Międzynarodowy konkurs DocFilmMusic

11 filmów
11 filmów dokumentalnych z muzyką w roli głównej. Ogromna różnorodność stylów: od zadziwiającej opery i biograficznego musicalu po coś więcej niż zwykły „making of”, czyli film o realizacji filmu. Oryginalne portrety, poetyckie obrazy, a także imponujące układanki z ocalałych archiwaliów. Charyzmatyczni przedstawiciele etnicznych gatunków muzycznych, cudowne dziecko fortepianu, heavymetalowe, drapieżne kobiety i żyjące wspomnieniami dawnych sukcesów leciwe bliźniaczki. Kariery dramatycznie przerwane przez choroby i ogólnoświatowa, ciągle trwająca pandemia, która odciska piętno na życiu i procesie twórczym artystów.
 • 30 lat wymówek (30 Years of Excuses)

  reż. Armand Urbaniak
  dok2022

  Michał „Gier” Giercuszkiewicz to mistrz perkusji, znany głównie z grupy Dżem. Niedługo po śmierci lidera tego zespołu zamieszkał na tratwie w Bieszczadach. Ale mimo upływu lat jego bębny i talerze nie zarosły pajęczyną - artysta przymierza się do nagrania płyty.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu 30 lat wymówek
 • Atonalny blask (Atonal Glow)

  reż. Alexander Koridze
  dok2021

  Tsotne Zedginidze, 10-letni gruziński geniusz fortepianu, bywa porównywany do Mozarta. Obdarzony nadzwyczajnym talentem, sprawia wrażenie, jakby muzyka była dla niego zabawą. Nad wszystkim czuwa jego babcia, pełniąc funkcję nauczycielki, opiekunki i organizatorki międzynarodowej kariery.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Atonalny blask
 • Blisko siebie (Near and Dear)

  reż. María Alvarez
  dok2021

  Bliźniaczki Cavallini z Buenos Aires mają po 91 lat i całe życie poświęciły muzyce. Fortepian Steinwaya zajmuje centralne miejsce w ich zagraconym mieszkaniu. Urodziwe i utalentowane siostry stanowiły kiedyś wyjątkowy duet. Dziś, skazane na siebie, wspominają dawne sukcesy.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Blisko siebie
 • Cesária Évora

  reż. Ana Sofia Fonseca
  dok2022

  W połowie lat 90. stała się pieśniarką rozpoznawalną w różnych miejscach świata. Na Wyspach Zielonego Przylądka, skąd pochodzi, do dziś ma status królowej. Z filmu wyłania się obraz kobiety boleśnie doświadczonej przez los i artystki przecierającej muzyczne szlaki innym kobietom.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Cesária Évora
  Nagrody:Wyróżnienie
 • Droga skrzypka na duży ekran (Fiddler’s Journey to the Big Screen)

  reż. Daniel Raim
  dok2022

  Rok temu minęła 50. rocznica ekranizacji słynnego musicalu w reżyserii Normana Jewisona. Z udziałem twórców filmu dokument stara się zgłębić fenomen „Skrzypka na dachu”. Przybliża rozmaite konteksty związane z jego powstaniem – literackie, filmowe, polityczne i oczywiście muzyczne.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Droga skrzypka na duży ekran
 • Jan Kapr. Opera dokumentalna (Kapr Code)

  reż. Lucie Králová
  dok2022

  Biografia czechosłowackiego kompozytora nie mogła być opowiedziana inaczej - wyśpiewuje ją współczesny chór, korzystając z muzycznej schedy po Janie Kaprze oraz z jego prywatnego archiwum. W tonacji buffo ukazuje meandry losu artysty.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Jan Kapr. Opera dokumentalna
  Nagrody:Złoty Hejnał
 • Paraíso

  reż. Sergio Tréfaut
  dok2021

  W ogrodach dawnego pałacu prezydenckiego w Rio de Janeiro od dawna spotykają się starsi ludzie, by o zmroku, przy dźwiękach instrumentów, śpiewać piosenki o miłości. Ten piękny świat już za chwilę jednak przeminie – wraz z nadejściem pandemii koronawirusa.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Paraíso
 • Shlomo Bar. Musical dokumentalny (Shlomo Bar – a Musical Documentary)

  reż. Gilad Inbar
  dok2021

  Urodzony w Maroku izraelski pieśniarz i bębniarz traktuje swą muzykę niczym modlitwę, a zarazem jak społeczny przekaz, zwracający uwagę na trudną sytuację mizrachijskich Żydów. Twórczość Shlomo Bara stanowi przestrzeń, w której Wschód spotyka się z Zachodem.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Shlomo Bar. Musical dokumentalny
 • Syreny (Sirens)

  reż. Rita Baghdadi
  dok2022

  Ich muzyka rzuca wyzwanie bliskowschodnim stereotypom związanym z twórczością, płcią i orientacją seksualną. Slave to Sirens jest pierwszą death metalową grupą w tej części świata złożoną wyłącznie z kobiet. Reżyserka filmuje z bliska ich muzyczne zmagania i emocjonalne zawirowania.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Syreny
 • Szalone dni (Crazy Days - or Making an Opera in Pandemic Times)

  reż. Sanne Rovers
  dok2021

  Przez trzy lata Holenderska Opera Narodowa przygotowywała inscenizację „Wesela Figara” z międzynarodową obsadą - i wtedy pojawił się koronawirus. Film jest zapisem szczególnego czasu, kiedy mimo rygoru sanitarnego i pandemicznych absurdów postanowiono doprowadzić projekt do finału.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Szalone dni
 • Zbigniew Seifert. Przerwana podróż (Zbigniew Seifert. Interrupted Journey)

  reż. Robert Kaczmarek
  dok2021

  Zmarł, mając niespełna 33 lata, u szczytu swych muzycznych możliwości, na początku światowej kariery. Był także postacią świetlistą, która wpłynęła na życie wielu ludzi. Urodzonego w Krakowie wirtuoza wspominają jego najbliżsi i znakomitości świata jazzu.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Zbigniew Seifert. Przerwana podróż