Spotkania Q&A

28.05—4.06.2023
  • Job Antoni

    Job Antoni dorastał w Hadze, gdzie już w młodym wieku wybrał karierę muzyczną. Studiował perkusję jazzową w Królewskim Konserwatorium w Hadze, po czym przeniósł się do Berlina, by pracować jako muzyk. Zainspirowany przez matkę i rodzeństwo, zaczął poważniej traktować swoje pomysły filmowe. Studiował film w Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Berlinie, (DFFB), gdzie zrealizował wiele krótkich filmów, takich jak "Błoto". Ze swoim najnowszym projektem "Common ground" został wybrany do Les Arc Talent Village w 2022 roku.

    reżyser
    Błoto
    Portret gościa
  • Aia Asé

  • Gunhild Asting

  • Hanna Badziaka

    Ukończyła studia magisterskie z zakresu filologii na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. Pracowała jako dziennikarka wideo dla niezależnych mediów internetowych oraz jedynego niezależnego kanału telewizyjnego na Białorusi. Brała udział w tworzeniu kilku filmów dokumentalnych oraz pracowała jako reżyserka i scenarzystka przy projektach telewizyjnych skupiających się na krótkich filmach dokumentalnych. Film "Matczyzna" jest jej pełnometrażowym debiutem dokumentalnym.

    reżyser
    Matczyzna
    Portret gościa
  • Anton Baibakov

    dźwiękowiec
    Symptomy wojny
  • Jean-Baptiste Bonnet

    Reżyser, operator i producent. Jest autorem zdjęć do kilkunastu kreatywnych filmów dokumentalnych emitowanych m.in. przez Arte & France Télévisions. W 2018 roku wyreżyserował Zones, krótki film fabularny emitowany i nagradzany na kilku festiwalach. W 2021 roku wyprodukował i wyreżyserował "Here lions once roared", dokument emitowany przez France Televisions i doceniony przez krytyków.

    reżyser
    Gdzie lwy ryczały
    Portret gościa
  • Elena Rebeca Carini

    Elena Rebeca Carini urodziła się w 1990 roku w Rumunii. Dorastała w Piacenzy we Włoszech, a studiowała w Mediolanie, Rzymie i za granicą. Ukończyła sztuki wizualne na Akademii Sztuk Pięknych w Brerze oraz na Wydziale Operatorskim na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Rzymie, gdzie zrealizowała kilka filmów krótkometrażowych. "Kraj do którego należysz" jest jej debiutem reżyserskim.

    reżyser
    Kraj, do którego należysz
    Portret gościa
  • Jon Bang Carlsen

    Jon Bang Carlsen urodził się w 1950 roku w Danii. W 1976 roku ukończył Duńską Szkołę Filmową i od tego czasu napisał i wyreżyserował ponad czterdzieści filmów - zarówno dokumentalnych, jak i fabularnych. Charakterystyczny dla Jona Bang Carlsena hybrydowy styl łączy interpretacje dokumentalne i fikcyjne, a wiele z jego filmów dokumentalnych to potężne wizualnie i symbolicznie, często inscenizowane portrety marginalnych postaci i środowisk.

    reżyser
    Sen o Arizonie
    Portret gościa
  • Barbara Caspar

  • Una Celma

    Urodziła się w 1960 roku w Łotwie. Ukończyła Uniwersytet Łotewski i Reżyserię Filmową i Telewizyjną w Instytucie Filmowyw w Moskwie. Reżyseruje filmy fabularne i dokumentalne.

    reżyser
    Dziewczyny rocznik 1960
    Portret gościa
  • Simon Chambers

    W 2004 roku zdobył nagrodę RTS dla najlepszego europejskiego filmu studenckiego. Jego film fabularne "Every Good Marriage Begins With Tears" i "Cowboys in India" zdobyły kilka nagród. Jego film krótkometrażowy "Playing Dead" był prezentowany w Cannes w 2010 roku. Wykładał w NFTS w Wielkiej Brytanii i na islamskim uniwersytecie Jamia Millia w New Delhi.

    reżyser
    Wiele hałasu o umieranie
    Portret gościa
  • Maja Costa

    Scenarzystka i reżyserka. Po ukończeniu studiów na wiolonczeli i uzyskaniu tytułu magistra w dziedzinie starożytnych studiów bliskowschodnich/egiptologii, studiowała scenopisarstwo w Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie (DFFB) i uczestniczyła w międzynarodowym inkubatorze showrunnerów Serial Eyes jako stypendystka SKY Italia. Obecnie pracuje nad oryginalnymi serialami dla różnych firm produkcyjnych i nadawców oraz współadaptuje powieść "E.E." autorstwa laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk.

    reżyser
    Droga na księżyc
    Portret gościa
  • Bren Cukier

    Przed przeprowadzką do Polski w 2020 roku, Cukier spędziła 5 lat w Nowym Jorku pracując jako reżyserka i redaktorka. Ukończyła Duke University's Center for Documentary Studies. Skupiając się na opowiadaniu zniuansowanych historii w efektowny wizualnie sposób, w swojej pracy łączy dokument i film narracyjny ze swoim doświadczeniem w fotografii mody i sztuki. Praca Cukier opiera się na przekonaniu, że dzielenie się indywidualnymi historiami może wpłynąć na życie wielu osób. Obecnie mieszka w Los Angeles.

    reżyser
    Czwartek
    Portret gościa
  • Puk Damsgaard

    Puk Damsgård urodziła się w 1978 roku w Danii. Jest dziennikarką, od 2011 roku jest korespondentką na Bliskim Wschodzie. Jest autorką bestsellerów "Arabica" (2020), "Czarny kot w Mosulu" (2017), "Zakładnik ISIS" (2015) i "Gdzie płacze słońce" (2014), a także "Wilcze serca" (2011) i "Kraina czystych" (2009). Za "Zakładnika ISIS" otrzymała m.in. najbardziej prestiżową nagrodę duńskiego dziennikarstwa - nagrodę Cavlinga w 2015 roku. Książka została sprzedana do ponad 20 krajów.

    reżyser
    Porywacze
    Portret gościa
  • Michael Dudok de Wit

    Michael Dudok de Wit urodził się (1953) i kształcił w Holandii. Studiował w Genewie, Barcelonie i w Farnham w Anglii, gdzie zrealizował swój pierwszy film “Wywiad”. Od 1980 roku mieszka w Londynie. Wyreżyserował i animował wiele nagradzanych produkcji dla branży reklamowej i telewizji. W 1992 roku stworzył swój krótki film “Tom Sweep”, a następnie nominowany do Oscara i nagrodzony Cezarem “Mnich i ryba”. Jego najbardziej znany film krótkometrażowy “Ojciec i córka” zdobył Grand Prix w Annecy, Oscara, nagrodę BAFTA i Grand Prix na Animafest w Zagrzebiu oraz dziesiątki innych znaczących nagród. Był także prezentowany i nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W 2006 roku de Wit zrealizował krótkometrażowy film “Aromat herbaty”, który w całości został narysowany przy użyciu… herbaty. Jego ostatni film to pełnometrażowy “Czerwony żółw” koprodukowany przez światowej sławy Studio Ghibli z Japonii. Film był nominowany do Oscara (2017) i zdobył Nagrodę Specjalną Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, a także wiele innych międzynarodowych nagród. Michael Dudok de Wit ilustruje również książki oraz prowadzi kursy mistrzowskie na temat animacji, kreatywności i pokrewnych tematów na uczelniach artystycznych i uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i za granicą.

    reżyser
    Aromat herbaty / Czerwony żółw / Mnich i ryba / Ojciec i córka / Tom Sweep / Wywiad
    Portret gościa
  • Nina Đukanović

    Absolwentka ekonomii, dyrektorka kreatywna i współzałożycielka Creative Studio "Košnica", dyrektorka generalna organizacji pozarządowej "Dobar život"; nauczycielka jogi, bojowniczka o dobre życie dla swoich i wszystkich innych dzieci. Współautorka pierwszego czarnogórskiego zespołu animowanego dla dzieci - "Osiołki". Współautorka monografii "Izbačaji ", która ilustruje mowę lokalnej społeczności w Czarnogórze. Współautorka zaangażowanego społecznie projektu "Dziewczynki z marmurkami", którego celem jest ukazanie wartości dziewczynek. "Syn!" to jej debiut reżyserski, aktorski i dramaturgiczny.

    reżyser
    Syn!
    Portret gościa
  • Miguel Eek

    Urodził się w Madrycie w 1982 roku i wychowywał między Majorką, Sztokholmem i Barceloną. Ukończył film dokumentalny w Katalońskiej Szkole Filmowej. Jest absolwentem szkoleń EURODOC. Jego prace zostały wybrane i nagrodzone na ponad 50 festiwalach na całym świecie, takich jak IDFA, Malaga, Docaviv, Full Frame czy Doc Edge. Od 2019 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu filmowego MajorDocs.

    reżyser
    Pierwsza kobieta
    Portret gościa
  • Jon Mikel Fernandez Elorz

    reżyser
    Tchnienia
    Portret gościa
  • Laurine Estrade

    Portret gościa
  • Andrzej Fidyk

    Scenarzysta i reżyser ponad 40 filmów dokumentalnych, laureat kilkudziesięciu festiwali filmowych. Wieloletni szef Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. Trzykrotny laureat Wiktora w kategorii twórca telewizyjny. Współpracę z TVP zakończył w 2016 roku. Profesor sztuki filmowej. Dyrektor Kierunku Reżyseria w Szkole Filmowej w Katowicach. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

    reżyser
    Kiniarze z Kalkuty / Rosyjski striptiz / Taniec trzcin
    Portret gościa
  • Aniela Gabryel

    Reżyserka filmowa. Absolwentka specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ oraz reżyserii filmowej w Łódzkiej Szkole Filmowej. Jej filmy były pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i na świecie. Jej pełnometrażowy dokument "Kiedy ten Wiatr Ustanie" był pokazywany i doceniany na wielu filmowych festiwalach, otrzymał również nagrodę na festiwalu IDFA w 2016 roku. Obecnie reżyserka kończy pracę nad swoim debiutem fabularnym oraz rozpoczyna kolejne projekty filmowe.

    reżyser
    Radical Move
    Portret gościa
  • Igor Gavva

    Urodził się w 1987 roku w Mołdawii. Studiował w Kijowskiej Miejskiej Akademii Rozmaitości i Sztuki Cyrkowej na Ukrainie. Występował jako artysta cyrkowy na międzynarodowych festiwalach, w telewizji i w przedstawieniach cyrkowych. Po zakończeniu kariery artystycznej Igor zajął się reżyserią filmową. W 2022 roku, wraz z zespołem studentów i niezależnych filmowców, zrealizował film " Strzępy", który został nakręcony trzy dni przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie.

    reżyser
    Strzępy
    Portret gościa
  • Claudius Gentinetta

    Urodził się w 1968 roku w Lucernie. Studiował projektowanie graficzne i animację w Lucernie, Liverpoolu, Kassel i Krakowie. Pracuje jako niezależny grafik i animator w Zurychu.

    reżyser
    Pomyśl o czymś miłym
    Portret gościa
  • Júlia Girós

    Portret gościa
  • Liat Glick

    W 1995 roku ukończyła Nissan Nativ Acting Studio w Tel Avivie. W 2011 roku z wyróżnieniem ukończyła Wydział Filmowy Minshar School of Art i zrealizowała swój film dyplomowy "Layla Bahir". Film został przyjęty na Festiwal Filmowy w Berlinie i wiele innych. W 2020 roku wyreżyserowała "Sugar Crash", który został przyjęty na St. Louis Film Festival i inne uznane festiwale.

    reżyser
    Przywiązanie
    Portret gościa
  • Marek Głuszczak

    Reżyser filmowy i radiowy, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Szkoły Wajdy. Jego film dyplomowy „TAK.BLISKO” był nagradzany na licznych festiwalach w Polsce i na świecie. Aktualnie pracuje nad pełnometrażowym dokumentem muzycznym. Poza reżyserią filmów i słuchowisk radiowych zajmuje się również nagraniami lektorskimi i dubbingiem.

    reżyser
    Wolna krowa
    Portret gościa
  • Maria Görlich-Opyd

    Maria Görlich-Opyd urodziła się w 1981 roku w Krakowie. Ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci. Jej debiutem filmowym był film "Haiku".

    reżyser
    Bezsenność Jutki
    Portret gościa
  • Jessica Gorter

    Ddokumentalistka. Studiowała reżyserię i montaż na Holenderskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Amsterdamie. Jej filmy były pokazywane na wielu festiwalach filmowych. Reżyserowała również programy telewizyjne dla holenderskiej telewizji (Human, VPRO) i pracowała jako montażystka przy filmach dokumentalnych. Jej dokument "900 Days" (2011) został nagrodzony jako najlepszy film holenderski na IDFA 2011.

    reżyser
    Sprawa Dmitrijewa
    Portret gościa
  • Zvika Gregory Portnoy

    Urodził się w 1980 roku. Absolwent fotografii na Akademii Sztuki i Designu Bezalel (2007, Jerozolima) oraz Wydziału Operatorskiego i Reżyserskiego w Sam Spiegel School for Cinema (2011, Jerozolima), Stypendysta Fundacji amerykańsko–izraelskiej. Członek Izraelskiego Stowarzyszenia Fotografów. Autor wystaw fotograficznych i video-artowych oraz zdjęć do licznych etiud i filmów dyplomowych fabularnych oraz dokumentalnych. Od 2011 roku mieszka i pracuje w Polsce. Autor zdjęć do nagradzanego w Polsce i na świecie filmu "15 stron świat" w reż. Zuzanny Solakiewicz. Film dokumentalny "Dramaty" jest jego pełnometrażowym debiutem.

    reżyser
    Dobra wiadomość
    Portret gościa
  • Sławomir Grünberg

    Sławomir Grünberg to wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, wyemigrował do USA w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 50 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy za film „Modlitwa szkolna” oraz laureat nagrody Fundacji Guggenheim i Soros Justice Media. Sławomir Grünberg wygrał również konkurs im. Jana Karskiego, który nagradza filmy dokumentalne wykazujące się „odwagą moralną”, nagrodę DreamCatcher Award za poświęcenie i zaangażowanie w tworzenie filmów dokumentalnych oraz jest laureatem prestiżowego Złotego Glana. Filmy Sławomira Grüberga zdobyły wiele prestiżowych międzyna- rodowych nagród a dwa, do których był twórcą zdjęć, uzyskały nominację do Oscara: “Legacy” i “Sister Rose’s Passion”. W czerwcu 2019 Sławomir Grünberg obronił tytuł doktora nauk sztuki filmowej w łódzkiej szkole filmowej nt. „Animowany dokument, czyli efektywne formy łamania reguł w filmie dokumentalnym”. Sławomir Grünberg jest też bohaterem dwóch filmów doku- mentalnych, zrealizowanych przez TVP: „Opowieści filmowe Sławka Grünberga” w reż. Krzysztofa Tusiewicza oraz „Na początku było Hillside Avenue” w reż. Krzysztofa Piotrowskiego a także książki biograficznej „Sławomir Grünberg – człowiek z kamerą” autorstwa Barbary Grünberg. Rozbudowane BIO i pełna filmografia wraz ze zwiastunami filmów i ich opisami znajduje się na stronie www.logtv.com

    reżyser
    Łódź Kaliska: Klasycy absurdu
    Portret gościa
  • Paweł Hejbudzki

    Reżyser, scenarzysta. Absolwent reżyserii filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jego filmy: "Stan Umysłu”, „Charon", ”Powiedz tak lub nie” (2020) były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach. Premiera jego najnowszego filmu dokumentalnego pt. "Wiraż" odbędzie się podczas 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

    reżyser
    Wiraż
    Portret gościa
  • Hanna Hovitie

    Hanna Hovitie urodziła się w 1991 roku w Finladii. Jest reżyserką filmową i artystką. Posiada wykształcenie w zakresie zdjęć i montażu oraz tytuł magistra sztuki w zakresie reżyserii dokumentalnej. Jej prace filmowe sięgają od fikcji, przez dokument, po sztukę medialną, badając różne możliwości przekraczania granic gatunkowych i rozciągania granic narracji. Filmy Hanny były pokazywane i nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, takich jak DOK Leipzig, Melbourne International Film Festival, Sheffield DocFest i International Film Festival Rotterdam.

    reżyser
    Kwadratura koła
    Portret gościa
  • Jonathan Howard

  • Lu Huang

  • Magda Hueckel

    Artystka wizualna, scenografka, autorka scenariuszy, fotografka teatralna. Jej prace wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach w kraju i na świecie (m.in. w Tate Britain w Londynie), znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu i licznych kolekcjach prywatnych. Autorka książek „Anima. Obrazy z Afryki” oraz HUECKEL/TEATR”. Absolwentka ASP w Gdańsku, doktorantka UP w Krakowie, stypendystka MKiDN oraz Miasta Sopot, laureatka nagrody Sopocka Muza dla Młodych Twórców.

    reżyser
    Stary
    Portret gościa
  • Michał Hytroś

    Urodził się w 1994 roku w Krakowie. Absolwent reżyserii w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego w Katowicach oraz aktorstwa dramatycznego w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Autor krótkometrażowych filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Jego debiut dokumentalny pt. „Siostry” został nagrodzony m.in. Srebrnym Smokiem podczas 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

    reżyser
    To tylko/aż ciało... albo krótki film o wolności
    Portret gościa
  • Paulina Ibek

    Urodziła się w 1986 roku w Krakowie. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie oraz filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2020 roku ukończyła kurs reżyserii dokumentalnej DOK PRO w Szkole Wajdy w Warszawie. Na co dzień współpracuje z krakowskim oddziałem Telewizji Polskiej, gdzie tworzy różnego rodzaju formy (filmy dokumentalne, reportaże, programy telewizyjne).

    reżyser
    Jutro do Ciebie przyjdę
    Portret gościa
  • Simon Intihar

    Scenarzysta, reżyser i producent. Pochodzi ze Słowenii. Ukończył reżyserię filmowo- telewizyjną na Lublańskim Uniwersytecie. Wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych, które były pokazywane na festiwalach filmowych na całym świecie,zdobywając liczne nagrody. Brał udział w Talents Sarajevo w 2017 roku i Berlinale Talents w 2019 roku.

    reżyser
    Line Rider
    Portret gościa
  • Ricardo Íscar

    Portret gościa
  • Fábio Zilberman Iuchno

    Urodził się w 1994 roku w Porto Alegre w Brazylii. Studiował historię, socjologię i film. W wieku 22 lat przeniósł się do Jerozolimy, aby kontynuować studia filmowe i rozpocząć pracę jako operator. Ucząc się lokalnego języka i kultury, zaczął rozwijać pasję obserwacji.

    reżyser
    Przed snem
    Portret gościa
  • Goran Ivanović

    Inżynier informatyk, specjalista w zakresie projektowania i animacji komputerowej (2D/3D). Współwłaściciel, prezes i dyrektor animacji Studia Kreatywnego "Košnica". Ojciec. Współautor pierwszego czarnogórskiego zespołu animowanego dla dzieci - "Osiołki". Współautor monografii "Izbačaji", która ilustruje wystąpienie lokalnej społeczności w Czarnogórze. Współautor zaangażowanego społecznie projektu "Dziewczynki z marmurkami", którego celem jest ukazanie wartości dziewczynek. "Syn!" to jego debiut reżyserski i solowy spektakl rysunkowo-animacyjny.

    reżyser
    Syn!
    Portret gościa
  • Łukasz Iwanicz

    Urodził się w Warszawie. Student III roku Reżyserii Filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Zadebiutował krótkometrażowym filmem dokumentalnym "7 słów o przemijaniu" na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Interesuje się fotografią reportażową.

    reżyser
    Katarakta
    Portret gościa
  • Agnieszka Iwańska

    Dziennikarka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Prawa i Administracji. Ukończyła kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Prowadziła telewizyjny magazyn kulturalny „Sztukateria”, „Jazda kulturalna” oraz „Rozmowy niepolityczne”. Autorka monodramu „Życie to nie grzech” na podstawie autobiografii Urszuli Dudziak. Od 2005 jest członkinią Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Film „Ula” jest jej debiutem reżyserskim.

    reżyser
    Ula
    Portret gościa
  • Dariusz Janiczak

    Z zawodu pedagog specjalny, a na co dzień pracuje w szkole z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Swoją przygodę z filmem rozpoczął od tworzenia krótkometrażowych filmów amatorskich nagradzanych na różnych ogólnopolskich festiwalach. Film wykorzystuje również w pracy pedagogicznej prowadząc warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia filmoterapuetyczne dla osób z niepełnosprawnościami. Współtwórca ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego Osób z Niepełnosprawnościami FilmON. Jest również jednym z realizatorów Nowohuckiej Kroniki Filmowej. „Kto Ci będzie okna mył?” to jego pierwszy profesjonalny film dokumentalny.

    reżyser
    Kto Ci będzie okna mył?
    Portret gościa
  • Joo Joostberens

    Joo Joostberens jest reżyserem, producentem, autorem zdjęć, montażystą i scenarzystą. Jest absolwentem studiów podyplomowych w Warszawskiej Szkole Filmowej. Zaczynał jako twórca filmów reklamowych i reportaży dla międzynarodowych stacji telewizyjnych. Współtworzył dokument "Stocznia Gdańska". Jest także reżyserem zdjęć polsko-francusko-amerykańskiej produkcji "I am Max" (2022), dokumentu o pierwszej międzynarodowej gwieździe filmowej - Maxie Linderze. Dokument "Żegnam cię, mój świecie wesoły" (2023) jest debiutem filmowym reżysera.

    reżyser
    Żegnam cię, mój świecie wesoły
    Portret gościa
  • Sascha Just

    Sascha Just jest nowojorską reżyserką, urodzoną i wychowaną w Berlinie. Wyemigrowała do USA, aby kręcić filmy o jazzie i tematach z nim związanych. Przed "Ellisem Marsalisem" Sascha wyprodukowała i wyreżyserowała "Heirs/Big Chief", pełnometrażowy dokument o trzech artystach z Nowego Orleanu oraz krótki dokument "Ambassadors" o konkursie Jazz Ambassadors. Filmy Saschy były pokazywane m.in. na American Documentary Film Festival, Katra Film Series oraz Segal Film Festival. "Ambassadors" był finalistą w kategorii najlepszego krótkiego dokumentu na Queens World Film Festival.

    reżyser
    Ellis Marsalis
    Portret gościa
  • Lino Kafidas

    Lino Kafidas urodził się w 1993 roku. Studiował w LUCA School of Arts w Brukseli, w Belgii. Jest scenarzystą i reżyserem filmu krótkometrażowego "A Family Story" (z którym zdobył kilka nominacji na międzynarodowych festiwalach oraz nagrodę Golden First Time Filmmaker na LVGFA Galaxy Las Vegas Film Festival). W 2020 roku ukończył (wraz z Dimitrisem Kafidasem) średniometrażowy dokument "Spiros and the Circle of Death" , który zdobył kilka nagród w Grecji, a także na międzynarodowych festiwalach.

    reżyser
    Hotel Centaur
    Portret gościa
  • Matyas Kalman

    Matyas Kalman ukończył studia jako projektant medialny na Moholy-Nagy University of Art and Design w Budapeszcie. Pracował jako dziennikarz wideo dla głównych węgierskich portali informacyjnych Index.hu i 24.hu. W 2017 i 2022 roku był gościnnym wykładowcą na Wydziale Mediów i Komunikacji Uniwersytetu ELTE, ucząc kreatywnego dokumentu i dziennikarstwa wideo. Obecnie prowadzi własną firmę produkcyjną, COLLOC Productions.

    reżyser
    Fortuna kołem się toczy
    Portret gościa
  • Piotr Krzysztof Kamiński

    Student reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej, absolwent Kultur Mediów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor wielokrotnie nagradzanych filmów krótkometrażowych, laureat Żurawia 2017 w kategorii Obraz, członek zarządu fundacji Art System.

    reżyser
    Ballada Kyczejewska
    Portret gościa
  • Kacper Kiniorski

    Urodził się w 2001 roku w Kielcach. Wychowywał się w dwóch środowiskach, artystyczno-awangardowym ze strony rodziców i "realnym" świecie wśród rówieśników. W maju 2020 roku wstąpił do Warszawskiej Szkoły Filmowej, gdzie kontynuuje swoją edukację do dnia dzisiejszego tworząc awangardowe produkcje i sennie wędrując przez szkolne korytarze.

    reżyser
    Kinior
    Portret gościa
  • Clara Kleininger-Wanik

    Reżyserka i antropolożka, urodzona w Bukareszcie. Ukończyła antropologię wizualną w Granada Centre for Visual Anthropology w Manchesterze. Absolwentka programu Dok Pro w Szkole Wajdy w Warszawie. Kilka jej krótkometrażowych filmów dokumentalnych było pokazywanych na międzynarodowych festiwalach, a jej krótki metraż „Szarość życia” miał premierę w Sheffield Doc/Fest 2020. Clara jest absolwentką IDFA Summer School i Sarajevo Talents oraz wykłada film dokumentalny i antropologię na Uniwersytecie Opolskim.

    reżyser
    Globus
    Portret gościa
  • Søren Klovborg

    Søren Klovborg jest producentem, scenarzystą i redaktorem zamawiającym filmy dokumentalne. Wśród jego dogłębnych badań znajdują się nagrodzone "Organy na sprzedaż" (2004), "Ofiara nr 72" i "Przekręt surogatów". Pracował przy wielu filmach jako konsultant.

    reżyser
    Porywacze
    Portret gościa
  • Jacek Knopp

    Absolwent Operatorstwa Filmowego naWydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autor zdjęć do filmów dokumentalnych i fabularnych oraz teatrów TV. Reżyser filmów dokumentalnych. Montażysta i korektor koloru.

    reżyser
    Na krawędzi - Witold K.
    Portret gościa
  • Kinga Kociarz

    Kinga Kociarz jest krakowską artystką. Aktualnie studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Tworzeniem animacji zajęła się w Pracowni Filmu Animowanego, w ramach wolnego wyboru, w której uczestniczy od kilku lat. W swoich pracach porusza tematy dzieciństwa, często trudnego, domu oraz relacji w rodzinie.

    reżyser
    Dom
    Portret gościa
  • Małgorzata Kozera

    Reżyserka i scenarzystka. Studiowała w Instytucie Etnologii i Antropologii UW, a następnie na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autorka filmów krótkometrażowych prezentowanych na światowych festiwalach. W 2014 roku zrealizowała swój debiut pełnometrażowy, „Był bunt” , który otrzymał nagrodę Newsweek im. Teresy Torańskiej w kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski. Film „Twarze Agaty” jest jej pełnometrażowym debiutem.

    reżyser
    Twarze Agaty
    Portret gościa
  • Maria Krauss

    producent
    Twarze Agaty
  • Elvira Krithari

    Dziennikarka. W 2017 roku uczestniczyła w Summer Investigative Reporting Course na Columbia University w Nowym Jorku. W 2020 roku otrzymała BIRN's Fellowship of Journalistic Excellence, w ramach którego opublikowała raport o kwitnącym przemyśle in vitro w Grecji, który poprzedził film "Mamusie". Od 2020 roku pracuje dla Hellenic Broadcasting Corporation (ERT), jako reporterka wiadomości i korespondentka kryzysowa. Dokument "Mamusie" jest jej pierwszym filmem.

    reżyser
    Mamusie
    Portret gościa
  • Agnieszka Kruczek

    Reżyserka animacji, reklamy i teledysków. Absolwentka Wyższej Szkoły Hochschule Hannover na kierunku Multimedia Design oraz Akademii Filmowej w Ludwigsburgu na kierunku animacji. Stypendystka Berlinale Talents i European Animation Exchange Forum. Z firmą cats´n´dogz, wyreżyserowała app dla dzieci "Lucy&Pogo" na podstawie książki Pawła Pawlaka „Kotek, który merdał ogonem“. App uzyskała Golden Award na Digital Ehon Awards w Tokio i była nominowana na Bologna Ragazzi Digital Award.

    reżyser
    Własna prawda
    Portret gościa
  • Kaupo Kruusiauk

    Reżyser i scenarzysta. Ukończył reżyserię w Bałtyckiej Szkole Filmowej i Medialnej oraz posiada dyplom reżysera scenicznego Estońskiej Akademii Teatralnej i Muzycznej. Przez semestr studiował również reżyserię filmową w FAMU w Pradze. Wyreżyserował dokumenty i filmy krótkometrażowe tj.: "Last Pronce" (2018), "Hunter" (2020), "Grass" (2021), "Sandra Gets a Job" (2021)

    reżyser
    Machina Faust
    Portret gościa
  • Maciej Kubicki

    producent
    Pianoforte
  • Maks Kubiś

    scenarzysta
    Two Shores
  • Jerzy Kucia

    Jerzy Kucia - twórca filmów animowanych, grafik i malarz. Urodził się w 1942 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Debiutował filmem Powrót (1972). Jego filmy były wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając liczne nagrody. Od 1981 roku kierował Pracownią Filmu Animowanego na krakowskiej ASP. Wykładał również i prowadził warsztaty m.in. w Londynie, Munster, Vancouver, Bombaju, Lizbonie. W latach 1985-2000 był członkiem zarządu ASIFA.

    bohater filmu
    Między obrazem a dźwiękiem. Jerzy Kucia
  • María Guzmán Ligorit

    producent
    El Drogas
  • Mikael Lypinski

    Reżyser, operator. Urodził się i wychował w Sztokholmie. Ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. "Bezdroża" jest jego pełnometrażowym debiutem dokumentalnym. Kręcony na pustyni w Kalifornii dokument "Desert Coffee" miał premierę na KFF 2017. Zdobył Grand Prix na festiwalu "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi i wyróżnienie jury na "DocsMX" w Meksyku. Mikael obecnie pracuje nad montażem dokumentu "The End of Quiet", który był kręcony w West Virginia w USA. Film jest współfinansowany przez duński oraz Szwedzki Instytut Filmowy.

    reżyser
    Bezdroża
    Portret gościa
  • Gunhild Westhagen Magnor

    Wielokrotnie nagradzana reżyserka i autorka zdjęć Gunhild Westhagen Magnor zajmuje się głównie filmami dokumentalnymi o tematyce ludzkiej. Studiowała film w The Surrey Institute of Art and Design.Jej pełnometrażowy dokument, ,,The Optimists", zdobył kilka nagród i osiągnął sukces krajowy i międzynarodowy (Nordisk Panorama: Audience Award 2014, The AOK Award, The Norwegian International Film Festival: The Ray of Sunshine, Best Feature-length Documentary, m.in.)

    reżyser
    Skąd się biorą ludzie
    Portret gościa
  • Aram Manukian

    producent
    250 km
  • Rebecca Mark-Lawson

  • Alexander Mihalkovich

    Alexander Mihalkovich jest białorusko-ukraińskim reżyserem i producentem. Ukończył studia doktoranckie z zakresu bibliotekoznawstwa oraz studia magisterskie z zakresu reżyserii filmowej w ramach międzynarodowego programu studiów DocNomads. Jako filmowiec skupia się na długoterminowych projektach, z którymi czuje bliski związek osobisty. Produkuje filmy dokumentalne o eksperymentalnym i kreatywnym podłożu, z pięknymi zdjęciami i wyraźną reżyserską wizją.

    reżyser
    Matczyzna
    Portret gościa
  • Kuba Mikurda

    Reżyser filmowy, badacz filmu, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca. W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy, pełnometrażowy dokument „Love Express. Zniknięcie Waleriana Borowczyka”, a w 2021 „Ucieczkę na Srebrny Glob", nagrodzony wieloma nagrodami na festiwalach filmowych. Pracuje w Szkole Filmowej w Łodzi.

    reżyser
    Solaris Mon Amour
    Portret gościa
  • Magdalena Mistygacz

    Urodziła się w 1993 roku. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Studiowała na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie, Uniwersytecie Jagiellońskim i Texas State University w San Marcos. W swojej twórczości skupia się na perspektywie zwyczajnego człowieka, a w prostych historiach odnajduje uniwersalne treści. Doświadczenie zebrała w pracy w dla Telewizji Polskiej, Associated Press, jak również dla licznych organizacji charytatywnych, m.in. Refugee and Migrant Education Network oraz World Food Organization.

    reżyser
    Wyraj
    Portret gościa
  • Rosie Morris

    Rosie ukończyła National Film and Television School w 2020 roku. Empatia, rozmowa i współpraca są w centrum jej procesu. Priorytetowo traktuje intymność i emocje, aby tworzyć filmy, które są złożone psychologicznie. W 2020 roku jej film "Heart, eyes and a world" był częścią oficjalnej selekcji na Aesthetica Short Film Festival i finalistą w konkursie 16 Days and 16 Films, organizowanym przez Modern Films i Fundację Kering.

    reżyser
    Moja przyjaciółka
    Portret gościa
  • Margreth Olin

    Reżyserka i producentka. Zrealizowała 13 filmów, które zyskały uznanie publiczności i krytyków, brały udział w licznych festiwalach na całym świecie i zdobyły kilka norweskich i międzynarodowych nagród. W swoich filmach podejmuje ważne tematy, nawiązując bliską relację z bohaterami. Jest laureatką 26 nagród honorowych za swoje zaangażowanie w sprawy związane z prawami człowieka. Jej nowy pełnometrażowy film dokumentalny „Pieśni Ziemi” (2023) jest koprodukowany przez BBC i SWR we współpracy z ARTE, a producentami wykonawczymi są Wim Wenders i Liv Ullmann.

    reżyser
    Pieśni ziemi
    Portret gościa
  • William Sabourin O´Reilly

    Urodził się w Hawanie na Kubie w 1972 roku. Studiował w College of Fine Arts w Nowym Orleanie. Podczas huraganu Katrina w 2005 roku, William wyprodukował i zmontował swój uznany w całym kraju film krótkometrażowy "Old Orleans". Sabourin pracował także jako operator przy programach dla HBO, PBS i Telemundo. W 2011 roku William zdobył nagrodę dla najlepszego krótkiego filmu dokumentalnego na New Orleans Film Festival za film "Chasing Dreams". W 2015 roku napisał i wyreżyserował "Color Code, Memories" - dokument o stosunkach rasowych na jego rodzinnej Kubie.

    reżyser
    Lazaro i Rekin
    Portret gościa
  • Lev Orlov

    producent
    Przed snem
  • Jakub Orłoś

    producent
    Wyraj
  • Enis Ozkul

  • Anna Pachnicka

  • Bartosz Paduch

    Urodził się w Gdańsku w 1979 roku. Absolwent reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, oraz kursów Studio Prób i SCRIPT w Szkole Wajdy i Atelier Scenariuszowego. Jego najnowszy film „Fantastyczny Matt Parey” jest dopełnieniem trylogii opowiadającej o pokoleniu, które żyjąc w państwie socjalistycznym doświadczyło transformacji ustrojowej. Poprzednie obrazy Bartosza Paducha "Totart czyli odzyskiwanie rozumu" oraz "Skandal. Ewenement Molesty" sportretowały doświadczenia młodszych generacji.

    reżyser
    Fantastyczny Matt Parey
    Portret gościa
  • Natasza Parzymies

    Ma 23 lata i jest absolwentką Warszawskiej Szkoły Filmowej. Rozgłos przyniósł jej opowiadający o burzliwym uczuciu dwóch dziewczyn serial „Kontrola”, który stworzyła, napisała i wyreżyserowała będąc jeszcze nie studiach. Pierwszy sezon obejrzał się na całym świecie ponad 60 milionów razy, a Natasza otrzymała za niego min. nominację do O!Lśnień Onetu 2021 w kategorii „Serial". Dzięki światowej popularności serialu, w 2022 roku Natasza jako pierwsza Polka znalazła się na prestiżowej liście „Power of young Hollywood 2022” amerykańskiego magazynu Variety. Natasza jest również twórczynią, reżyserką i współscenarzystką mini-serialu „Random” (prod. Storytel) czyli pierwszego polskiego serialu łączącego w sobie słuchowisko i film. Projekt otrzymał dwie złote statuetki EFFIE.

    reżyser
    Moje stare
    Portret gościa
  • Barbara Pawłowska

    producent
    Moje stare
  • Jakub Piątek

    Urodził się w 1985 roku. Studiował wiedzę o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył Wydział Reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jako opiekun artystyczny współpracował przy miniaturach dokumentalnych w ramach projektów: Videonotacje, Polska.doc i Przedszkole Filmowe. Jego krótkometrażowy debiut "Matka" (2009) był prezentowany na blisko pięćdziesięciu zagranicznych festiwalach i zdobył kilkanaście nagród. Obecnie pracuje nad projektem "Film dla mojej mamy".

    reżyser
    Pianoforte
    Portret gościa
  • Pol Picas

    Portret gościa
  • Mateusz Pietrak

    Absolwent kursu dokumentalnego DOK PRO w Wajda School, kończy pracę dyplomową z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Związany zawodowo przez kilka lat z Kinem Iluzjon oraz z Filmoteką Narodową- Instytutem Audiowizualnym.

    reżyser
    Trzy opowiadania o Basi
    Portret gościa
  • Maria Pisarek

    Dziennikarka telewizyjna, autorka scenariuszy i reżyserka filmów dokumentalnych. Absolwentka Teatrologii wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1995 roku związana z TVP Kraków, realizuje cykliczne programy telewizyjne oraz reportaże i dokumenty na anteny TVP3, TVP Polonia, TVP Historia.

    reżyser
    Między obrazem a dźwiękiem. Jerzy Kucia
    Portret gościa
  • Pol De Plecker

    Pol De Plecker urodził się w 1995 roku w Leuven w Belgii. Uzyskał tytuł magistra filmu w KASK, Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie. "Pociąg widmo" jest jego projektem dyplomowym.

    reżyser
    Pociąg widmo
    Portret gościa
  • Izabela Plucińska

    Reżyserka filmów animowanych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (kierunek: wzornictwo) oraz animacji filmowej na Wydziale Operatorskim łódzkiej PWSFTviT, gdzie uzyskała tytuł doktora w zakresie filmu animowanego. Jej filmografia obejmuje m.in. "Jam Session" - zdobywcę Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, "Esterhazy", "Sexy Laundry", "Portret Suzanne", "98 kg". Wykłada w Akademii Sztuki w Szczecinie, równocześnie prowadząc swoją firmę produkcyjną ClayTraces.

    reżyser
    Obok
    Portret gościa
  • Tomek Popakul

    Urodził się w 1986 roku. Absolwent PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Studiował również scenariopisarstwo. Zrealizował kilka filmów z czego dyplomowy "Ziegenort" - był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobył liczne nagrody na całym świecie. Brał udział w programie rezydencji Animation Artist in Residence Tokyo organizowanym przez Japan Image Council (JAPIC) gdzie zrealizował swój poprzedni film "Black". Kolejny film, "Acid Rain", przyniósł mu 35 nagród i nominację do Annie Awards.

    reżyser
    Zima
    Portret gościa
  • Omar Al Abdul Razzak

    Kanaryjski filmowiec wykształcony w Madrycie, Paryżu i Montrealu. Absolwent Berlinale Talents 2017 i Biennale College 2017. Torino Film Lab Up&Coming 2018. Wyprodukował ponad 10 filmów. Wyreżyserował filmy dokumentalne "Paradiso" (2014) i "La Tempestad Calmada" (2016) oraz film krótkometrażowy "Los Espacios confinados" (2019). "La Prima Cosa", jego najnowszy animowany dokumentalny film krótkometrażowy, miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Annecy 2021.

    reżyser
    Biologiczne inwazje
    Portret gościa
  • Sandra Reina

    Sandra Reina urodziła się w 1988 roku w Barcelonie. Jest katalońską reżyserką filmową. Ukończyła studia z zakresu komunikacji audiowizualnej na Uniwersytecie Pompeu Fabra. Swoją karierę rozpoczęła jako asystentka producenta, rozwijając projekty dla Inicia Films, La Lupa Produccions czy About a Bicycle Prod., a następnie była asystentką reżysera przy filmach fabularnych, takich jak "Lluc Sky Walker" Jaume Fargasa, "Pewnego dnia zobaczyłem 10.000 słoni" Juana Pajaresa i Àlexa Guimery, czy "Jednorożce" Àlexa Lory, a także serialach telewizyjnych, jak "Oh my goig" i filmach krótkometrażowych, jak "The Inner Code" Pau Subirósa.

    reżyser
    Autobus
    Portret gościa
  • Charles Emir Richards

    Charles Emir Richards urodził się w San Francisco w turecko-amerykańskiej rodzinie, dorastając pomiędzy oboma krajami. Ukończył Art Center College of Design z wyróżnieniem w dziedzinie filmu. Pracował nad projektami dokumentalnymi, w tym "No One", nagrodzoną historią syryjskiego snajpera, która wykorzystuje tradycyjne tureckie lalki cieniowe. "The Syrian Cosmonaut" to jego najnowszy film dokumentalny, który łączy wywiady z materiałem dokumentalnym i turecką sztuką miniaturową.

    reżyser
    Syryjski kosmonauta
    Portret gościa
  • Ewa Rodart

    Aktorka, reżyserka, scenarzystka oraz artystka wizualna. Ukończyła wydział aktorski w William Esper Studio w Nowym Jorku w latach 2015 - 2017. Występuje w filmie i teatrze w Polsce, Niemczech i USA. Zajmuje się również sztukami plastycznymi. Kolażowania i malarstwa uczyła się w Nowym Jorku pod okiem malarki abstrakcyjnej Judith Godwin. Przed wyjazdem do USA, wykładała literaturę latynoamerykańską na Uniwersytecie Warszawskim oraz pracowała w firmie doradczej EY. Ukończyła studia na kierunkach Matematyka, Informatyka, Filologia Hiszpańska. "Two Shores" jest jej debiutem reżyserskim.

    reżyser
    Two Shores
    Portret gościa
  • Sławomir Rogowski

    Portret gościa
  • Olivia Rosa

    Artystka sztuk wizualnych i reżyserka filmów animowanych. Absolwentka wydziału grafiki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Najczęściej zajmuje się filmem animowanym, rzeźbą, ilustracją i fotografią ale nieustannie próbuje odnajdywać siebie w nowych mediach artystycznychInspiracje czerpie z obserwacji natury oraz uczucia niepokoju, które bierze się z wysokiej wrażliwości na bodźce. Obecnie jest członkinią galerii/kolektywu Szaber.

    reżyser
    Zapach ziemi
    Portret gościa
  • Szymon Ruczyński

    Szymon Ruczyński urodził się w podlaskiej Hajnówce w 2000 roku. Jest studentem specjalności Film Animowany i Efekty Specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi. Wychowywał się w Białowieży, centrum Puszczy Białowieskiej, będącej źródłem inspiracji do jego nagradzanych filmów animowanych. W 2021 i 2022 roku Szymon brał udział w działaniach pomocowych związanych z kryzysem uchodźczym w Puszczy. W filmach opowiada o obserwowanych przez siebie problemach społecznych używając mieszanych technik animacji.

    reżyser
    W lesie są ludzie
    Portret gościa
  • Mariusz Rusiński

    Absolwent Szkoły Wajdy oraz Scenariopisarstwa PWSFTviT w Łodzi. Obecnie student Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego debiutancki film pt. "Julia nad morzem" miał premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Aktualnie Mariusz rozwija swój pełnometrażowy film fabularny w ramach kursu scenariopisarskiego "Atelier scenariuszowe", a także pracuje nad krótkometrażową fabułą w Szkole Filmowej w Łodzi.

    reżyser
    Moja siostra
    Portret gościa
  • Andrzej Sapija

    Portret gościa
  • Maria Sidiropoulou

    Producentka i reżyserka krótkich filmów dokumentalnych. Mieszka w Atenach. Lubi eksperymentować z wizualnym opowiadaniem historii, zgłębiając jednocześnie tematykę gender, antropologii i łamania praw człowieka. Pracowała jako badaczka i producentka terenowa dla greckich i międzynarodowych platform dokumentalnych i mediów. "Mamusie" to jej druga próba podejścia do innych aspektów (nie do końca) kobiecości. Maria jest dumną właścicielką czterech kotów.

    reżyser
    Mamusie
    Portret gościa
  • Moritz Siebert

    Po ukończeniu medycyny i antropologii kulturowej w Berlinie, Moritz Siebert studiował film w National Film and Television School w Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka w Berlinie i pracuje jako filmowiec i lekarz.

    reżyser
    Pałac i twierdza
    Portret gościa
  • Agnieszka Skalska

    producent
    Radical Move
  • Wiktor Skrzynecki

    Reżyser, scenarzysta, operator. Studiował prawo i socjologię na Uniwersytecie Łódzkim oraz rzeźbę w École Nationale Supérieure Des Beaux-Arts w Paryżu. W 1971 roku ukończył PWSTFiTV w Łodzi. Zrealizował około 50 filmów dokumentalnych. Filmem fabularnym – telewizyjnym zadebiutował w roku 1980. Filmem fabularnym – kinowym w roku 1987.

    reżyser
    Mieczysław Jahoda. Sztukmistrz z Krakowa
    Portret gościa
  • Dimitra Sofroniou

    kompozytor
    Hotel Centaur
  • Zuzanna Solakiewicz

    Reżyserka i scenarzystka. Ukończyła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2005-2009 przebywała w Izraelu, gdzie w 2008 roku studiowała w Sam Spiegel Film and TV School w Jerozolimie. Edukację kontynuowała na stażu w PWSFTiTv w Łodzi. Uczestniczka warsztatów filmowych: Berlinale Talent Campus, Studio Nowe Horyzonty, Atelier Scenariuszowe EAVE, Jerusalem Film Lab, ScripTeast. W 2019 roku ukończyła kurs fabularny „Studio Prób” w Szkole Wajdy. Jej film "15 stron świata" (2014) został nagrodzony na prestiżowym festiwalu w Locarno.

    reżyser
    Dobra wiadomość
    Portret gościa
  • Bartek Stankiewicz

  • Karol Starnawski

    Reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Od dwóch lat doktorant oraz wykładowca współpracujący z Łódzką Szkołą Filmową. Premierowy pokaz jego dokumentalnego debiutu pełnometrażowego „Cienie imperium” miał miejsce na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym W 2022 roku scenariusz fabularny „Dwie Matki” współautorstwa Starnawskiego wygrał główną nagrodę w konkursie „Script Pro” (wraz z Anną Dembowską). „Sad dziadka” to drugi pełnometrażowy film dokumentalny w dorobku reżysera.

    reżyser
    Sad dziadka
    Portret gościa
  • Sönje Storm

    Sönje Storm mieszka i pracuje w Berlinie i Szlezwiku-Holsztynie. Posiada tytuł magistra historii nauki i literatury niemieckiej Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Pracowała jako producentka telewizyjna filmów dokumentalnych Deutsche Welle oraz jako reporterka dla DER SPIEGEL i 3sat tv. "Fakes in the Art World" (45 min, 2016, DW/SRF/RBB) był emitowany na całym świecie. "Martwe ptaki górą" to jej pierwszy pełnometrażowy dokument.

    reżyser
    Martwe ptaki górą
    Portret gościa
  • Jakub Stoszek

    reżyser
    Wyraj
    Portret gościa
  • Matt Subieta

    Sstudiował w Szkole Wajdy oraz w Academy of Film, Theatre and Television w Sydney. Pracował jako dyrektor kreatywny w studiach animacji, między innymi w nowojorskim oddziale Platige Image. Gościnnie wykłada na uczelniach w Polsce i w USA. JZrealizował seriale dokumentalne dla CANAL+, Discovery oraz History Channel. Jego pierwszy film krótkometrażowy “Turysta” był wyświetlany w ramach Tygodnia Krytyków podczas festiwalu w Cannes. Obecnie rozwija swój debiut fabularny.

    reżyser
    Two Shores
    Portret gościa
  • Ola Szmida

    Rysowniczka, ilustratorka i reżyserka filmów animowanych. Urodziła się w 1987. Studiowała animację na ASP w Poznaniu i KHM w Kolonii. Jej filmy animowane były pokazywane i nagradzane na wielu międzynarodowych wystawach i festiwalach (m.in.: Seville European Film Festival, Anilogue, Animafest, Mecal). Współpracowała, między innymi, z : BBC, Boiler Room, Southbank Centre. Laureatka (wraz z Wandą Hagedorn) Literackiej Nagrody m.st. Warszawy za komiks ‘Twarz, Brzuch, Głowa’.

    reżyser
    Meduzy
    Portret gościa
  • Tomasz Śliwiński

    Reżyser i scenarzysta. Jego krótkometrażowy film dokumentalny „Nasza klątwa” (2013) zdobył liczne nagrody na festiwalach filmowych na całym świecie oraz był nominowany do Oscara w 2015 roku. Absolwent reżyserii filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Ukończył Program Fabularny Studio Prób w Szkole Wajdy. Laureat Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska” (2015) oraz Stypendium m. st. Warszawa (2019). Członek Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.

    reżyser
    Stary
    Portret gościa
  • Kimi Takesue

    Nagradzana reżyserka filmowa i beneficjentka licznych stypendiów, w tym Guggenheima w dziedzinie filmu i Rockefeller Media Arts. Jej filmy dokumentalne były pokazywane zarówno w prestiżowych muzeach, jak i na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych, takich jak Sundance, Locarno, Rotterdam, SXSW, Los Angeles, Mar del Plata, CPH:DOX czy DocLisboa, w których zdobywały liczne nagrody. Obecnie jest profesorem na Wydziale Sztuki, Kultury i Mediów Uniwersytetu Rutgersa w Newark.

    reżyser
    Oglądacze
    Portret gościa
  • Julian Tałandziewicz

    reżyser
    Asekuracja
    Portret gościa
  • Michał Toczek

    Reżyser. Urodził się w 1996 roku. Student Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi. Jego filmy krótkometrażowe nagradzane były w kraju i za granicą. Jego debiut dokumentalny “Strawberry boys” został nagrodzony m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Laureat konkursu Papaya Young Directors 2021. Jego film ,,Martwe małżeństwo" zdobył Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2022 roku.

    reżyser
    Być kimś
    Portret gościa
  • Shira Ukrainitz

    Shira Ukrainitz urodziła się w 1990 roku. Jest reżyserką filmów animowanych i ilustratorką z Tel-Avivu, mieszkającą i pracującą na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii. Jej pierwszy film krótkometrażowy, francusko-hiszpańska koprodukcja, "Confined Spaces" (2019), miał premierę w oficjalnej sekcji DocAviv i Seminci, i był pokazywany na ponad 20 festiwalach na całym świecie. "La Prima Cosa", jej najnowszy animowany dokumentalny film krótkometrażowy, miał swoją światową premierę na Annecy International Film Festival 2021.

    reżyser
    Biologiczne inwazje
    Portret gościa
  • Anna Urbańczyk

    Anna Urbańczyk urodziła się w 1984 roku w Bytomiu. Jest absolwentką historii sztuki i kultury na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Otrzymała stypendium na Wydziale Lettere e Filosofia na Uniwersytecie w Ferrarze, studiując teatr i dramaturgię klasyczną. Od 2018 roku jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2019 roku ukończyła reżyserię filmową w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach.

    reżyser
    Koniec świata Natalki
  • Maria Wider

    Absolwentka psychologii UJ, reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz Szkoły Wajdy. Jej filmy krótkometrażowe “We mnie” (2019) oraz “Gęś” (2021) zdobyły szereg nagród na festiwalach. Obecnie pracuje nad swoim debiutem pełnometrażowym, który otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na rozwój projektu.

    reżyser
    Starsza pani szuka
    Portret gościa
  • Pola Włodarczyk

    Pola Włodarczyk urodziła się w 1999 roku w Łodzi. Obecnie studiuje Film Animowany i Efekty Specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi.

    reżyser
    Wiem, że ty też się boisz
    Portret gościa
  • Yulin Yang

    Yulin Yang to reżyser i scenarzysta z Chin, który ukończył NYU Tisch. Jego celem jest tworzenie filmów, które w poetycki sposób odzwierciedlają prawdziwe ludzkie uczucia i emocje, o których często się nie mówi, a w których może zamieszkać prawdziwsza rzeczywistość.

    reżyser
    Jak fala jak chmura
    Portret gościa
  • Élodie Yung

    "Szczęśliwe zakończenie" to debiut reżyserski Elodie Yung. Elodie zrobiła karierę jako aktorka . Posiada tytuł magistra prawa i szkoliła się w London Academy Of Music and Dramatic Art (LAMDA).

    reżyser
    Szczęśliwe zakończenie
    Portret gościa
  • Aleksander Zalewski

    Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Studiował reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także historię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Autor scenariusza filmu fabularnego "Hłaskower" o Marku Hłasce (razem z Arkadiuszem Biedrzyckim) oraz tekstów dramaturgicznych „Królowa śniegu” i „Spotkanie w Sztokholmie”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu Upowszechniania Kultury w dziedzinie filmu w 2023 roku.

    reżyser
    Wojna domowa
    Portret gościa
  • Paloma Zapata

    Reżyserka, montażystka i producentka. Obroniła licencjat ze sztuk pięknych i magisterium z kreatywnego dokumentu. W 2008 roku założyła swoją firmę produkcyjną w Barcelonie, La Fábrica Naranja. Przez ponad dekadę rozwijała się jako międzynarodowa reżyserka teledysków i dokumentów muzycznych.

    reżyser
    La Singla
    Portret gościa
  • Stanisław Zawiśliński

    Portret gościa
  • Andrei Zinca

  • Agnieszka Zwiefka

    Autorka wielokrotnie nagradzanych programów telewizyjnych i krótkich form dokumentalnych. Jej debiut dokumentalny "Królowa ciszy" (2014) został nagrodzony m.in. Srebrnym Rogiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2015. Obecnie Agnieszka pracuje nad kolejnym dokumentem "Runa" o młodej dziewczynie-uchodźczyni oraz nad swoim debiutem fabularnym.

    reżyser
    Vika!
    Portret gościa
  • ^