Konkurs polski

36 filmów
Polska produkcja czasu pandemii. 36 filmów stanie w szranki o Złotego i cztery Srebrne Lajkoniki: 20 dokumentów, 10 animacji i 6 fabuł. To znowu będzie konkurs młodych twórców, choć wielu z nich osiągnęło już wiek dojrzały i wraca do Krakowa z nowymi filmami. W dokumencie dominuje współczesność, ale nie pandemia; są powroty do przeszłości, tej odległej i bliższej, ale zawsze przed kamerą jest człowiek i jego walka o godziwe życie. W fabule świat utopii i trudnych relacji międzyludzkich; dramat społeczny, czarna komedia, science fiction. A w animacji opowieść o naszym zagubieniu w świecie, miłość w sztafażu filmu historycznego, a nawet biografia gwiazdy Warhola.
 • 1970

  reż. Tomasz Wolski
  dok2021

  Tomasz Wolski ujawnia rzeczywistą dynamikę wydarzeń grudnia 1970 roku na Wybrzeżu. Łącząc archiwalne zdjęcia z niedawno odkrytymi zapisami rozmów decydentów, tworzy całościowy obraz protestów. Oddaje hołd poległym, ale przede wszystkim rzuca nowe światło na działania władz: przypomina konkretne nazwiska i demaskuje mechanizmy represji i propagandy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu 1970
 • 98 kg

  reż. Izabela Plucińska
  anim2021

  Ludzie biją ci brawo, bo jesteś tak silny, że podnosisz sztangę o wadze 98 kilogramów. Nie wiedzą, że za zamkniętymi drzwiami swojej siły używasz do bicia żony. Przerażająca animacja o przemocy domowej i skomplikowanej relacji, z której trudno się uwolnić.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu 98 kg
 • Antybohater (No Hero At All)

  reż. Michał Kawecki
  dok2021

  Miszka to chłopak o wielu twarzach – drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, który mimo niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia czerpie z niego garściami. Poznajemy go w kluczowym momencie, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Antybohater
 • Borderland

  reż. Andreas Voigt
  dok2020

  Andreas Voigt po trzydziestu latach powraca nad Odrę i Nysę, by sprawdzić, co dziś sądzą o granicach, transformacji i sąsiadach mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza: starzy i młodzi, miejscowi i przybysze z innych państw i kontynentów. Jedni z nostalgią wspominają czasy zimnowojennej świetności, inni bez kompleksów szukają swojego miejsca w pozbawionej granic Europie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Borderland
 • Dani Karavan. Bez taryfy ulgowej (High Maintenance - The Life and Work of Dani Karavan)

  reż. Barak Heymann
  dok2020

  Pełen ciętego humoru, a jednocześnie ciepły i wzruszający portret izraelskiego rzeźbiarza światowej sławy, znanego z monumentalnych realizacji w przestrzeniach publicznych. Mimo podeszłego wieku Dani Karavan tryska energią i obcesowo komentuje najrozmaitsze aspekty rzeczywistości.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dani Karavan. Bez taryfy ulgowej
 • Dziennik Tanaki (Tanaka's Diary)

  reż. Filip Jacobson
  dok2021

  Miała to być upragniona wycieczka objazdowa grupy Japończyków po Europie, jej finał okazał się jednak tragiczny. Wydarzenia z 1979 roku wspomina para, która odbywała wówczas swoją podróż poślubną.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dziennik Tanaki
 • Jeden dzień dłużej (One More Day)

  reż. Monika Meleń
  dok2020

  Małgorzata i Krystian to wyjątkowa para. Ona cierpi na postępujący zanik mięśni, on uwielbia jazdę na motocyklu – ale kto powiedział, że nie mogą wspólnie spełniać swoich marzeń? Wraz z bohaterami ruszamy na spotkanie nie tylko z przygodą, lecz także z tym, co nieuchronne i ostateczne.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jeden dzień dłużej
 • Jeszcze na chwilę (Just for a While)

  reż. Zuzanna Gorczycka
  fab2021

  Piękny letni dzień. Dookoła rozbuchana zieleń, śpiew ptaków, szum traw, brzęczenie owadów i one dwie – kobiety w różnym wieku. Tyle je dzieli, ale też tyle pcha ku sobie, przyciąga. Tak dobrze się znają. Jaką tajemnicę skrywa ich więź? Gdzie gna je „jeszcze jedna chwila”? Subtelne, czułe kino, płynące w spokojnym, wakacyjnie leniwym tempie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jeszcze na chwilę
 • Koncert balkonowy (Balcony Concert)

  reż. Diana Kadłubowska, Krzysztof Kadłubowski
  dok2021

  Tragikomiczny obraz polskiego społeczeństwa w dobie pierwszego lockdownu. Mieszkańcy pewnej kamienicy – każdy zamknięty w swoim mieszkaniu – przystosowują się do nowej sytuacji. Większość z nich zostaje w domach, a kontakt ze światem zewnętrznym dają im… balkon oraz wspólne podwórko.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Koncert balkonowy
 • Książę w cukierni (Prince in a Pastry Shop)

  reż. Katarzyna Agopsowicz
  anim2020

  Duży Książę i Kaktusica toczą filozoficzną pogawędkę o szczęściu w magicznej kawiarni, która niespodziewanie przemienia się w las pełen cudów. Ich rozmowie towarzyszą nie tylko pączki i bajaderki, ale także domowe i leśne zwierzęta. To uroczy, baśniowy seans.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Książę w cukierni
 • Lata świetlne (Light Years)

  reż. Monika Proba
  dok2021

  „Prawdziwa męska przyjaźń” – mówią o Witalim i Łukaszu. Po skończeniu seminarium prawosławnego trzydziestolatkowie nadal mieszkają razem, ale żeby otrzymać święcenia kapłańskie, muszą najpierw się ożenić. Czy to, co łączy bohaterów, okaże się silniejsze od powinności religijnych?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Lata świetlne
 • Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu (Love in Times of Coal-Based Economy)

  reż. Tomasz Siwiński
  anim2021

  Mroczna i niepokojąca animacja z elementami fantastyki, utrzymana w stylistyce socrealistycznych plakatów. Zbyszek, przytłoczony zimnem i pracą w kopalni, próbuje popełnić samobójstwo. Przy życiu utrzymuje go głos lektora z telewizji i miłość do operatorki kopalnianego dźwigu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu
 • @miriamfrompoland

  reż. Piotr Szczepański
  dok2021

  Co to znaczy być dzisiaj Żydem w Polsce? Piotr Szczepański odsłania w swoim dokumencie kolejny zaskakujący fragment łódzkiej mozaiki kultur. Bohaterowie jego filmu całym swoim życiem pokazują, że przywiązanie do religii i historii nie wyklucza związków z kontrkulturą ani skłonności do twórczej prowokacji.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu @miriamfrompoland
 • Mój syn zamyka się w łazience (My Son Locks Himself in the Bathroom)

  reż. Kuba Januszewski
  fab2021

  W nowoczesnej willi, wśród słoików z przecierem pomidorowym, matka i syn toczą między sobą dziwaczną grę pozorów. Kobieta nie chce, żeby dorosły już, dwudziestojednoletni chłopak wyprowadził się z domu, ale nie potrafi tego wyrazić. Usiłuje zatrzymać jedynaka na inne, czasami dość absurdalne sposoby.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Mój syn zamyka się w łazience
 • Mury (Walls)

  reż. Andrei Kutsila
  dok2020

  Tytułowe mury to szary gmach aresztu – symbolu okrutnej i zarazem strachliwej władzy Łukaszenki. Przed budynkiem stoją rodziny zatrzymanych; w większości są to kobiety wspierające więźniów politycznych: swoich mężów, braci, synów.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Mury
 • Nature Is My Homeland

  reż. Marek Gajczak
  dok2021

  Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. Czego możemy się nauczyć od roślin i zwierząt, dla których naturalnym środowiskiem stały się produkowane przez nas śmieci?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Nature Is My Homeland
 • Niezwyciężona (Invincible)

  reż. Tom Koliński
  dok2021

  Twórcy filmu przez cztery lata towarzyszyli z kamerą Joannie Jędrzejczyk – wielokrotnej mistrzyni UFC, która w swoim czasie zdominowała świat kobiecego MMA. By pozostać na szczycie, polska zawodniczka musi się nieustannie konfrontować z kolejnymi przeciwniczkami, własnymi ograniczeniami i ciałem, wciąż na nowo zmuszanym do nadludzkiego wysiłku.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Niezwyciężona
 • Oderwanie (The Place)

  reż. Sylwia Zawiła
  anim2020

  Matka i trójka dzieci mieszkają w surowym betonowym budynku. Jedynym pożywieniem dzieci jest mleko matki. Co się stanie, gdy go zabraknie? Czy drzewo figowe stanie się ich drzewem życia? Budząca lęk, surrealistyczna animacja odnosząca się do biblijnego motywu raju i zakazanego owocu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Oderwanie
 • On Time

  reż. Zbigniew Czapla
  anim2021

  Migające w zawrotnym tempie rozkłady jazdy i rysunki Hokusaia tworzą osadzoną w Japonii wariację na temat podróżowania i świata, który pędzi coraz szybciej. Nad całością unosi się duch poezji Bashō, nadając tej intensywnej wizualnie animacji filozoficzno-refleksyjny ton.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu On Time
 • Ostatnia szansa (Last Chance)

  reż. Wiktoria Niewiadomska
  dok2021

  Sara mówi, że anoreksja zabrała jej osiem lat życia, i zdaje sobie sprawę, że to już ostatni moment, kiedy może coś zmienić. W ośrodku dla dziewcząt z zaburzeniami odżywiania próbuje nabrać sił, aby żyć dalej i spełniać swoje marzenia związane z prywatnym życiem.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ostatnia szansa
 • Papierosy (Cigarettes)

  reż. Maja Markowska
  dok2020

  Pierwsza pandemiczna Wielkanoc. Zamknięta w czterech ścianach młoda kobieta opiekuje się ciężko chorym dziadkiem. Czas mija im na rozmowach, wspólnych posiłkach i graniu w pokera. Łączy ich autentyczna bliskość, ale także niezdrowa przyjemność – oboje lubią sobie zapalić.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Papierosy
 • Pierwsze lato końca świata (First Last Summer)

  reż. Nastazja Gonera
  fab2020

  W świecie wyniszczonym przez katastrofę ekologiczną tajna baza wojskowa gdzieś na Wybrzeżu prowadzi eksperymenty na ludziach. Istnieje sposób na przekształcenie recydywistów w zwierzęta z zagrożonych lub wymarłych gatunków. Proces jest okrutny, ale nawet w takim miejscu i w takim czasie pojawiają się miłość i bunt.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Pierwsze lato końca świata
 • Polański, Horowitz. Hometown

  reż. Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer
  dok2021

  Po kilkudziesięciu latach wreszcie udało im się spotkać w rodzinnym mieście. Dwóch artystów, fotografik Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędruje po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Polański, Horowitz. Hometown
 • Przypadek Jana Pampucha (The Case of Jan Pampuch)

  reż. Mikołaj Piszczan
  fab2020

  Skromny sprzedawca zabawek Jan Pampuch nie może złamać „słowa tatusia” danego córce. Kłopot w tym, że jej rysunek niespodziewanie wywołuje zażartą wojnę światopoglądową. Jan musi zrobić wszystko, żeby zażegnać spór. Gra toczy się bowiem o jego firmę i przyszłość całej rodziny.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Przypadek Jana Pampucha
 • Psie pole (Dog's Field)

  reż. Michalina Musialik
  anim2020

  Kiedy starsza kobieta niespodziewanie upada na podłogę, jej zwierzęta domowe pozostają zdane same na siebie. Dwa psy, kot i ptak muszą poradzić sobie same, co staje się coraz trudniejsze, gdy zaczyna im brakować pożywienia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Psie pole
 • Samogłów (Headfish)

  reż. Jakub Prysak
  fab2021

  Zatopiona w industrialnym krajobrazie, surowa opowieść o dwójce samotników. Bohaterowie pragną wyrwać się ze świata, który ich tłamsi. Eryk pracuje w spółdzielni Mleczny Raj, Marissa jest prostytutką w podrzędnym klubie nocnym. Od innego życia dzieli ich bilet w nieznane, ale żeby go zdobyć, potrzeba nie tylko pieniędzy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Samogłów
 • Solar Voyage

  reż. Adam Żądło
  dok2021

  „To jest film o Mirku Lechu, wizjonerze-wynalazcy, ekstremalnym podróżniku, asie odnawialnych źródeł energii”. Portret niebanalnego bohatera przybiera równie niebanalną formę: parodii dokumentalnego eseju z elementami życzliwego humoru.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Solar Voyage
 • Spacer z Aniołami (Walk With Angels)

  reż. Tomasz Wysokiński
  dok2021

  W RPA nagminnie znikają dzieci. Często kryją się za tym zorganizowany biznes, zmowa milczenia i mrożące krew historie. Jerry, który od czasów dzieciństwa walczy ze swoimi demonami, podejmuje próbę odnalezienia dziewczynki porwanej przed kilkoma laty. Śledztwo prowadzi do samego jądra ciemności.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Spacer z Aniołami
 • Stancja (The Last Room on the Left)

  reż. Adrian Apanel
  fab2021

  „Ja w sprawie ogłoszenia” – chłopak w zaparowanych okularach wyjaśnia poirytowanej gospodyni przyczynę swojej niespodziewanej wizyty. Gdy się okazuje, że jest wypłacalny, kobieta zaprasza go do środka. Czy to jednak na pewno stancja, której szukał? A może pułapka, z której nie można się wydostać?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Stancja
 • Trochę raju (A Little Bit of Paradise)

  reż. Andrzej Cichocki
  dok2020

  Rodzina ukazana w filmie żyje we własnym mikrokosmosie. Choć na horyzoncie widać kominy aglomeracji, to tutaj sprawy toczą się osobnym torem i bez zbędnych słów. Ramy opowieści wyznaczają z jednej strony skromne warunki materialne, z drugiej zaś autonomiczność i radość swobodnego życia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Trochę raju
 • Turbo Love

  reż. Alicja Jasina
  anim2021

  Jak znaleźć idealnego chłopaka? Z pomocą przychodzi aplikacja Turbo Love, w której możesz wykreować mężczyznę swojego życia i zaprojektować perfekcyjną randkę. Zabawna animacja parodiuje blogosferę i pokazuje, że za fasadą idealnego życia w mediach społecznościowych kryje się fałsz i samotność.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Turbo Love
 • Tylko wiatr (Only the Wind)

  reż. Zofia Kowalewska
  dok2021

  Wyprawa w poszukiwaniu wspomnień z dzieciństwa: dziewięćdziesięciolatek wybiera się z wnuczką w podróż do Kazachstanu, gdzie jako dziecko przebywał na zesłaniu w latach 40. ubiegłego wieku. Historia zaklęta w kilku wyblakłych fotografiach okaże się niezwykle trudna do uchwycenia…

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Tylko wiatr
 • Wizyta (The Visit)

  reż. Mateusz Jarmulski
  anim2021

  Przerażona szympansica ucieka przy akompaniamencie ujadania psów, krzyków myśliwych i wystrzałów z broni. Gdy ogląda się za siebie, widzi płonący las tropikalny. Zmęczona, dociera wreszcie do opuszczonej kolonialnej willi. Wewnątrz czeka na nią coś zupełnie niespodziewanego…

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wizyta
 • Za późno (Too Late)

  reż. Kinga Syrek
  anim2021

  Bohaterką animacji jest modelka, aktorka, gwiazda filmów Andy’ego Warhola oraz jego partnerka, Edie Sedgwick. Jednak to nie związek z amerykańskim artystą stał się główną osią filmu, a relacja kobiety z toksycznym ojcem. Trudne dzieciństwo położyło się cieniem na jej dorosłym, przesiąkniętym alkoholem i narkotykami życiu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Za późno
 • Zieleń (Green)

  reż. Karolina Kajetanowicz
  anim2021

  Przez zielone, równo przystrzyżone trawniki przemykają czarne postacie, które zmieniają się w zwierzęta. W tle pobrzmiewają uspokajające dźwięki natury – szum wody, cykanie owadów, śpiew ptaków. Animacja przypomina seans medytacji, a zarazem zwraca uwagę na ingerencję człowieka w świat przyrody.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zieleń
 • Ziemia (The Soil)

  reż. Zuzanna Solakiewicz
  dok2021

  Zilustrowana pięknymi zdjęciami opowieść o współczesnej wsi i jej nietypowych mieszkańcach, których dzieli różnica wieku, a łączy silne przywiązanie do ludowej kultury. Równie ważna jak obraz jest w tym filmie muzyka, towarzysząca bohaterom podczas kluczowych wydarzeń w życiu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ziemia