Konkurs polski

38 filmów
Polska produkcja ostatniego roku. 39 filmów stanie w szranki o Złotego Lajkonika i cztery Srebrne Lajkoniki: 19 filmów dokumentalnych, 10 animacji i 10 fabuł. Powroty twórców nagradzanych i zaskakujące debiuty. Wnikliwe spojrzenia na naszą rzeczywistość - podziały w rodzinach i wśród sąsiadów. Próby sportretowania życia ulicy i społeczności zamkniętych za murami oraz oddania niepokojów wśród młodzieży. Nietuzinkowi bohaterowie i ich nietypowe oczekiwania w rozkwicie, a nawet u schyłku życia. Bogactwo gatunkowe, trochę eksperymentu i duża wrażliwość na ludzi odrzuconych, skrzywdzonych, wymagających wsparcia.
 • 30 lat wymówek (30 Years of Excuses)

  reż. Armand Urbaniak
  dok2022

  Michał „Gier” Giercuszkiewicz to mistrz perkusji, znany głównie z grupy Dżem. Niedługo po śmierci lidera tego zespołu zamieszkał na tratwie w Bieszczadach. Ale mimo upływu lat jego bębny i talerze nie zarosły pajęczyną - artysta przymierza się do nagrania płyty.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu 30 lat wymówek
 • 7 słów o przemijaniu (7 Words About Passing Away)

  reż. Łukasz Iwanicz
  dok2022

  Kto jest bliżej prawdy o końcu życia: zaklęte w kamieniu, zimne oblicza z nagrobków czy oczy i dłonie żyjących, którzy dzielą się z nami swoimi przemyśleniami i lękami? Czy zbliży nas do niej tytułowe siedem słów?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu 7 słów o przemijaniu
 • A Brief History of Us

  reż. Etgar Keret
  anim2021

  Kiedy jesteś w związku, wiele rzeczy robicie razem. Znacie się tak dobrze, jakbyście tworzyli jeden organizm. Co będzie, gdy nagle zamiast „my” trzeba będzie powiedzieć „ja”? Narysowana w komiksowej stylistyce animacja stawia ważne pytanie o poczucie indywidualności w związkach.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu A Brief History of Us
 • Boylesque

  reż. Bogna Kowalczyk
  dok2022

  Lulla la Polaca to najstarsza polska drag queen, walcząca o prawo do indywidualnej ekspresji. W filmie poznajemy jej bardziej prywatne wcielenie: jako wrażliwca i marzyciela, traktującego swój występ przed kamerą niczym kolejny brawurowy performance.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Boylesque
  Nagrody:Srebrny Lajkonik / Nagroda Specjalna
 • Bóg i Wojownicy Lunaparków (God and Lunaparks' Warriors)

  reż. Bartłomiej Żmuda
  dok2022

  Owładnięty religijnym amokiem syn podejmuje krucjatę, której celem ma być nawrócenie ojca. Żarliwość neofity zostanie wystawiona na ciężką próbę przez nieprzebierającego w słowach, zgryźliwego antyklerykała.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Bóg i Wojownicy Lunaparków
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Deptak (Boulevard)

  reż. Artur Wierzbicki
  dok2022

  Warszawski plac Zamkowy: dla jednych atrakcja turystyczna, dla innych – miejsce indywidualnych i zbiorowych manifestacji poglądów bądź umiejętności czy po prostu miejsce pracy. Kamera Artura Wierzbickiego rejestruje zmieniające się pory roku, stroje i nastroje ulicy, narodowe zwycięstwa i osobiste dramaty.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Deptak
 • Deserowy jamnik (Dessert Dachshund)

  reż. Betina Bożek
  anim2022

  Marzysz o niezapomnianym weselu? Teraz hitem jest… deserowy jamnik, którego ukryjesz wewnątrz tortu! Jamniczek nie tylko zaskoczy i rozbawi gości, ale także przyniesie szczęście nowożeńcom na długie lata. O przesądach, rytuałach i życiu na pokaz zabawnie i z przymrużeniem oka.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Deserowy jamnik
 • Dom wielopokoleniowy (Our Tenement)

  reż. Piotr Szczepański
  dok2022

  W odremontowanej przez miasto stylowej kamienicy starannie wybrani lokatorzy mieli stworzyć wielopokoleniową wspólnotę. Tymczasem nikt z mieszkańców nie garnie się do współpracy, pojawiają się za to wzajemne oskarżenia, donosy i obelgi. Podzielona niczym Polska przed wyborami mikrospołeczność pogrąża się w konflikcie…

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dom wielopokoleniowy
 • Figury niemożliwe i inne historie I (Impossible Figures and Other Stories I)

  reż. Marta Pajek
  anim2021

  Trzecia i ostatnia część cyklu Marty Pajek ukazuje bohaterkę kroczącą przez opustoszałe miasto. Ciągnące się w nieskończoność puste ulice tworzą labirynt złożony z figur i geometrycznych kształtów. Miasto nas pochłania, przeraża i budzi niepokój - i tylko zmarszczki na twarzach bohaterów przypominają, że kiedyś tętniło tu życie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Figury niemożliwe i inne historie I
  Nagrody:Srebrny Lajkonik
 • Followers. Odpalaj lajwa (Followers. Live Shooting)

  reż. Jakub Radej
  fab2022

  Polska szkoła staje się areną wydarzeń, które wydają się u nas mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Bo czy polski student w dobie globalizacji i internetu tak bardzo różni się od kolegi i koleżanki z Ameryki, Azji czy Europy? Co Adam zaplanował na akademię z udziałem Olgi Tokarczuk w prestiżowym liceum?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Followers. Odpalaj lajwa
 • Głos (The Voice)

  reż. Dominika Montean-Pańków
  dok2022

  Nowicjat zakonu jezuitów to surowa forma próby. Przez dwa lata odcięcia od społeczeństwa i udogodnień cywilizacji młodzi mężczyźni mają dość czasu, aby rozważyć pytanie: czy życie zakonne jest dla mnie?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Głos
  Nagrody:Nagrody specjalne
 • Kiedy będę... (When I'll Be...)

  reż. Tymoteusz Kałużewski
  dok2022

  Adam niewiele mówi. Ożywia się na strzelnicy i na Marszu Równości, dumnie trzymając błękitno-różowo-białą flagę. Wie, kim jest naprawdę, i zrobi wszystko, by wreszcie móc poczuć się naprawdę sobą.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kiedy będę...
 • Koniki na biegunach (The Rocking Horses)

  reż. Marcin Lesisz
  dok2022

  Wzruszający, ciepły i boleśnie prawdziwy portret osoby z niepełnosprawnością psychiczną. Rysunki Ewy ożywają w animacjach, które pozwalają nam spojrzeć na świat jej oczami. Zdać sobie sprawę z problemów, z którymi się boryka, zobaczyć nie chorego – ale osobę, która ma prawo do tego, by być tym, kim chce być.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Koniki na biegunach
  Nagrody:Srebrny Lajkonik
 • Kot (The Cat)

  reż. Zofia Strzelecka
  anim2022

  Odwieczna walka kota z psem w rytmie hip-hopu. Kot jest dilerem, osiedlowym chuliganem, a Pies to policjant, którego głównym celem jest złapanie Kota. Czy któryś z nich kiedyś wygra? Animowany teledysk o polskich blokowiskach.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kot
 • Kot (Cat)

  reż. Zofia Kowalewska
  fab2022

  Prosta i szczera historia o buncie, samotności i potrzebie bliskości. Nastolatka przyjeżdża do mieszkania ojca, żeby pod jego nieobecność zająć się kotem. Zwierzak jednak rozrabia, a dziewczyna odkrywa skrywaną przed nią tajemnicę. Ten sekret zmieni jej życie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kot
 • Kwitnący mózg (Blooming Brain)

  reż. Edyta Adamczak
  anim2022

  Siedzisz w pociągu, twoje myśli gdzieś uciekają. Masz wrażenie, że odpada Ci głowa, że ręka nie jest już na swoim miejscu. Czy inni pasażerowie to zauważyli? Spokojnie, to dzieje się tylko w twojej głowie... Animacja oswajająca społeczeństwo z chorobą, jaką jest stwardnienie rozsiane.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Kwitnący mózg
 • Martwe małżeństwo (A Dead Marriage)

  reż. Michał Toczek
  fab2022

  Czasami najbardziej uwieść potrafią małe, niepozorne historie, drobne gesty i nieśmiałe słowa. Na planie filmowym spotykają się on i ona: Filip, mężczyzna w średnim wieku, i Łucja, która prowadzi kawiarnię i remontuje mieszkanie. Razem grają martwe małżeństwo.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Martwe małżeństwo
  Nagrody:Srebrny Lajkonik
 • Moja Ozerna (My Place Ozerna)

  reż. Karina Będkowska
  dok2022

  Dla osamotnionej bohaterki podróż z Londynu do Ozerny, małej ukraińskiej wioski, by spotkać się z krewną, niespodziewanie staje się początkiem jej drogi do odzyskania sił i nawiązania bliskości z drugą osobą.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Moja Ozerna
 • Moody

  reż. Karolina Karwan, Tomasz Ratter
  dok2022

  Krystalicznie czysta woda, puste plaże i wysokie palmy. Ten pocztówkowy wizerunek indonezyjskiej wyspy skrywa damat jej jedynych mieszkańców. Mudi i jego starsza matka są odizolowani od reszty świata i skazani tylko na siebie. Jedyną ucieczką od prozy życia okazuje się taniec.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Moody
 • Music of Sonny

  reż. Klementyna Margolis, Anna Sałacińska
  anim2022

  Jednych to relaksuje, innych nudzi. Praca w fabryce płyt CD i DVD jest powtarzalna, schematyczna, ale też niewymagająca wielkiego skupienia i refleksji. Są tacy, którzy w fabryce pracują kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. Rytmiczna, wciągająca i hipnotyzująca animacja o rutynie i odnajdywaniu w niej sensu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Music of Sonny
 • Obecność obowiązkowa (Mandatory Presence)

  reż. Adam Ziajski
  fab2021

  Brawurowy i pełen ironii, czasem też groteski komentarz do społeczno-politycznej rzeczywistości. Bohaterem jest samotny mężczyzna w średnim wieku. Ledwo co przeprowadza się do klaustrofobicznego mieszkania, a tu… koniec świata.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Obecność obowiązkowa
 • Odgrzeb (Unburial)

  reż. Artur Wyrzykowski
  fab2022

  Kiedy plany życiowe legną w gruzach i wszystko zdaje się nie takie, najlepiej uciec, otulić się w kilka warstw ubrań i schować pod kocem. A może nie? Może potrzebny jest odgrzeb, tajemniczy rytuał, który dla swojej dorosłej córki Berki organizuje zatroskany o nią ojciec.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Odgrzeb
 • Opowiedz mi o mnie (Tell Me My Story)

  reż. Maciej Miller
  dok2022

  Magda nigdy nie poznała swoich rodziców. Już jako dorosła osoba postanawia ich odnaleźć. Twórcy filmu towarzyszą bohaterce w mozolnych poszukiwaniach, ale każda próba dotarcia do prawdy kończy się bolesnym zderzeniem ze ścianą.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Opowiedz mi o mnie
 • Performance

  reż. Michał Edelman
  fab2022

  Karol, operator kamery, zabiera swoją dziewczynę Emilkę i jej psa Pucciego na prowokacyjny performance artystyczny, będący wyrazem sprzeciwu wobec brutalności policji. Sprawy szybko wymykają się spod kontroli, a idealizm i związek młodych wystawione zostają na próbę.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Performance
 • Płot (The Fence)

  reż. Tomasz Wolski
  fab2022

  W lekkim półmroku gdzieś na prowincji rozgrywa się dramat czułości i wrogości, niedopowiedzeń i braku akceptacji. Niewielka stadnina koni, którą Mikołaj od śmierci ojca prowadzi sam. Ma jednak gościa, który mu pomaga. W nocy ktoś niszczy płot. Dziki? Wiatr? Tylko czy dziki i wiatr chadzają z latarkami? (Limit dostępów w KFF VOD)

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Płot
 • Sfora (The Pack)

  reż. Tadeusz Chudy
  dok2022

  Historia niecodziennej relacji między więźniami i problematycznymi psami ze schroniska, którymi osadzeni się zajmują. Ich rolą jest ułożenie psów, by nadawały się do adopcji. Stawka jest najwyższa, bowiem jeśli nie uda się ich wytrenować, psy zostaną uśpione.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Sfora
 • Slow Light

  reż. Kijek/Adamski
  anim2022

  Pewien chłopiec cierpi na niespotykaną wadę wzroku, sprawiającą, że światło przepływa przez jego oczy wyjątkowo wolno. To, co dzieje się aktualnie, dociera do jego świadomości z opóźnieniem… siedmiu lat! Animacja dotyka problemu życia przeszłością, przy jednoczesnym wypieraniu problemów codzienności.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Slow Light
 • Syndrom Hamleta (The Hamlet Syndrome)

  reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
  dok2022

  Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości i marzeń. Życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Syndrom Hamleta
  Nagrody:Złoty Lajkonik / Wyróżnienie / Nagrody specjalne
 • Tego się nie robi kotu (One Does Not Do It To a Cat)

  reż. Jan Gębski
  dok2022

  Kamera Jana Gębskiego uważnie obserwuje zmagania z rzeczywistością jednej z ostatnich żyjących bohaterek Powstania Warszawskiego. Najbliższym towarzyszem starszej pani jest jej kot. Choć obywają się bez słów, drobne gesty ujawniają ogrom wzajemnego przywiązania, a codzienne rytuały nabierają nowych znaczeń.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Tego się nie robi kotu
 • Tożsamość (Identity)

  reż. Konrad Królikowski
  dok2022

  Troje skrajnie różnych bohaterów na odległych od siebie biegunach politycznych próbuje zdefiniować swoją tożsamość na tle współczesnej Polski. Każdy z nich znajduje się w przełomowym momencie życia.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Tożsamość
 • To nie będzie film festiwalowy (This Will Not Be a Festival Film)

  reż. Julia Orlik
  anim2022

  Julita tym razem postanawia zrobić film nie dla festiwalowych laurów, a dla swojej rodziny. Zadanie wydawało się proste, ale mimo to coś poszło nie tak… Zabawna, autotematyczna animacja o tworzeniu animacji z rymowaną narracją, będąca jednocześnie wzruszającym filmem o pielęgnowaniu rodzinnych relacji.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu To nie będzie film festiwalowy
 • Twierdza (Fortress)

  reż. Sławek Zalewski
  anim2021

  Miasteczko przygotowuje się do ataku wroga. Tylko wroga ciągle nie ma… Gotowi na śmierć mieszkańcy są sfrustrowani przedłużającym się stanem wyjątkowym. Winnego sytuacji trzeba jednak znaleźć... Parodia władzy autorytarnej i nieudolności rządzących, wraz z gorzką refleksją nad statusem jednostki w zderzeniu z systemem.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Twierdza
 • Tylko do świtu (Only Until Dawn)

  reż. Eliza Godlewska, Alan Ruczyński
  fab2022

  Wyważona opowieść ze społecznym zacięciem. Pięćdziesięcioletnia Roma znalazła się na życiowym zakręcie. Wybrała wolność, czyli samodzielne życie bez męża. Oznacza to jednak, że straciła dach nad głową. Zarobek z prac dorywczych to za mało na wynajęcie własnego kąta. Jak uciec od takiej codzienności?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Tylko do świtu
 • Ukos światła (Edge of Light)

  reż. Wojciech Szumowski
  dok2021

  Bohaterem filmu Wojciecha Szumowskiego jest Dariusz Popiela – polski kajakarz górski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy. Tym razem występuje w zgoła innej roli: aktywisty przywracającego pamięć o zaniedbanych cmentarzach żydowskich.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Ukos światła
 • Victoria

  reż. Karolina Porcari
  fab2022

  Amelia czuje, że w jej małżeństwie z prawie 30-letnim stażem brakuje namiętności. Męża bardziej fascynują zbroje i rekonstrukcje średniowiecznych bitew niż jej ciało. Kobieta jest zmęczona codzienną rutyną. Pewnego dnia pod drzwiami mieszkania znajduje różową paczuszkę z zawartością, która odmieni jej życie.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Victoria
  Nagrody:Srebrny Smok
 • W kręgu (In The Circle)

  reż. Jan Naszewski
  fab2022

  Jest zima. Młoda kobieta w futerku niesie ogromnego pluszaka w kształcie żaby. Szuka adresu, pod którym za chwilę poprowadzi warsztaty zwane kręgiem. Tym razem przyszły tylko: Kinga, Gosia i Milena. W ich wspólną przestrzeń wkracza bezdomna Ela. Jak jej obecność wpłynie na resztę uczestniczek?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu W kręgu
 • Zasada

  reż. Michał Bolland
  dok2022

  Legendarny polski kierowca powraca, by wziąć udział w jednym z najtrudniejszych rajdów samochodowych na świecie. Czy Sobiesławowi Zasadzie uda się wygrać kolejny wyścig w wieku 91 lat?

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zasada
 • Zbigniew Seifert. Przerwana podróż (Zbigniew Seifert. Interrupted Journey)

  reż. Robert Kaczmarek
  dok2021

  Zmarł, mając niespełna 33 lata, u szczytu swych muzycznych możliwości, na początku światowej kariery. Był także postacią świetlistą, która wpłynęła na życie wielu ludzi. Urodzonego w Krakowie wirtuoza wspominają jego najbliżsi i znakomitości świata jazzu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zbigniew Seifert. Przerwana podróż