rozwija projekt pełnometrażowej fabuły „Rozdrobnienie X”.

    reżyser
    Jestem postacią fikcyjną
    Arkadiusz Bartosiak, portret gościa
  • Elżbieta Benkowska

    Reżyserka, scenarzystka. Za swój dyplomowy film "Olena", zrealizowany w Gdyńskiej Szkole Filmowej, otrzymała wiele nagród, w tym nominację do Złotej Palmy w konkursie filmów krótkometrażowych na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Następnie wyreżyserowała pierwszą część filmowego tryptyku „Nowy świat” wyprodukowanego przez Akson Studio. Obecnie pracuje nad swoim pełnometrażowym debiutem pt. “Orunia 4ever”, za który otrzymała już Nagrodę Specjalną Script Pro. Jest przewodniczącą Koła Młodych SFP.

    reżyser
    Siła oporu
    Elżbieta Benkowska, portret gościa
  • Dekel Berenson

    Wielokrotnie nagradzany reżyser, scenarzysta i producent. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Czerpie inspiracje z podróży, podczas których odwiedził ponad 60 krajów, a w swoich filmach koncentruje się na problemach społecznych i humanitarnych. Jego krótki metraż "Anna", którego premiera odbyła się podczas 72. Festiwalu Filmowego w Cannes, znalazł się na liście filmów ubiegających się o nominację do nagrody BAFTA i zdobył nagrodę BIFA dla najlepszego brytyjskiego filmu krótkometrażowego w roku 2019. Wielokrotnie nagradzana "Ashmina" została uznana za najlepszy film krótkometrażowy na Krakowskim Festiwalu Filmowym (2019) i najlepszą fabułę krótkometrażową na 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jerozolimie.

    reżyser
    Abel
    Dekel Berenson, portret gościa
  • Ragnhild Nøst Bergem

    Wielokrotnie nagradzana norweska reżyserka i operatorka, nominowana do Amandy (lokalnego Oscara). Jej filmy dokumentalne były pokazywane w kinach, telewizji i na festiwalach filmowych, zarówno w Norwegii, jak i za granicą. Bergem zdobyła dwie nagrody Gullruten (lokalne Emmy), jedną za „Stay”, a drugą za „Być jak Ola”. Ma wyraźny i odważny głos w opowiadaniu historii. Jej intymne podejście do wrażliwych postaci w jej filmach sprawia, że dzielą się one tym, co niewypowiedziane. Dzięki pracy Bergem zbliżamy się do ludzi, którzy zwykle milczą, a jej ambicją jest pomoc w tworzeniu zmian w społeczeństwie.

    reżyser
    Być jak Ola
    Ragnhild Nøst Bergem, portret gościa
  • Johanna Bernhardson

    Urodziła się w 1974 roku w Göteborgu, w Szwecji. Uzyskała stopień magistra sztuki w dziedzinie scenografii w HDK – Szkole Projektowania i Rzemiosła Artystycznego, oraz tytuł magistra filmu na HDK-Valand. Johanna specjalizuje się w krótkim dokumencie i esejach filmowych. Jej dziesięć krótkometrażowych filmów było prezentowanych na międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie. "Bracia Andersson" to jej debiut fabularny.

    reżyser
    Bracia Andersson
    Johanna Bernhardson, portret gościa
  • Katherine Bisquet

    Autorka książek, reżyserka filmów dokumentalnych i aktywistka, urodzona na Kubie w 1992 roku. Ukończyła studia licencjackie z hiszpańskiego na Uniwersytecie Hawańskim. Opublikowała tomiki poezji „Algo aquí se descompone” (2014) i „Uranio empobrecido!” (2021). Jest współtwórczynią kolumny „Kubańskie Kino w Kwarantannie” (2020-2022) w magazynie Rialta, której celem jest badanie i promowanie kubańskiego kina.

    reżyser
    San Isidro
    Katherine Bisquet, portret gościa
  • Matej Bobrik

    Słowacki reżyser urodzony w Pradze. Absolwent wydziału reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi oraz kursu dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy. Jego studencki film „Tam, gdzie słońce się nie spieszy” brał udział w konkursach międzynarodowych festiwali filmowych, m.in. IDFA, DOK Leipzig i Visions du Réel. Debiutancki dokument „Odwiedziny” wyprodukowany przez Studio Munka zdobył nagrodę Silver Eye na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Najnowszy film Mateja Bobrika „Odległości” zdobył w 2023 roku w Jihlavie nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego z Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie reżyser mieszka w Warszawie, tworzy autorskie filmy oraz reżyseruje seriale dokumentalne m.in. dla Netflixa i Canal+.

    reżyser
    Odległości
    Matej Bobrik, portret gościa
  • Nick Bolger

    Producent i reżyser działający głównie w branży telewizyjnej. Dzięki ponad dwudziestoletniemu doświadczeniu pracował nad tworzeniem atrakcyjnych i zapadających w pamięć treści, które przyciągają widzów na całym świecie. W 2002 roku założył firmę produkcyjną Icon International.

    reżyser
    Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć
    Nick Bolger, portret gościa
  • Adelina Borets

    Scenarzystka i reżyserka urodzona w Mariupolu w Ukrainie. Absolwentka reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz kursu Script w Szkole Wajdy. Obecnie broni tytułu magistra reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jej debiutancki film dokumentalny pt. "Gwiazda Piołun" zdobył Grand Prix oraz nagrodę publiczności na XV Międzynarodowym Ekologicznym Festiwalu "EKOFILM", Grand Prix na festiwalu Golden Frames - Międzynarodowym Festiwalu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, a fabularny średniometrażowy film pt. "Rajski dom" został uznany najlepszym filmem fabularnym podczas Festiwalu Filmowego Węgiel w Katowicach oraz został wyróżniony nagrodą specjalną krytyków na Festiwalu Krytyków w Kijowie.

    reżyser
    Kwiaty Ukrainy
    Adelina Borets, portret gościa
  • Matias Borgström

    reżyser
    Ouvidor
    Matias Borgström, portret gościa
  • Ewa Borysewicz

    Reżyserka, scenarzystka, artystka wizualna i pedagożka. Absolwentka Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie – doktorantka w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorka nagradzanych filmów animowanych, z których „Do serca Twego” został m.in. nominowany do Złotego Niedźwiedzia na MFF Berlinale i zdobył Grand Prix na Festiwalu Animateka w Lublanie. Odbyła program rezydencji artystycznej w Tokio oraz w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie. Pracuje i mieszka w Warszawie.

    reżyser
    Cud
    Ewa Borysewicz, portret gościa
  • Francesco Bovara

    Aktor i reżyser, ukończył studia aktorskie w Teatro Stabile w Genui w 2019 roku. Jest współzałożycielem kolektywu Giungla, stowarzyszenia kulturalnego zaangażowanego od 2018 roku w produkcję filmów krótkometrażowych i teledysków muzycznych, jak również w organizację wydarzeń związanych z kinem, w tym Pirate Cinema Party. Pracował jako aktor w filmach Andrei Segre i Susanny Nicchiarelli. W 2021 roku wyreżyserował teledysk do utworu "Nemi" dla duetu muzycznego "Appendice", którego jest wokalistą.

    reżyser
    Wzloty i upadki włoskiego klubu piłkarskiego
    Francesco Bovara, portret gościa
  • Betina Bożek

    Reżyserka filmów animowanych i ilustratorka. Urodziła się w 1993 roku w Krakowie. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w pracowni filmu animowanego. Stworzyła kilka filmów animowanych, które zostały docenione na całym świecie (m.in. "O Jezu", "Kaprysia", "Deserowy jamnik"). Jest laureatką międzynarodowych konkursów, stypendiów artystycznych i festiwali filmowych.

    reżyser
    Codex
    Betina Bożek, portret gościa
  • Grzegorz Brzozowski

    Reżyser, redaktor. Ukończył kurs dokumentalny w Szkole Wajdy w Warszawie. Jest doktorem socjologii, studiował m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Yale. Redaktor prowadzący dział recenzji filmowych „Patrząc” w portalu „Kultura Liberalna”. Jego poprzedni film "Obcy na moim kanapie" zdobył Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 roku, a wcześniejszy dokument "Brick in the Wall" został zaprezentowany na festiwalu IDFA.

    reżyser
    Tylko dzień i noc
    Grzegorz Brzozowski, portret gościa
  • Dana Bunescu

    Znana rumuńska montażystka i projektantka dźwięku. Zajmowała się montażem i tworzyła dźwięk do znanych filmów fabularnych Nowej Fali Rumuńskiej (takich jak "Śmierć pana Lăzărescu" C. Puiu, czy "4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni" C. Mungiu), a także kilku ważnych rumuńskich dokumentów (takich jak "Autobiografia Nicolae Ceaușescu" A. Ujicy). W 2017 roku otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale za wybitny wkład artystyczny w dziedzinie montażu. Jest współreżyserką filmów dokumentalnych "The Distance between Me and Me" (2018) i "Evropa" (2021).

    reżyser
    Kielich. O synach i córkach
    Dana Bunescu, portret gościa
  • Gianfranco Cabiddu

    Reżyser i scenarzysta urodzony w Cagliari we Włoszech. Jest etnomuzykologiem z wykształceniem w dziedzinie muzyki klasycznej i jazzu. Wyreżyserował m.in. "Disamistade" (1989, Złota Palma dla Najlepszego Debiutanta na Festiwalu w Valencii, Nastro d'Argento SNCC, Nominacja do nagrody David di Donatello dla Najlepszego Debiutanta), "Cine-koncert Sonos 'e Memoria" (1995), specjalne wydarzenie na 52. Festiwalu Filmowym w Wenecji, czy "Il figlio di Bakunin" wyprodukowany przez Giuseppe Tornatore (1997, Grolla d'Oro i Nastro d'argento SNCC za Muzykę i Produkcję, Nominacja do David di Donatello). Mieszka w Rzymie.

    reżyser
    Berchidda Live
    Gianfranco Cabiddu, portret gościa
  • Paweł Chorzępa

    Reżyser i operator kilkunastu filmów dokumentalnych wyróżnionych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Absolwent studiów magisterskich w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Realizacji Obrazu Filmowego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

    reżyser
    Pył
    Paweł Chorzępa, portret gościa
  • Andrzej Danis

    Urodził się w 1993 roku w Warszawie. Absolwent antropologii kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. W kinie interesuje się łączeniem gatunków, efektami specjalnymi i psychoanalizą. Zakochany w twórczości Leosa Caraxa.

    reżyser
    Zadłużeni
    Andrzej Danis, portret gościa
  • Andrei Dăscălescu

    reżyser
    Ojcze nasz
  • Xawery Deskur

    Artysta wizualny, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył kurs scenopisarstwa Script (2018/19) oraz filmu dokumentalnego Dok Pro w Szkole Wajdy (2019/20). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz laureat Artystycznej Podróży Hestii. Uczestnik wielu festiwali artystycznych i filmowych, takich jak: Sundance Tv Shorts w Londynie, Berlin Short Film Festiwal, Fotofestiwal w Łodzi, Biennale WRO we Wrocławiu, Etiuda & Anima, Krakowski Salon Sztuki i ArtBoom w Krakowie. Aktualnie pracuje nad doktoratem na ASP w Warszawie.

    reżyser
    Jesteś tu?
    Xawery Deskur, portret gościa
  • Tetiana Dorodnitsyna

    Reżyserka filmowa, montażystka i artystka wizualna. Absolwentka Wydziału Reżyserii na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. I. K. Karpenko-Karego. Jest reżyserką filmów krótkometrażowych "Wolves" (2023) i "Who Is Kaya?" (2019). Pracowała w kanałach telewizyjnych, firmach producenckich i studiu filmowym Kyivtelefilm. Jest montażystką pełnometrażowych filmów dokumentalnych "Roses. Film-Cabaret" (2021) Ireny Stetsenko i "Askania Reserve" (2019) Andrii Lytvynenko. "Wszystko ma żyć" to jej debiut pełnometrażowy.

    reżyser
    Wszystko ma żyć
    Tetiana Dorodnitsyna, portret gościa
  • Lidia Duda

    Scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka wielu znaczących dokumentów, w tym takich jak: "Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie" (2002), "U nas w Pietraszach" (2002), "Herkules" (2004), "Herkules wyrusza w świat" (2005), "Bracia" (2007). Laureatka licznych nagród, m.in. Grand Prix w Kantonie, Platynowej Nagrody REMI w Houston, Złotego Lajkonika w Krakowie. Zdobywczyni Grand Press. Od kilkunastu lat pracuje jako twórca niezależny.

    reżyser
    Las
    Lidia Duda, portret gościa
  • Damien Aimé Dupont

    Reżyser filmów dokumentalnych. Po uzyskaniu tytułu magistra w dziedzinie kina, nakręcił film "Jean Rollin: The Stray Dreamer", portret poety, który stworzył swój własny świat snów, znany na całym świecie ze swoich filmów o wampirach z nagimi kobietami błąkającymi się po cmentarzach. Jego kolejny film to "A Story of French Fantasy Cinema" (współprodukowany przez francuski kanał telewizyjny) opowiadający historię kina od od Georgesa Mélièsa do "Raw" Julii Ducournau. Zafascynowany Jacksonem C. Frankiem, enigmatycznym muzykiem, postanowił poświęcić mu swój nowy dokument.

    reżyser
    Dziwna historia Jacksona C. Franka
    Damien Aimé Dupont, portret gościa
  • Katarzyna Figura

    aktor
    Jestem
  • Klaudia Fortuniak

    Łodzianka. Reżyserka i scenarzystka. Studentka Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, absolwentka Szkoły Wajdy. Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych ("Praca domowa", "Backer’s Block") oraz fabularnych ("Ciepło", "Końce i początki").

    reżyser
    Końce i początki
    Klaudia Fortuniak, portret gościa
  • Duda Gambogi

    Reżyserka, scenarzystka i montażystka. Ukończyła studia magisterskie z zakresu filmu dokumentalnego na EICTV (Kuba), a obecnie kończy swój piąty film krótkometrażowy. Jej poprzednie prace były pokazywane na ponad 80 krajowych i międzynarodowych festiwalach, takich jak Uppsala i Kasseler Dokfest, zdobywając kilka nagród, a jej pierwszy film, "Endless Love", został wybrany jednym z najlepszych filmów krótkometrażowych 2020 roku przez magazyn Kinoscope (USA). Koordynuje "Documentary development group", laboratorium projektów filmowych w Marieta Cultural Center (Brazylia).

    reżyser
    Babylonia
    Duda Gambogi, portret gościa
  • Justyna Gawełko

    Reżyserka i producentka kreatywna. Absolwentka kulturoznawstwa i scenariopisarstwa Script Pro w Szkole Wajdy. Od kilku lat pracuje w branży dokumentalnej, zdobywając doświadczenie w ramach CoPro Market (Izrael) i CEDOC Market (Polska). Reżyserka krótkometrażowego dokumentu "Yehudis" (2018). "Czeski film" to jej pełnometrażowy debiut dokumentalny. Jest producentką kreatywną w Silver Frame (Polska).

    reżyser
    Czeski film
    Justyna Gawełko, portret gościa
  • Oriol Gispert

    Dziennikarz, reżyser, producent wykonawczy i profesor. Specjalizuje się w dokumentach społecznych. Od 1989 roku portretował ludzi i sytuacje na wszystkich kontynentach. Większość swoich projektów zrealizował za pośrednictwem firmy produkcyjnej La Lupa Produccions, założonej w 2005 roku.

    reżyser
    Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć
    Oriol Gispert, portret gościa
  • Jędrzej Gorski

    Absolwent i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, absolwent wydziału Reżyserii na kierunku scenariopisarstwa w PWSFTviT w Łodzi. Reżyser krótkometrażowych filmów "Lena", "Eden”, "Całe moje życie” z nagrodami na polskich i międzynarodowych festiwalach. Jego scenariusz serialu "Szmal" otrzymał nagrodę główną konkursu ScriptFiesta. Finalista konkursu audio Script Pro za serial "Myślami przy sobie". W 2023 stworzył teatralny musical "44" o Powstaniu Warszawskim.

    reżyser
    Przez ciebie, po tobie
    Jędrzej Gorski, portret gościa
  • Marta Gómez

    Dołączyła do Al Borde Films w 2020 roku, współreżyserując wraz z Paulą filmy "Manufacturing Women 2.0" i "Northern Wilderness". Inne filmy dokumentalne to "In Ruins", nominowany do nagrody Goya Awards 2024 i "Flying Hands", który ma premierę w 2024 roku. Marta jest obecnie w trakcie produkcji filmu fabularnego "Call Me Sinsorga".

    reżyser
    Latające ręce
    Marta Gómez, portret gościa
  • Katarína Gramatová

    Katarína Gramatová, portret gościa
  • Józef Gross

    20-letni perspektywiczny reżyser z Krakowa. Wychowywał się na os. Podwawelskim, od najmłodszych lat jest miłośnikiem filmów Luc'a Bessona. Dotąd realizował głównie teledyski dla ulicznych artystów, gdzie najbardziej znany do piosenki T.W.R. "Gummo remix" ma około milion wyświetleń. Na co dzień uczy się reżyserii w szkole filmowej i pracuje nad scenografią produkcji realizowanych w Krakowie. Ma głowę pełną pomysłów i zapał do tworzenia kolejnych projektów audiowizualnych.

    reżyser
    Igła
    Józef Gross, portret gościa
  • Janet Harbord

    Naukowczyni, pisarka, reżyserka. Pisze eseje o archeologii filmu i nieznanych historiach kina. Prowadzi zajęcia z filozofii filmu w Centrum Filmu i Etyki na Uniwersytecie Królowej Marii w Londynie oraz jest autorką kilku książek, m.in. "Ex-centric Cinema" (2016), "Chris Marker: La Jetee" (2009), and "The Evolution of Film" (2007).

    reżyser
    Autyzm o sobie
    Janet Harbord, portret gościa
  • Andreas Hartmann

    Reżyser i producent tworzący w Berlinie. Ukończył HFF "Konrad Wolf" w 2011 roku i był uczniem Prof. Thomasa Arslana na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie (UdK). W 2014 roku brał udział w rezydencji artystycznej w Goethe-Institut Villa Kamogawa w Kioto, w Japonii. W 2017 roku był nominowany do niemieckiej nagrody telewizyjnej Grimme Preis i otrzymał grant Gerd Ruge. Jego trzeci pełnometrażowy film "A Free Man" zdobył nagrodę Busan Cinephile dla Najlepszego Dokumentu na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan.

    reżyser
    Zniknąć bez śladu
    Andreas Hartmann, portret gościa
  • Marek Jagielski

    Urodził się w 1987 roku w Gliwicach. Absolwent Slawistyki na UW, Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach na kierunku reżyseria oraz uczestnik kursu Studio Prób w Szkole Wajdy. Reżyser krótkich filmów fabularnych oraz reklamowych, seriali dokumentalnych. Jako reżyser formatujący tworzył serial „Rolnicy. Podlasie”. Włada biegle kilkoma językami: czeskim, rosyjskim, angielskim, rozumie słowacki i ukraiński. „1953 Walka o nadzieję” to jego debiut dokumentalny.

    reżyser
    1953. Walka o nadzieję
    Marek Jagielski, portret gościa
  • Paulina Jaklik

    Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z malarstwa “Krok w Lewo” pod kierunkiem prof. Adama Brinckena, aneks z rysunku pod kierunkiem prof. ASP Piotra Korzeniowskiego, aneks z animacji pod kierunkiem dr Roberta Sowy). Wśród uprawianych przez nią dziedzin artystycznych znajduje się malarstwo, animacja 2D, rysunek, sztuka muralu, komiks, ilustracja. Prace malarskie prezentowała na wielu wystawach w kraju i za granicą. Film "Aha" to jej debiut reżyserski.

    reżyser
    Aha
    Paulina Jaklik, portret gościa
  • Mikołaj Janik

    Urodził się w 1993 roku w Wadowicach. Absolwent dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Tworzy filmy dokumentalne i rozpoczyna swoją przygodę z filmem fabularnym. Pisze scenariusze, piosenki i bajki dla dzieci. Gdy ma czas – ucieka w góry. Obecnie realizuje dokumenty "Panorama Tatr", "Mama wraca", "Ewolucja światła według Janusza Chmielniaka". „Mandala” (2023) to jego debiut fabularny, zrealizowany w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

    reżyser
    Mandala
    Mikołaj Janik, portret gościa
  • Zhu Jianbin

    producent
    Otwórz oczy
  • Matt Jozwiakowski

  • Seung-hee Jung

    Reżyserka animacji i ilustratorka. Urodziła się w Korei, ukończyła studia w zakresie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Hongik oraz studia podyplomowe z Filmu i Telewizji na Uniwersytecie Yonsei. Jest reżyserką wykorzystującą różnorodne formy wyrazu. Jej krótkometrażowe filmy animowane prezentowane był na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie.

    reżyser
    Wspomnienia ciemnej chmury
    Seung-hee Jung, portret gościa
  • Piotr Kabat

    W 2015 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Przedstawiciel pokolenia wczesnych lat 90. Wychowany na odbiorniku telewizji gloryfikującym kulturę USA XX wieku. Zaangażowany w wiele pozornie niezwiązanych ze sobą kreatywnych działań: od nagrywania klipów rowerowych i narciarskich, przez naukę rysunku i malarstwa, po pracę nad animacją i postprodukcją w zagranicznych teledyskach.

    reżyser
    All My Fucking Superheroes
    Piotr Kabat, portret gościa
  • Oksana Karpovych

    Ukraińsko-kanadyjska reżyserka, pisarka i fotografka urodzona w Kijowie. Jej pierwszy pełnometrażowy dokument "Don’t Worry, the Doors Will Open" zdobył Nagrodę New Visions na RIDM w 2019 roku i otrzymał wyróżnienie na Hot Docs 2020. W swoich projektach Karpowycz eksploruje codzienne życie i historie zwykłych ludzi oraz sposób, interesuje ją w jaki sposób polityka państwa ingeruje w sferę prywatną bohateró, wpływając na społeczności, które ona dokumentuje w bardzo intymny sposób. Jest absolwentką studiów kulturowych Akademii Kijowsko-Mohylańskiej na Ukrainie oraz studiów filmowych na Uniwersytecie Concordia w Montrealu.

    reżyser
    Przechwycone
    Oksana Karpovych, portret gościa
  • Piotr Kielar

    Reżyser filmów dokumentalnych, niezależny producent filmów i wideo o sztuce. Studiował teatrologię w Warszawie i reżyserię w PWSFTviT w Łodzi. Jest dwukrotnym laureatem Krakowskiego Festiwalu Filmowego, za filmy: "Na końcu świata" (1996) oraz "Tata z Ameryki" (1997). Jego film "Podwójne życie" otrzymał Prix Europa w Berlinie w 2000 r. w kategorii "Young Europe". Realizował filmy dla Canal+ i TVP. Jest stypendystą III sesji Cinefondation festiwalu w Cannes. W 2004 współtworzył program TVP Kultura (Hotbird Award).

    reżyser
    Ja, Rosiński
    Piotr Kielar, portret gościa
  • Lyuba Knorozok

  • Anna Korom

    Urodziła się w Budapeszcie w 1994 roku. Rozpoczęła studia reżyserskie na Uniwersytecie Sztuk Teatralnych i Filmowych, gdzie uzyskała tytuł licencjata. Po odebraniu uniwersytetowi niezależności kontynuowała studia wraz z kolegami w Stowarzyszeniu Freeszfe, które zostało założone przez studentów, wykładowców i formalnych pracowników uniwersytetu po jego okupacji. Dzięki międzynarodowej współpracy uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu w 2023 roku.

    reżyser
    Diamentowa piękność
    Anna Korom, portret gościa
  • Shiva Krish

    Rozpoczął swoją karierę jako asystent reżysera w tamilskim filmie fabularnym "Oru Naal Iravil". Dzięki wolontariatowi podczas powodzi w Chennai w 2015 roku nawiązał kontakt z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, co z kolei rozbudziło jego zainteresowanie filmem dokumentalnym. Następnie, we współpracy z organizacjami pozarządowymi zrealizował krótkometrażowe dokumenty na temat demonetyzacji w Indiach i schizofrenii. Był pierwszym asystentem reżysera w uznanej serii dokumentalnej Amazon Prime "Harmony with A.R. Rahman". "Duma Matki" to jego pierwszy niezależny krótkometrażowy film dokumentalny, a on sam ma nadzieję wkrótce zająć się reżyserią filmów fabularnych.

    reżyser
    Duma matki
    Shiva Krish, portret gościa
  • Eliza Kubarska

    Polska reżyserka, artystka i alpinistka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych oraz Szkoły Wajdy w Warszawie. Autorka nagradzanych na świecie filmów dokumentalnych, których premiery i pokazy odbywały się na prestiżowych festiwalach od Hot Docs i LA Film Festival, po IDFA, Visions du Réel i Krakowski Festiwal Filmowy. Współpracowała z telewizjami ARTE, ZDF, HBO. Autorka takich filmów, jak „Badjao. Duchy z morza” (nagroda jury na Hot Docs), „Ściana cieni” (zdobywca 30 międzynarodowych nagród, m.in. Zürcher Filmpreis dla najlepszego reżysera) czy „Ostatnia wyprawa”. W 2023 roku otrzymała Grand Prix Międzynarodowego Aliansu Festiwali Filmów Górskich za wybitne osiągnięcia w twórczości filmowej. Uczestniczka wypraw m.in. w Karakorum, Himalaje, na Grenlandię, do Atlasu Wysokiego.

    reżyser
    Ostatnia wyprawa
    Eliza Kubarska, portret gościa
  • Igor Kuna

    Urodził się w 2002 roku w Warszawie. Od dziecka wykazywał zainteresowania artystyczne, od rysunku, fotografii w szczególności analogowej, po filmy nagrywane różnymi technikami. Swoje pasje połączył z nauką - w roku 2019 ukończył Liceum Filmowe, a następnie od października 2021 podjął studia w Warszawskiej Szkole Filmowej na kierunku realizacja obrazu filmowego. Obecnie student drugiego roku zaangażowany w zdobywanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie opowiadania obrazem filmowych historii. Na obecnym etapie nauki zafascynowany specyfiką filmu dokumentalnego.

    reżyser
    W moich rękach
    Igor Kuna, portret gościa
  • Askold Kurov

    Urodził się w Uzbekistanie w 1974 roku, obecnie mieszka w Turcji. W 2010 roku ukończył studia w dziedzinie filmów dokumentalnych w Szkole Filmowej Mariny Razbeżkiny w Moskwie. Był jednym z reżyserów nagrodzonego filmu dokumentalnego „Zima, odchodź!” (2012). Jego kolejne filmy „Leninland”, „Children 404” i „The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov” również zyskały uznanie krytyków i były prezentowane na licznych festiwalach. Jego praca skupia się na problemach praw człowieka i konfliktach społecznych we współczesnej Rosji.

    reżyser
    O karawanie i psach
    Askold Kurov, portret gościa
  • Julia Lewis

  • Andrii Lytvynenko

    Reżyser i producent filmowy. Ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. I. K. Karpenko-Karego i Studio Dokumentalne w Szkole Wajdy. Jest reżyserem filmów dokumentalnych "Fantastic Ukrainians. Fine Art" (2020) i "Askania Reserve" (2019), który otrzymał nagrody festiwalach Docudays UA oraz Pelicam. Jest współautorem i jednym ze współreżyserów filmu "Euromaidan. Rough Cut" (2014), który zdobył Specjalne Wyróżnienie na MFFD Ji.hlava, a także ukraińskim producentem i jednym z autorów pomysłu na "Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow" (2017) Askolda Kurova.

    reżyser
    Wszystko ma żyć
  • Michele Mellara

    Reżyser filmów dokumentalnych. Od około dwudziestu lat wspólnie z Alessandro Rossim tworzy silny duet artystyczny. W 2003 roku rozpoczęli oni swoją przygodę z kinem dokumentalnym. Ich filmografia obejmuje m.in. "Domà case a San Pietroburgo" (2003); "Un metro sotto i pesci" (2006); "Le vie dei farmaci" (2007); "La febbre del fare" (2010); "God save the green" (2012); "Morris Bag" (2013). Są laureatami głównych nagród na licznych festiwalach zarówno we Włoszech, jak i za granicą. Ich filmy były emitowane na całym świecie przez telewizje w ponad 50 krajach.

    reżyser
    Berchidda Live
    Michele Mellara, portret gościa
  • Zarja Menart

    Reżyserka, animatorka, ilustratorka i dyrektorka artystyczna. Od niemal dekady współpracuje z Spelą Cadez, jako główna animatorka, ożywiając technikę animacji wielopłaszczyznowej w wielokrotnie nagradzanych filmach Cadez, jak "Nighthawk" i "Steakhouse". Krótkometrażowy film animowany "Trzy ptaki" to jej debiut reżyserski.

    reżyser
    Trzy ptaki
    Zarja Menart, portret gościa
  • Giovanni Merlini

    Jeden z założycieli kolektywu Giungla, stowarzyszenia kulturalnego zaangażowanego w produkcję filmów krótkometrażowych i teledysków muzycznych, jak również organizowanie wydarzeń związanych z kinem, w tym Pirate Cinema Party. W 2022 roku wyreżyserował krótkometrażowy film "Talafì", a w 2023 roku zdobył Specjalne Wyróżnienie Ugo Adilardi w konkursie Zavattini za projekt "Forza e Coraggio". Obecnie pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem.

    reżyser
    Wzloty i upadki włoskiego klubu piłkarskiego
    Giovanni Merlini, portret gościa
  • Piotr Milczarek

    Urodził się w 1977 roku w Łodzi. Studiował animację i efekty specjalne w PWSFTviT, gdzie obecnie pracuje jako asystent. Wyreżyserował m.in. etiudy „Komiks”, „Wojna światów”, „Pan Pan” i „Karaluch”. Jest współautorem scenariusza do „Moonshine” Michała Poniedzielskiego, pracował przy wielokrotnie nagradzanej „Świtezi” Kamila Polaka (scenorys, prace plastyczne), a także jako animator przy filmach „Miasto Płynie” Balbiny Bruszewskiej oraz „Radostki” Magdaleny Osińskiej. Na co dzień opracowuje storyboardy do filmów reklamowych.

    reżyser
    Innego końca nie będzie
    Piotr Milczarek, portret gościa
  • Ohad Milstein

    Nagradzany izraelski twórca filmów dokumentalnych. Na co dzień uczy kinematografii w Akademii Sztuki i Designu Bezalel w Jerozolimie i mieszka w Tel Awiwie. Jego filmy to studia struktury narracyjnej, napędzane silnym składnikiem wizualnym i ekspresją filmową, które badają granice tworzenia filmów dokumentalnych. Jego dokument "Summer Nights" (2021) zdobył Izraelską Nagrodę Akademii za najlepszy dokument oraz Główną Nagrodę na Festiwalu Filmowym DocAviv w Tel Awiwie. Jego filmografia obejmuje również: “Knock on the door” (2023), “Flood” (2018), “Week 23” (2016), “Planets” (2014), "Systema" (2010) "Obsession" (2008).

    reżyser
    Monogamia
    Ohad Milstein, portret gościa
  • Michalina Musialik

    Animatorka, reżyserka filmów animowanych. Urodziła się w 1994 roku na Śląsku. Absolwentka Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi na kierunku film animowany i efekty specjalne. Współpracowała ze studiami filmów animowanych takich jak Yellow Tapir Films, Animapol, Fumi Studio czy Letko. Pracowała w Muzeum Kinematografii w Łodzi na stanowisku edukatora, prowadziła tam warsztaty z animacji dla dzieci oraz lekcje muzealne z zakresu historii filmu. Zajmuje się animowaniem, tworzeniem storyboardów oraz opracowań plastycznych. Jej film dyplomowy i debiut "Psie pole" zdobył Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także zakwalifikował się na wiele międzynarodowych festiwali na całym świecie.

    reżyser
    Dziewczynka do orzechów
    Michalina Musialik, portret gościa
  • Lika Nadir

    Reżyserka filmów krótkometrażowych, urodzona na południu Ukrainy w 1996 roku, znana także z teledysków, klipów i performance'ów. Studiowała w Moskiewskiej Szkole Nowego Kina na warsztatach prowadzonych przez Dmitrija Mamulię. Jej krótkometrażowy film "The Human Child" (2020) był prezentowany i nagradzany na festiwalach filmowych w USA, Anglii, Kanadzie i Europie. Drugi krótki metraż, "Captive", oparty jest na wspomnieniach o zbrodniach wojennych rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.

    reżyser
    Jeniec
    Lika Nadir, portret gościa
  • Diana Nicolae

    Urodzona w Rumunii reżyserka mieszkająca w Princeton, NJ. Jej pasja do odkrywania zapomnianych historii prowadziła ją od wiadomości telewizyjnych, przez radio BBC, aż po film dokumentalny. Zajmowała się tak różnymi tematami, jak nadużycia w więzieniach z czasów komunizmu, migracja intelektualna z Europy Wschodniej oraz grupa nieśmiałych zakonnic próbujących zachować tradycje w klasztorze, który jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Rumunii. Jej filmy były pokazywane na festiwalach filmowych na całym świecie i emitowane w telewizji publicznej w Stanach Zjednoczonych.

    reżyser
    Między ciszą a grzechem
    Diana Nicolae, portret gościa
  • Dragoș Olaru

  • Emilia Ondriasova

    Uzyskała tytuł magistra komunikacji marketingowej, co naturalnie doprowadziło ją do reżyserowania reklam. Studiowała również reżyserię filmową w EFC w Danii oraz reżyserię filmów dokumentalnych w NFTS w Londynie. Jako obecna studentka reżyserii filmów fabularnych na FTF VŠMU, lubi zgłębiać tematy samotności i niepokoju, a także złożoność relacji rodzinnych. Przy swoim ostatnim filmie "Ten osobliwy dzień" pracowała jako reżyserka, współscenarzystka i montażystka.

    reżyser
    Ten osobliwy dzień
    Emilia Ondriasova, portret gościa
  • Cezary Orłowski

    Twórca filmów krótkometrażowych i form teatralnych. Urodził się w 2001 roku w Policach koło Szczecina. Dorastał za kulisami teatrów, które ukształtowały jego spojrzenie na świat. Studiował Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, obecnie studiuje reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pasjonuje go ożywianie historii i ciągłe poszukiwanie świata, w którym nikogo wcześniej nie było.

    reżyser
    Jestem
    Cezary Orłowski, portret gościa
  • Gleb Osatinski

    Twórca filmów krótkometrażowych wielokrotnie nagradzanych i prezentowanych na kilkudziesięciu festiwalach filmowych na całym świecie, w tym na festiwalu Short Shorts Film Festival & Asia w Tokyo, Asiana w Korei Pd., w Krakowie, Atlancie, Sarasocie, Nowym Jorku, Los Angeles, Woodstock, Sidewalk, Bostonie i wielu innych. Obecnie kontynuuje program studiów magisterskich na kierunku Scenopisarstwo i Reżyseria na Columbia University w Nowym Jorku.

    reżyser
    Uraza
    Gleb Osatinski, portret gościa
  • Macha Ovtchinnikova

    Reżyserka i artystka wizualna o ukraińsko-żydowskich korzeniach. Jej prace są inspirowane heroicznymi i tragicznymi historiami, które ukształtowały jej dzieciństwo: walką ludzi w rewolucji socjalistycznej i tragedią Żydów. Łączy ona podejście dokumentalne, sztuki wizualne i fikcję, tworząc bardzo potężną mise-en-scène. Jest profesorką historii i estetyki kina współczesnego na Uniwersytecie w Strasburgu we Francji. Jej filmografia obejmuje "The Scar of the Earth" (esej dok., 11', 2020) i "My Russian 90's" (dok. 90', 2021).

    reżyser
    Czerwona Emma
    Macha Ovtchinnikova, portret gościa
  • Grzegorz Pacek

    Ceniony polski reżyser i scenarzysta. W 1996 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi na wydziale reżyserii. Zasłynął jako twórca dokumentów. Za film "Jestem zły", opowieść o grupie dzieci z ubogiej dzielnicy Warszawy, otrzymał w 2001 roku Złotego Lajkonika - najwyższe wyróżnienie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jego filmy dokumentalne były pokazywane na licznych festiwalach, m.in. w Berlinie, Kapsztadzie, Amsterdamie. W 2007 roku wyreżyserował swój pierwszy film fabularny "Środa, czwartek rano”. Jego film „Tato poszedł na ryby” był jedyną polską produkcją w programie głównym w Biarritz, jednego z najbardziej opiniotwórczych światowych festiwali promujących produkcje audiowizualne.

    reżyser
    Plan Petera
    Grzegorz Pacek, portret gościa
  • Mateusz Pacewicz

    Wielokrotnie nagradzany twórca filmowy. Urodził się w 1992 roku. Zadebiutował w 2019 roku jako scenarzysta filmu "Boże Ciało" (reż. Jan Komasa), który był nominowany do Oscara dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego oraz Europejskich Nagród Filmowych w pięciu kategoriach, łącznie ze scenariuszem. Drugi film napisany przez Mateusza Pacewicza, "Sala Samobójców. Hejter." (także w reżyserii Jana Komasa), zdobył nagrodę dla najlepszego filmu międzynarodowego na Tribeca Film Festival 2020. Mateusz jest również współautorem scenariusza i współreżyserem filmu krótkometrażowego "Skwar", którego premiera odbyła się na Festiwalu Sundance 2017.

    reżyser
    Stymulanty & Empatogeny
    Mateusz Pacewicz, portret gościa
  • Nahid Persson

    Szwedzko-irańska reżyserka filmów dokumentalnych. Urodziła się w Szirazie (Iran) w 1960 roku. Po rewolucji w Iranie w 1979 roku uzyskała azyl polityczny w Szwecji. Jej społeczno-polityczne filmy przyniosły jej ponad 30 nagród. W 2006 roku została aresztowana w Iranie za krytyczne ukazanie sytuacji kobiet w reżimie Islamskiej Republiki. Jej poprzedni film fabularny "The Queen and I" (2009) był najczęściej oglądanym dokumentem w Szwecji w 2009 roku. Jej filmografia obejmuje m.in. "My Stolen Revolution" (2013), "Anders, jag och hans 23 andra kvinnor" (2018), "Be My Voice" (2021), "Son of the Mullah" (2023).

    reżyser
    Syn mułły
    Nahid Persson, portret gościa
  • Martyna Peszko

    Aktorka, reżyserka, instruktorka jogi. Absolwentka PWST w Krakowie. Studiowała w Conservatoire National d’Art Dramatique w Paryżu, Instytucie Lee Strasberga w Nowym Jorku, na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka kursu reżyserii DOK PRO w Szkole Wajdy w Warszawie. Jej debiut filmowy jako reżyserki to film dokumentalny „Powiedz mi coś jeszcze” który miał swoją premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2020. W 2022 na Dok Leipzig miał swoją światową premierę jej kolejny film „Rewolucja 21”.

    reżyser
    Szalona miłość
    Martyna Peszko, portret gościa
  • Jacek Petrycki

    Operator i realizator filmów fabularnych, dokumentalnych i teatrów telewizji, urodzony 1 grudnia 1948 roku w Poznaniu. Jest laureatem nagrody BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu "The Betrayed" (1996), a także wielu zagranicznych i polskich nagród, w tym nominacji do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za zdjęcia do filmu Mariusza Malca "Człowiek wózków" (2002). Autor zdjęć do najgłośniejszych dokumentów lat 70.: "Życiorys" (1975) i "Szpital" (1976) Krzysztofa Kieślowskiego, "Jak żyć" (1977) i "Próba mikrofonu" (1980) Marcela Łozińskiego, a także filmów innych dokumentalistów. Jest także autorem zdjęć do filmów tzw. kina moralnego niepokoju, na stałe kojarzony z tym nurtem: "Spokoju" (1976) i "Amatora" (1979) Krzysztofa Kieślowskiego, "Aktorów prowincjonalni" (1978) czy wykraczającej poza ten nurt "Kobiety samotnej" (1981) Agnieszki Holland.

    operator
    Benek Blues / Pierwsza miłość / Próba mikrofonu / Takie miejsce / Ćwiczenia warsztatowe
    reżyser
    / Powrót Agnieszki H.
    Jacek Petrycki, portret gościa
  • Gracjana Piechula

    Studentka reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Śląskim. W 2016 r. wyruszyła w roczną podróż autostopem do Azji i Australii. Jej poprzednie filmy, „Gniazdo" i „Dzieci i ryby", znalazły się w oficjalnej selekcji polskich i międzynarodowych festiwali, m.in. Festiwalu Polskim Filmów Fabularnych w Gdyni, Camerimage, Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz zostały nagrodzone m.in. na Festiwalu Filmów Kina Niezależnego CK OFF czy Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. W byciu reżyserem najbardziej docenia to, że każde doświadczenie i obserwacja może zaowocować twórczą inspiracją.

    reżyser
    Honey Bunny
    Gracjana Piechula, portret gościa
  • Marcin Podolec

    Twórca komiksów i animacji, ur.w 1991 roku. Absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Założył studio animacji Yellow Tapir Films. Prezentował swoje filmy między innymi na festiwalach w Clermont-Ferrand, Lipsku, Atenach, Sao Paulo czy Poitiers. W komiksie zadebiutował w 2010 roku i od tamtej pory opublikował kilkanaście albumów w Polsce i za granicą. Jego filmografia obejmuje m.in.: "Dokument" (2015), "Olbrzym" (2016), "Colaholic" (2018), "Insekt" (2021).

    reżyser
    Ziemniaki
    Marcin Podolec, portret gościa
  • Mary Posatko

    Reżyserka filmowa. Jej debiut „All Fall Down” otrzymał nagrodę IDA Pare Lorenz Award oraz wsparcie od Chicken and Egg Pictures, San Francisco Film Society i IFP, a jego premiera odbyła się w konkursie CPH:DOX. Wyprodukowała film „Ain't in It For My Health”, który został wydany w kinach przez Kino Lorber i był pokazywany m.in. na SXSW i IDFA. Pochodzi z Delaware, uzyskała licencjat z historii na Brown University oraz tytuł MFA w USC's School of Cinematic Arts. Jest adiunktem i kierownikiem wydziału filmu dokumentalnego na Uniwersytecie Stanowym w San Diego. Mieszka w południowej Pasadenie z mężem i dwoma synami.

    reżyser
    W sezonie zimowym
    Mary Posatko, portret gościa
  • Jakub Pruski

  • Thomas Purdy

  • Botond Püsök

    Reżyser filmowy, urodzony w Rumunii. Ukończył reżyserię filmu dokumentalnego na Uniwersytecie Teatralnym i Filmowym SZFE w Budapeszcie. W 2016 roku zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera za swój krótkometrażowy dokument "Angela" na Festiwalu Filmowym Astra i Festiwalu Filmów Dokumentalnych DocuArt.

    reżyser
    Zbyt blisko
    Botond Püsök, portret gościa
  • Nie Qiao

  • Ana Costa Ribeiro

    Niezależna artystka, reżyserka i pisarka. Doktorka sztuki współczesnej i kultury na Uniwersytecie Stanowym w Rio de Janeiro oraz magister sztuk pięknych w dziedzinie kina na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco. Zorganizowała 2 wystawy indywidualne: "Home Is When We Come Back" i "Beyond the Fusion Point". Wyreżyserowała 7 filmów krótkometrażowych, w tym "Arpoador", oraz 5 seriali dokumentalnych, w tym "Education and Society in Brazil". Współpracowała z kilkoma reżyserami jako montażystka przy filmach fabularnych, krótkometrażowych, serialach dokumentalnych i instalacjach wideo. "Thermodilectric" to jej pierwszy film fabularny w roli reżyserki.

    reżyser
    Termodielektryk
    Ana Costa Ribeiro, portret gościa
  • Lauro Rocha

    producent
    Abel
  • Sylwia Rosak

    Pełnoetatowa reżyserka i scenarzystka. Magistra reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doświadczenie zdobywała, pracując m.in. z nominowanymi do Oscara: Bartoszem Konopką i Anetą Kopacz. Zrealizowane przez nią filmy krótkometrażowe z powodzeniem trafiały na międzynarodowe festiwale. W 2019 roku za projekt filmu „Lili" otrzymała nagrodę HBO Award na pitchingu "Doc Lab Poland_Docs To Start" podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego . Od 2021 reżyserka dwóch seriali telewizyjnych dla głównych polskich nadawców („Przyjaciółki” – Polsat, „Barwy Szczęścia” – TVP).

    reżyser
    Lili
    Sylwia Rosak, portret gościa
  • Alessandro Rossi

    Reżyser filmów dokumentalnych. Od około dwudziestu lat wspólnie z Michele Mellarą tworzy silny duet artystyczny. W 2003 roku rozpoczęli oni swoją przygodę z kinem dokumentalnym. Ich filmografia obejmuje m.in. "Domà case a San Pietroburgo" (2003); "Un metro sotto i pesci" (2006); "Le vie dei farmaci" (2007); "La febbre del fare" (2010); "God save the green" (2012); "Morris Bag" (2013). Są laureatami głównych nagród na licznych festiwalach zarówno we Włoszech, jak i za granicą. Ich filmy były emitowane na całym świecie przez telewizje w ponad 50 krajach.

    reżyser
    Berchidda Live
    Alessandro Rossi, portret gościa
  • Joanna Rusinek

    Urodziła się w 1978 w Krakowie. Studiowała w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych UJ w Krakowie oraz na Wydziale Grafiki tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, który ukończyła w 2006 roku w pracowni filmu animowanego prof. Jerzego Kuci, realizując film dyplomowy pt. "Przypadek". Film ten dostał nagrodę Jury na Festiwalu Ofafa w Krakowie w 2006 oraz wyróżnienie na festiwalu Animateka International Animation Film Festival w Lublanie w 2007. Podczas studiów wyjechała na czteromiesięczne stypendium w Ecole Estienne w Paryżu w ramach programu stypendialnego Sokrates - Erasmus. Współtworzyła cykl programów animowanych "Retoryka Poranna czyli poradnik nie tylko językowy" emitowany w TVP w 2006/ 2007 roku. W 2011 roku współreżyserowała "Zabawki Cesarza", film dokumentalny z elementami animacji, który powstał w ramach programu Pierwszy Dokument.

    reżyser
    Nabu
    Joanna Rusinek, portret gościa
  • Apolena Rychlíková

    Czeska reżyserka filmów dokumentalnych, studentka Wydziału Filmu Dokumentalnego FAMU w Pradze. Urodziła się w 1989 roku w Brnie. Jej debiut filmowy „Hájek na zámku, Petr v podzámčí” (2011) otrzymał nagrodę Karel Vachek Anime. W 2017 roku jej dokument „The Limits of Work” otrzymał nagrodę publiczności i nagrodę dla najlepszego czeskiego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Ji.hlavie (Czechy).

    reżyser
    Granice Europy
    Apolena Rychlíková, portret gościa
  • Julia Sadowska

    Urodziła się w 1996 roku w Warszawie, dorastała na południowym wschodzie Anglii. W wieku 21 lat zaczęła studiować Reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Do tej pory zrealizowała 5 filmów krótkometrażowych, które dotykają tematów tożsamości, będąc echem podwójnej narodowości i potrzeby zdefiniowania siebie. Przedostatni miał premierę na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

    reżyser
    Comme Des Cowboys
    Julia Sadowska, portret gościa
  • Konradin Schuchter

    Urodził się w Austrii. Studiował filozofię, ekonomię i dziennikarstwo w Wiedniu. Podczas studiów pracował w różnych obszarach produkcji filmowej oraz jako niezależny dziennikarz. Od jesieni 2021 r. studiuje film dokumentalny i dziennikarstwo telewizyjne na Uniwersytecie Telewizji i Filmu w Monachium.

    reżyser
    Dezercja
    Konradin Schuchter, portret gościa
  • Corina Schwingruber Ilić

    Reżyserka krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Jej wielokrotnie nagradzany film krótkometrażowy "All Inclusive" został zaproszony na ponad 250 festiwali, takich jak Wenecja, TIFF i Sundance. Jej pierwszy pełnometrażowy dokument "Dida" (wyreżyserowany wspólnie z Nikolą Ilićem) miał premierę na Visions du Réel i zdobył nagrodę publiczności na Dok Leipzig. Członkini Szwajcarskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.

    reżyser
    Być tam
    Corina Schwingruber Ilić, portret gościa
  • Magdalena Sienicka

    Absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, na kierunkach Psychologia Społeczna oraz Kulturoznawstwo. Uczestniczka licznych warsztatów filmowych jak DOK-PRO w Wajda School, opowiadania historii oraz analizy filmowego obrazu w szkole filmowej Spekaers’ Avenue, Warsaw Next dla młodych filmowców czy programu IMPAKT organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Zrealizowała jak dotąd kilka filmów krótkometrażowych na pograniczu reportażu i dokumentu. Jej debiutem był film "Kopciuszek", opowiadający o młodej dziewczynie, pełnej marzeń, zaraz po szkole baletowej. Dokument "Jak zostać doulą", ukazywał cztery bohaterki z różnych części Polski, które chcą wspierać emocjonalnie kobiety w ciąży. Film o "Amazonkach" przedstawił grupę kobiet, które mimo traumatycznych życiowych doświadczeń i starszego wieku są aktywne i chcą cieszyć się życiem. Ma w dorobku także kilka filmów warsztatowych.

    reżyser
    Słyszysz mnie?
    Magdalena Sienicka, portret gościa
  • Toms Šķēle

    Operator filmowy i reżyser mieszkający w Rydze, na Łotwie. Posiada tytuł magistra sztuk pięknych na wydziale operatorskim. Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych i fabularnych realizowanych na Łotwie, w Estonii, Serbii, Irlandii, na Węgrzech, we Francji, we Włoszech i w USA. Od 2019 roku zajmuje się także reżyserowaniem teledysków, a w 2023 zadebiutował jako reżyser filmem krótkometrażowym. W 2024 roku premierę będzie miał trzeci film fabularny, do którego zdjęcia wykonał, jak również krótkometrażowy esej dokumentalny "Syndrom białej kartki", zrealizowany wspólnie z Jānisem Ābele , a także kilka pełnometrażowych dokumentów, przy których współpracował.

    reżyser
    Syndrom pustej kartki
    Toms Šķēle, portret gościa
  • Antanas Skučas

    Reżyser filmowy i artysta danych, wykładowca Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2005 roku zajmuje się animacją. Jego debiutancka animacja krótkometrażowa „Childhood Diary” (2009) została nagrodzona litewskim Srebrnym Żurawiem. W 2015 roku założył firmę producencką „Tylus kinas”. Pracuje również z nowymi mediami, XR, VR, AR, AI.

    reżyser
    Purga
    Antanas Skučas, portret gościa
  • Dorota Skupniewicz

    Reżyserka zamieszkała w Belfaście (Irlandia Północna). Dorastała w okresie startu brutalnego kapitalizmu w Polsce, po zmianie systemu w kraju. Wywarło to ogromny wpływ na całościowy ogląd jej świata i twórczość. Przez większość życia zajmuje się aktywnościami na rzecz praw człowieka i planety. Absolwentka kierunku Animacja na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jest związana z organizacją IDHA NYC.

    reżyser
    I nie mów o mnie wariat
    Dorota Skupniewicz, portret gościa
  • Tomer Slutzky

    Reżyser i operator filmów dokumentalnych. Jego debiutancki film "Bronca!" otrzymał wyróżnienie na Haifa Film Festival 2022, miał międzynarodową premierę na Warszawskim Festiwalu Filmowym i zdobył nagrodę za scenariusz na Trieste Latin American Film Festival.

    reżyser
    Czeski film
    Tomer Slutzky, portret gościa
  • András Soós

  • Olga Stalev

    Reżyserka animacji poklatkowych, animatorka i twórczyni rekwizytów, urodzona w 1989 roku. Po ukończeniu szkoły w 2008 roku rozpoczęła studia na Estońskiej Akademii Sztuki, gdzie uzyskała tytuł licencjacki z animacji. Podczas studiów była również studentką programu Erasmus na FAMU w Republice Czeskiej. W 2012 roku zajęła się animacją poklatkową w studiu Nukufilm, najpierw jako twórczyni rekwizytów i kukieł, a następnie jako animatorka. W 2018 roku została zaproszona do pracy nad projektem fabularnym „Vanamehe Film” w studiu animacyjnym BOP. Od 2016 roku Olga prowadzi zajęcia z animacji poklatkowej na Estońskiej Akademii Sztuki.

    reżyser
    Cień świtu
    Olga Stalev, portret gościa
  • Markus Stein

    Markus Stein urodził się w 1965 roku. Zanim rozpoczął studia reżyserskie w Szkole Filmowej w Łodzi, był asystentem kamery oraz asystentem reżysera. Pracował przy licznych filmach dokumentalnych i fabularnych jako reżyser, scenarzysta, operator oraz montażysta. W centrum jego zainteresowań są zawsze ludzie, realizując filmy sięga po różnorodne tematy i formę. Mieszka i pracuje w Berlinie.

    reżyser
    Baldiga - Wyzwolone serce
    Markus Stein, portret gościa
  • Greta Stocklassa

    Reżyserka filmowa urodzona w Czechach, pochodząca z czesko-szwedzkiej rodziny. W 2013 roku rozpoczęła studia na wydziale dokumentalnym praskiej FAMU. Jej film "The Still Life of Vera" miał premierę w sekcji Short Joy na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie i był pokazywany również na festiwalach Vision du Réel, Neisse Film Fest czy DOK.fest München, otrzymał również nominację do czeskiej studenckiej nagrody filmowej Magnesia Award (Czeskie Lwy). Głównym motywem jej filmów jest tożsamość. Jej filmy balansują na granicy dokumentu, fikcji i eksperymentu.

    reżyser
    Brzęczenie ziemi
    Greta Stocklassa, portret gościa
  • Marija Stojnic

  • Marcin Strauchold

    Urodził się w 1989 roku we Wrocławiu. Absolwent filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Obecnie doktorant tej uczelni. Film "Kuba" jest jego pełnometrażowym debiutem dokumentalnym.

    reżyser
    Kuba
    Marcin Strauchold, portret gościa
  • Konrad Szołajski

    Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, wykładowca uniwersytecki. Ukończył reżyserię filmową na WRiTV UŚ w Katowicach. Studiował także w NFTS w Anglii a po powrocie realizował utwory fabularne. W 2005 roku założył ZK Studio, produkujące filmy dokumentalne we współpracy z nadawcami telewizyjnymi z Europy. Z humorem, często satyrycznie opisuje przemiany obyczajowości i kompleksy narodowe. W etiudzie (pod opieką K. Kieślowskiego) „Dziennikarze ‘82” sfilmował kulisy pracy programu informacyjnego TVP w stanie wojennym; w „Walce z szatanem” ukazał przemoc stosowaną przez księży wobec egzorcyzmowanych nastolatek. Po 2015 roku realizował filmy o sytuacji politycznej czasów władzy PiS.

    reżyser
    Putin's Playground
    Konrad Szołajski, portret gościa
  • Kacper Świtalski

    Reżyser i producent. W 2021 roku filmem "Lila" wygrał konkurs na Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Rok poźniej, wraz z Dominiką Trybulec założył Studio Akita, w którym wspólnie produkują filmy. Poza filmem, Kacper angażuje się w badania nad gospodarką kreatywną na Uniwersytecie SWPS.

    reżyser
    Zupa z tygrysa
    Kacper Świtalski, portret gościa
  • Caroline von der Tann

    Autorka i reżyserka, której twórczość skupia się na narracji biograficznej, obejmującej również historię, religię i politykę. Początkowo pracowała jako niezależna dziennikarka i reżyserka dla różnych niemieckich stacji telewizyjnych. Uznanie zdobyła za film "Wielka Cisza - Burdele w Obozach Koncentracyjnych" zrealizowany dla ARD, który nominowany do "Prix Europa" w 1995 roku. Jej film "Where Were You the Last Man to See Hitler?" otrzymał Specjalne Wyróżnienie Jury na European Independent Film Festival. Jej ostatnie prace obejmują "Province for Beginners" (arte.tv, 2021) i "Strife on Italian Beaches" (Arte 2022). Pracuje w Monachium i Neapolu.

    reżyser
    Ewangelia według Ciretty
    Caroline von der Tann, portret gościa
  • Isabela Tent

    Studiowała reżyserię filmową i dziennikarstwo. Swoją profesjonalną podróż w świecie kina rozpoczynała pracując jako asystentka reżysera z uznanymi twórcami rumuńskimi. Dzięki pasji do opowiadania historii, zajęła się filmem dokumentalnym. "Gdzie jest Alicja?" to jej debiut pełnometrażowy.

    reżyser
    Gdzie jest Alicja?
    Isabela Tent, portret gościa
  • Catalina Tesar

    Antropolożka specjalizująca się w kulturze Romów. Pracuje jako badaczka w National Museum of the Romanian Peasant w Bukareszcie. Stopień doktora uzyskała na University College London, jej praca doktorska dotyczyła ekonomicznych, seksualnych i politycznych aspektów aranżowanych małżeństw wśród Romów z Transylwanii z grupy Cortorari. Film „Kielich. O synach i córkach” opiera się na jej badaniach doktorskich, realizowany był w ramach stypendium postdoktorskiego Fejos od Fundacji Wenner Gren USA. Film jest jej debiutem dokumentalnym.

    reżyser
    Kielich. O synach i córkach
    Catalina Tesar, portret gościa
  • Zofia Tomalska

    Urodziła się w 1999 roku. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2018-2023). Dyplom z wyróżnieniem zrealizowała w 2023 w Pracowni Filmu Animowanego pod kierunkiem dr hab. Roberta Sowy. Scenografka i kostiumografka, debiutowała w 2023 w Teatrze Starym w Krakowie w spektaklu "Magnetyzm Serca" w reżyserii Kaliny Jagody Dębskiej. Również w 2023 debiutowała z własną kolekcją Barokady, podczas Krakowskiego Fashion Week.

    reżyser
    Ja, potwór
    Zofia Tomalska, portret gościa
  • Aliaksandr Tsymbaliuk

    Ma 35 lat, urodził się i wychował w Pińsku na Białorusi. Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Brał udział w różnych projektach dokumentalnych i fabularnych. Jego pasją stały się filmy dokumentalne, więc skoncentrował się na rozwoju jako operator i reżyser dokumentów. Ostatnim dużym projektem, w którym pełnił rolę jednego z autorów zdjęć, jest film "Queendom" w reżyserii Agnii Galdanowej. „Koka” to jego debiut reżyserski.

    reżyser
    Koka
    Aliaksandr Tsymbaliuk, portret gościa
  • Shoghakat Vardanyan

    reżyser
    1489
    Shoghakat Vardanyan, portret gościa
  • Miguel Morillo Vega

    Miguel ukończył studia w dziedzinie filmu dokumentalnego. Odkąd w 2017 r. ukończył ESCAC (Uniwersytet w Barcelonie), pracował nad projektami jako reżyser w filmach takich jak „La última virgen”, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na „Festival de Cine de Málaga” i „Premios Gaudí”. Po sukcesie tego filmu Miguel miał okazję rozwijać i produkować swój pierwszy film fabularny w ciągu ostatnich 5 lat.

    reżyser
    Generacja Cyborg
    Miguel Morillo Vega, portret gościa
  • Tomasz Wolski

    Reżyser, producent, scenarzysta, operator kamery i montażysta. Urodził się w 1977 roku. Jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. Uczestniczył w Berlinale Talent Campus oraz Berlin Today Award. Autor kilkunastu filmów dokumentalnych, m.in. „Klinika” (2006), „Szczęściarze” (2009), „Lekarze” (2011), „Pałac” (2012), „Nie dla każdego” (2012), „Festiwal” (2017), “Zwyczajny kraj” (2020, Laureat nagrody Złotego Lajkonika na 60. KFF). Jako montażysta współpracował m.in. przy filmach Sergeia Loznitsy "Babij Jar. Kontekst" i "The Kiev Trial". Zrealizowany wspólnie z Piotrem Pawlusem dokument "W Ukrainie" prezentowany był na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2023 roku. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) oraz Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (od 2024).

    reżyser
    Rok z życia kraju
    Tomasz Wolski, portret gościa
  • Edyta Wróblewska

    Reżyserka, producentka, absolwentka Szkoły Wajdy, Camerimage Film School i Berlinale Talent Campus, doktorantka PWSFTviT. Autorka filmów dokumentalnych ("PRL de Luxe", "Ala z Elementarza", "Małe Instrumenty"), pokazywanych na na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, które zdobyły m.in. Srebrny Warszawski Feniks, nagrody FICC Don Kichot, Aye-Aye IFF oraz Chicago Movies & Music Festival. Reżyserka krótkometrażowej fabuły pt: "Droga" oraz sztuki teatralnej pt: "Mulholland Drive/Diane". Autorka i wykładowczyni programów reżyserii filmowej dla młodzieży: Przedszkole Filmowe i Pierwszy Film, członkini Polskiej Akademii Filmowej.

    reżyser
    Gdy powieje harmattan
    Edyta Wróblewska, portret gościa
  • Piotr Wysocki

    Artysta sztuk wizualnych. Tworzy filmy i instalacje wideo, a także organizuje akcje w przestrzeni publicznej i warsztaty artystyczne. Jego głównym polem działania są złożone projekty z pogranicza sztuki i filmu dokumentalnego, które służą mu za narzędzie poznawania ludzkich problemów i przedstawiania ich w kontekście politycznych, społecznych egzystencjalnych uwarunkowań. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Laureat licznych nagród, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2009 nominowany do Paszportu Polityki (sztuki wizualne). Finalista Konkursu Spojrzenia 2011 organizowanego przez Fundacje Deutsche Bank i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

    reżyser
    Obczyzna
    Piotr Wysocki, portret gościa
  • Ivan Zahínos

    Od ponad 10 lat produkuje i współtworzy filmy dokumentalne w realizując je w Afryce i Europie. Otrzymały one krajowe i międzynarodowe wyróżnienia, w tym nagrodę Goya 2023 za produkcję filmu "Maldita. Pieśń miłości do Sarajewa". Jego dokumentalny debiut reżyserski, "Don Benjamín", opiera się na wiodących tematach jego kinematograficznej wizji: nieprzyjaznej rzeczywistości i ludziach, którzy w niej żyją, co pomaga mu zrozumieć i wyjaśnić świat, sztuce jako terytorium metysażu i obrazie jako ćwiczeniu poezji wizualnej.

    reżyser
    Don Benjamin
    Ivan Zahínos, portret gościa
  • Oliwia Zakrzewska

    Urodziła się w 1998 r. w Lublinie.„Mama- reżyser”, studentka Warszawskiej Szkoły Filmowej, członkini Lubelskiego Stowarzyszenia Filmowego. Jest autorką filmu krótkometrażowego „Przyzwyczailiśmy się do cudów” (2022) oraz dokumentu „NO CONNECT” (2022).

    reżyser
    Łódź podwodna
    Oliwia Zakrzewska, portret gościa
  • Agnieszka Zwiefka

    Doświadczona reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, mająca na swoim koncie kilkadziesiąt nagród na najważniejszych festiwalach filmowych. Jej debiut dokumentalny "Królowa ciszy" (2014) został nagrodzony m.in. Srebrnym Rogiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2015. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej, EWA European Women’s Audiovisual Network i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Absolwentka międzynarodowych programów szkoleniowych EsoDoc, DOK.Incubator, ScripTeast czy Berlinale Talents.

    reżyser
    Drzewa milczą
    Agnieszka Zwiefka, portret gościa
  • ^