Konkurs polski

45 filmów
Konkurs najlepszych polskich filmów ostatniego roku. 41 tytułów stanie w szranki o cztery Złote Lajkoniki w kategorii najlepszego średnio- i pełnometrażowego filmu dokumentalnego oraz w kategoriach najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego, fabularnego i animowanego. Tysiące kilometrów dzieli poszczególne lokalizacje filmowe – najodleglejsze to: targana wojną Syria, góry Oregonu i nowojorskie kluby muzyczne, a najbliżej nam do nowohuckich osiedli. Twórcy cofną się w swych opowieściach do czasów PRL-u, a nawet II wojny światowej, wykorzystując animację i materiały archiwalne oraz relacje żyjących świadków.
 • Asekuracja (Belay)

  reż. Julian Tałandziewicz
  fab2023

  Tomek jest psychoterapeutą, ale sam potrzebuje pomocy. Jego życie osobiste i zawodowe jest w rozsypce, teraz musi spróbować posklejać je na nowo. Frustrację wzmagają remont za ścianą, zbyt trudna trasa wspinaczkowa i nadzwyczaj dobrze poinformowany pacjent, stand-uper, który pojawia się z zaskakującą prośbą.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Asekuracja
 • Ballada Kyczejewska (Ballad of Kychiev)

  reż. Piotr Krzysztof Kamiński
  fab2023

  Ukraina, rok 2022. Rosyjscy żołnierze dopuszczają się zbrodni wojennych na ludności cywilnej. Okupowane tereny są odcięte od reszty kraju, a mieszkańcom za próbę ucieczki grozi śmierć. Braki w żywności starają się z narażeniem życia uzupełniać wolontariusze. Wśród nich jest Dmytro.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ballada Kyczejewska
 • Bezdroża (Unpaved)

  reż. Mikael Lypinski
  dok2023

  Reżyser kieruje obiektyw kamery na małą społeczność mieszkającą wśród gór i lasów Oregonu. Ludzie żyją tam po spartańsku, za to na własnych warunkach – w bliskim kontakcie z naturą, zwierzętami i ze sobą nawzajem. Jest to życie dalekie od sielanki, lecz bohaterowie tego filmu odnaleźli swoje miejsce na Ziemi.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Bezdroża
 • Bezsenność Jutki (The Sleeplessness of Jutka)

  reż. Maria Görlich-Opyd
  anim2022

  Siedmioletnia Jutka myśli, że przyjechała do Łodzi tylko na wakacje, choć tak naprawdę wraz z rodziną tkwi uwięziona w getcie. Dziadek próbuje tłumaczyć dziewczynce świat, porównując go do historii Minotaura. Subtelne połączenie dramatycznych wydarzeń II wojny światowej z grecką mitologią.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Bezsenność Jutki
 • Bóg się rodzi (God Is Born)

  reż. Piotr Szczepański
  dok2023

  Lato 2022. Gorący, sierpniowy dzień. Na polskiej wsi trwają żniwa. Kolejne etapy zbioru zbóż przebiegają jak co roku. A jednak tego lata pojawi się niespodziewana puenta. Zaskakujące spojrzenie na wielopłaszczyznowy kryzys spowodowany wojną w Ukrainie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Bóg się rodzi
 • Brak (Lack)

  reż. Paweł Prewencki
  anim2023

  Intymne spojrzenie na uczucia związane z oczekiwaniem na dziecko oraz żałobą po jego stracie. Ból towarzyszący rodzicom został pokazany za pomocą wizualnych symboli i metafor. Oszczędna, surrealistyczna opowieść o osobistej tragedii, ale też niezwykle piękna obserwacja miłości dwojga ludzi, którzy wspólnie próbują poradzić sobie z traumą.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Brak
 • Być kimś (Be Somebody)

  reż. Michał Toczek
  fab2023

  Wiktor wraz z rodziną wprowadza się do kupionego niedawno mieszkania – jak się okazuje, przed laty należało ono do Lecha Wałęsy, prostego elektryka, który został prezydentem Polski. Gdy dowiaduje się o tym żona Wiktora, wpada na zwariowany pomysł. Zawieszona pomiędzy dramatem i komedią, przewrotna opowieść o tym, co to znaczy być „kimś” albo po prostu sobą.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Być kimś
  Nagrody:Złoty Lajkonik
 • Czwartek (Thursday)

  reż. Bren Cukier
  fab2022

  Czwartek to dzień, do którego Maria przygotowuje się już od jakiegoś czasu, mniej więcej od momentu, gdy dowiedziała się, że jest w ciąży. Chłopak, rodzina, znajomi – wszyscy okazują wsparcie i zasypują dobrymi radami na temat macierzyństwa, ignorując Marię i sygnały, które próbuje im dawać. Dziewczyna postanawia więc nie informować ich o swojej decyzji i planach na Czwartek.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Czwartek
 • Dobra wiadomość (Good News)

  reż. Zuzanna Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy
  dok2023

  Wstrząsające świadectwo wydarzeń, jakie rozegrały się w 2021 roku na granicy polsko-białoruskiej. Pod pretekstem „wycieczki do lasu” aktywiści udają się w głąb Puszczy Białowieskiej, aby dostarczyć potrzebne rzeczy przebywającym tam uchodźcom z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dobra wiadomość
 • Dom (Home)

  reż. Kinga Kociarz
  anim2023

  „Zdrowaś Maryjo, łaski pełna” – powtarza modląca się na kolanach kobieta. Mężczyzna jak refren deklamuje wyliczankę o schronie, który mógł wybudować. Tylko mały chłopczyk nie czuje panującej w domu atmosfery niepokoju i wydaje się nienaznaczony pokoleniową traumą.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dom
 • Globus (No Elephant in the Room)

  reż. Clara Kleininger-Wanik
  dok2022

  Kiedy w życie wchodzi nowa ustawa zakazująca występów cyrkowych z udziałem zwierząt, Adi i Mioara, trenerzy zwierząt w bukareszteńskim cyrku, muszą wymyślić, jak urozmaicić swoje występy, by nie stracić publiczności. Na pomoc z samego Las Vegas przybywa do Rumunii światowej sławy reżyser spektakli cyrkowych.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Globus
  Nagrody:Wyróżnienie
 • Globus [PL AD+napisy] (Globus)

  reż. Clara Kleininger-Wanik
  dok2022

  Kiedy w życie wchodzi nowa ustawa zakazująca występów cyrkowych z udziałem zwierząt, Adi i Mioara, trenerzy zwierząt w bukareszteńskim cyrku, muszą wymyślić, jak urozmaicić swoje występy, by nie stracić publiczności. Na pomoc z samego Las Vegas przybywa do Rumunii światowej sławy reżyser spektakli cyrkowych.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Globus [PL AD+napisy]
 • Jutro do Ciebie przyjdę (I'll Come to You Tomorrow)

  reż. Paulina Ibek
  dok2023

  Grupa Romów spotyka się wieczorem przy ognisku, by pożegnać jedną z nestorek tarnowskiego rodu. Niektórzy nie widzieli się od lat, inni przyjechali spoza kraju specjalnie z tej okazji. Intymna opowieść o tym, jak przez lata zmieniło się życie Romów w Polsce.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jutro do Ciebie przyjdę
 • Katarakta (Cataract)

  reż. Łukasz Iwanicz
  dok2023

  Jak wiele potrzeba do szczęścia? Trzy różne bohaterki z trzech różnych środowisk dzielą się swoimi doświadczeniami smutku, utraty i niespełnienia. Przejmująca opowieść o poszukiwaniu sensu, kiedy wydaje się, że już nic więcej w życiu się nie wydarzy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Katarakta
 • Kinior

  reż. Kacper Kiniorski
  dok2022

  Oniryczna impresja na temat Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego – kompozytora i multiinstrumentalisty wywodzącego się z polskiego środowiska jazzowego. To obraz intymny i bezkompromisowy, zrealizowany przez jego syna.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kinior
 • Koniec świata Natalki (End of Natalka's World)

  reż. Anna Urbańczyk
  dok2023

  Oto Natalka – rezolutna dziewięciolatka, narratorka tej śląskiej opowieści. Mieszka wraz z rodziną w małej wsi Nieboczowy, która w 2020 roku właściwie znika – wszyscy mieszkańcy zostają przesiedleni ze względu na przeznaczenie tych terenów na budowę zbiornika retencyjnego.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Koniec świata Natalki
 • Koniunkcja (Misaligned)

  reż. Marta Magnuska
  anim2022

  Kiedy ona ćwiczy jogę, on na kanapie wpatruje się w telefon. Kiedy on siada za biurkiem, ona idzie do kuchni przygotować koktajl. Nagle bohaterowie i ich rytuały zaczynają krążyć wokół siebie niczym ciała niebieskie, a ich mieszkanie staje się centrum wszechświata.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Koniunkcja
 • Kto Ci będzie okna mył? (Who Will Clean Your Windows?)

  reż. Dariusz Janiczak
  dok2022

  Darek ma 24 lata i po 10 latach edukacji w szkole dla osób z niepełnosprawnością intelektualną staje u progu dorosłości. Na warsztatach filmowych dostaje kamerę, dzięki czemu może z własnej perspektywy opowiedzieć o ostatnich tygodniach w ukochanym miejscu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kto Ci będzie okna mył?
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Meduzy (Medusas)

  reż. Ola Szmida
  anim2023

  „Ręce do góry, to jest napad!” – mogłyby krzyknąć dwie kobiety, które postanowiły okraść bank. Jednak bez słowa zabierają pieniądze, wsiadają do niebieskiego kabrioletu i rzucają się do ucieczki. Ta historia tylko zaczyna się jak podkręcona wersja Thelmy i Louise, bo zmierza do zupełnie innego, zaskakującego finału.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Meduzy
 • Misie polarne (Polar Bears)

  reż. Bartek Stankiewicz
  fab2023

  Mocne chwyty, pełna koncentracja, pot, koc i rowerek. Bez taryfy ulgowej. Dwóch braci i dwie ścieżki życia, które przecinają się jednego wieczora, niezwykle ważnego dla młodszego z nich. Kuba przygotowuje się do swojej pierwszej półzawodowej walki zapaśniczej. Niespodziewanie z pomocą przychodzi mu starszy brat. Jego intencje nie są jednak do końca czyste.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Misie polarne
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Moja siostra (Sister of Mine)

  reż. Mariusz Rusiński
  dok2023

  Zuzia, uzdolniona artystycznie i bardzo wrażliwa nastolatka, zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Jej brat, reżyser filmu, postanawia bliżej przyjrzeć się rodzinie, by zrozumieć, co właściwie mogło doprowadzić do tej trudnej sytuacji.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Moja siostra
 • Moje stare (My Old Gals)

  reż. Natasza Parzymies
  fab2023

  Zofia i Ania to dwie charakterne seniorki. Lata szaleństw mają za sobą – a może jeszcze nie? Nie widziały się od pół wieku. Każda poszła własną ścieżką. Teraz znowu się spotykają i wyruszają we wspólną podróż niczym Thelma i Louise, by wziąć się za barki z życiem i marzeniami. A może wszystko już stracone?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Moje stare
 • Radical Move

  reż. Aniela Gabryel
  dok2023

  Teatr czy sekta? Sztuka czy przemoc? Członkowie legendarnej grupy teatralnej „Workcenter”, założonej przez Jerzego Grotowskiego, po raz pierwszy tak szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach pracy metodami jednego z największych rewolucjonistów polskiego i światowego teatru.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Radical Move
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Radical Move [PL AD+napisy] (Radical Move)

  reż. Aniela Gabryel
  dok2023

  Teatr czy sekta? Sztuka czy przemoc? Członkowie legendarnej grupy teatralnej „Workcenter”, założonej przez Jerzego Grotowskiego, po raz pierwszy tak szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach pracy metodami jednego z największych rewolucjonistów polskiego i światowego teatru.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Radical Move [PL AD+napisy]
 • Sad dziadka (Grandpa's Orchard)

  reż. Karol Starnawski
  dok2023

  Rzeź wołyńska pozostaje tematem tabu dla kolejnych pokoleń Polaków i Ukraińców. Rodzina Karoliny rozmawiała o wydarzeniach, w których zginęli ich krewni, tylko za zamkniętymi drzwiami. Aby poznać prawdę o swoich przodkach, Karolina wyrusza na Wołyń.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Sad dziadka
 • Starsza pani szuka (Old Summer)

  reż. Maria Wider
  dok2023

  Oczekuję pana w wieku emerytalnym, wolnego, bez obciążeń rodzinnych, finansowych i uzależnień – tak zaczyna się ogłoszenie matrymonialne Krystyny – energicznej siedemdziesięciodwulatki, która szuka prawdziwej miłości. Najlepiej mężczyzny młodszego, żeby ją otworzył na nowe doznania.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Starsza pani szuka
 • Takie cuda się zdarzają (Such Miracles Do Happen)

  reż. Barbara Rupik
  anim2023

  Ku zaskoczeniu mieszkańców wsi, kamienna figura Matki Boskiej nagle porusza się, opuszcza kapliczkę i idzie przed siebie. Wkrótce do milczącego pochodu dołączają kolejne ożywione rzeźby. Takie cuda się przecież zdarzają, ale najbardziej zafascynowana nimi jest mała dziewczynka, która nie ma kości.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Takie cuda się zdarzają
 • To tylko/aż ciało... albo krótki film o wolności (It's Only/Not Only A Body... Or A Short Film About Freedom)

  reż. Michał Hytroś
  dok2023

  Kochaj się. To życiowe credo Zosi – fotografki, podróżniczki, wolnego ducha. Przeprawiając się przez świat w swoim kamperze, próbuje ona za pomocą fotografii oswajać inne kobiety z nagością i uczyć je miłości do własnego ciała.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu To tylko/aż ciało... albo krótki film o wolności
 • Trzy opowiadania o Basi (Basia: Three Short Stories)

  reż. Mateusz Pietrak
  dok2023

  „Postanowiłam, że w tym roku umieram” – mówi ze śmiechem Basia, po której nie widać, że skończyła osiemdziesiąt lat. Spełnia się w roli babci, matki i siostry. A także na scenie. Podglądamy jej przygotowania do życiowego występu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Trzy opowiadania o Basi
  Nagrody:Złoty Lajkonik / Nagroda Specjalna
 • Twarze Agaty (Faces of Agata)

  reż. Małgorzata Kozera
  dok2023

  Agata jako szesnastolatka usłyszała, że prawdopodobnie w ciągu 2 lat wykrwawi się na śmierć. Tego dnia narodziła się na nowo. 20 lat później ma za sobą ponad 30 operacji twarzy, mieszka w Londynie i jest artystką, która swoje zmagania ze śmiertelną chorobą przekuła w sztukę.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Twarze Agaty
  Nagrody:Złoty Lajkonik
 • Twarze Agaty [PL AD+napisy] (Faces of Agata)

  reż. Małgorzata Kozera
  dok2023

  Agata jako szesnastolatka usłyszała, że prawdopodobnie w ciągu 2 lat wykrwawi się na śmierć. Tego dnia narodziła się na nowo. 20 lat później ma za sobą ponad 30 operacji twarzy, mieszka w Londynie i jest artystką, która swoje zmagania ze śmiertelną chorobą przekuła w sztukę.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Twarze Agaty [PL AD+napisy]
 • Two Shores

  reż. Matt Subieta, Ewa Rodart
  fab2022

  „Anna Maria smutną ma twarz, Anna Maria wciąż patrzy w dal” – słowa ballady Czerwonych Gitar towarzyszą bohaterce filmu, która przyjeżdża z Polski do Nowego Jorku, żeby zmierzyć się z duchami przeszłości. Nowe fakty zmuszają ją do weryfikacji własnych wspomnień.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Two Shores
 • Uczta konesera (Connoisseur's Feast)

  reż. Sławomir Shuty
  fab2022

  Kaja, młoda obiecująca artystka, jest pogrążona w kryzysie twórczym. Przytłoczona presją rynku sztuki, niemająca oparcia w niewiernym partnerze, organizuje diaboliczny performance. Makabryczna kpina ze światka sztuki przynosi jej wielki sukces. Kaja pokonuje niemoc i potwierdza swą artystyczną pozycję.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Uczta konesera
 • Ula

  reż. Agnieszka Iwańska
  dok2023

  „To jest kolebka naszej ukochanej muzyki. Tam musimy się sprawdzić” – w taki sposób Michał Urbaniak przekonał polską wokalistkę jazzową Urszulę Dudziak, żeby wyruszyła z nim na podbój USA. Film jest zapisem tej fascynującej i burzliwej podróży, opowiadanej zza kadru przez samą artystkę.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ula
  Nagrody:Złoty Hejnał
 • Wiem, że ty też się boisz (I Know You’re Afraid Too)

  reż. Pola Włodarczyk
  anim2023

  Kobieta boi się wielkiego czarnego ptaka, którego trzyma w mieszkaniu, zamkniętego w klatce. Postanawia więc zabrać go do Urzędu Miar i Wag, aby określić jego wymiary. Balansująca na granicy absurdu i groteski animacja o ukrytych lękach, samotności i klatkach, które sami tworzymy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wiem, że ty też się boisz
 • Wiraż (Early Apex)

  reż. Paweł Hejbudzki
  dok2022

  Fascynujący i jednocześnie wzbudzający wiele pytań świat dziecięcego kartingu. Ten szerzej nieznany sport ekstremalny rządzi się takimi samymi zasadami jak zawody dorosłych – liczą się rywalizacja, miejsce na podium i regularne treningi. Nie wszystkie dzieci są gotowe na takie poświęcenie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wiraż
  Nagrody:Wyróżnienie / Nagroda Specjalna
 • Własna prawda (Her Own Truth)

  reż. Agnieszka Kruczek
  anim2023

  To miały być tylko trzy miesiące w Niemczech… Niespodziewanie plany wybierających się za granicę kobiety i córki, zmieniło wprowadzenie stanu wojennego. Nostalgiczna opowieść o samotności, tęsknocie i nieprzewidywalności, przez którą prowadzą nas mała dziewczynka i miś Koralgol.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Własna prawda
 • Wojna domowa (War at Home)

  reż. Aleksander Zalewski
  dok2023

  Imad jest Syryjczykiem, który od lat mieszka w Warszawie. Aby silniej związać dzieci z ich drugą ojczyzną, organizuje wyprawę pomocową do kraju przodków. Karetką pogotowia, która ma być darem dla syryjskich rebeliantów, wyruszają do targanej wojną Syrii.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wojna domowa
 • Wojna domowa [PL AD+napisy] (War at Home)

  reż. Aleksander Zalewski
  dok2023

  Imad jest Syryjczykiem, który od lat mieszka w Warszawie. Aby silniej związać dzieci z ich drugą ojczyzną, organizuje wyprawę pomocową do kraju przodków. Karetką pogotowia, która ma być darem dla syryjskich rebeliantów, wyruszają do targanej wojną Syrii.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wojna domowa [PL AD+napisy]
 • Wolna krowa (Free Cow)

  reż. Marek Głuszczak
  fab2023

  Gdzieś w lasach spotykają się matka, córka aktywistka i wolna krowa. Ta ostatnia razem ze stadem postanowiła zacząć życie na własne kopyto. Teraz jednak krasule mają zostać wyłapane i skazane na śmierć. Sara się na to nie zgadza. Dziewczyna ucieka z domu, żeby bronić stada. W ślad za córką wyrusza Alicja.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wolna krowa
 • Wyraj (Iriy)

  reż. Jakub Stoszek, Magdalena Mistygacz
  dok2023

  Wojna nigdy nie jest daleko, pisał Młynarski. Mieszkańcy wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji wioski Szestowicy starają się żyć swoim dawnym życiem. Ale trudno jest żyć w spokoju, kiedy niebezpieczeństwo czai się za rogiem. Przerażająco aktualny portret ludzi, którzy starają się zachować normalność w nienormalnych czasach.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Wyraj
  Nagrody:Wyróżnienie
 • W lesie są ludzie (There Are People in the Forest)

  reż. Szymon Ruczyński
  anim2023

  Granica polsko-białoruska z lotu ptaka. Uchodźcy, próbujący przedostać się do Polski, ukrywają się w lesie. Jak w grze komputerowej: gdy trafią na złą postać wracają na start. Albo jest game over. Oparta na relacjach świadków i własnych przeżyciach autora animacja to przerażający obraz trwającego od 2021 roku kryzysu humanitarnego.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu W lesie są ludzie
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Zapach ziemi (Smell of the Ground)

  reż. Olivia Rosa
  anim2023

  Jaki byłby świat bez człowieka? Zamknięte kawiarnie, leżaki, na których nikt nie siedzi, opustoszałe parkingi zdają się sugerować nadciągającą apokalipsę. Wygląda na to, że w tym sterylnym świecie nie ma już życia, ale czy na pewno? Adaptacja wiersza Sary Teasdale „There will come soft rains” z 1918 roku.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zapach ziemi
 • Zima

  reż. Tomek Popakul, Kasumi Ozeki
  anim2023

  Miłośniczka kotów, schodzący z krzyża Jezus i kolędnicy z widłami w rękach w zaśnieżonej i skutej lodem scenerii. „Zima” to psychodeliczna podróż do małej, rybackiej wioski, w której jak w soczewce skupiają się zachowania, zwyczaje i przywary polskiej prowincji. Przypominająca horror animacja w konwencji realizmu magicznego.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zima
  Nagrody:Złoty Smok / Złoty Lajkonik / Nagroda Specjalna
 • Żegnam cię, mój świecie wesoły (Goodbye My Wonderful World)

  reż. Joo Joostberens
  dok2023

  Tytuł filmu nawiązuje do tradycyjnej pieśni żałobnej, która znalazła się na płycie „Rzeczy ostatnie” zespołu Polskie Znaki. Projekt ten miał przypomnieć o muzyce ludowej, która przez wieki oswajała temat śmierci, stanowiący tabu w dzisiejszej kulturze. Opowieść o powstawaniu albumu jest zarazem esejem o przemijaniu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Żegnam cię, mój świecie wesoły