Międzynarodowy konkurs DocFilmMusic

8 filmów
10 filmów dokumentalnych z muzyką w roli głównej. Muzyka towarzyszy nam od urodzin po śmierć. Przy kołysankach zasypiają niemowlęta, pieśniami żegnamy zmarłych. Muzyka koi i porywa, uspokaja i dodaje energii. Śpiewamy przy choince, na demonstracjach ulicznych i w czas wojny. Muzyki słuchamy w klubach, filharmoniach i na stadionach. Muzyka podnosi na duchu i daje nadzieję. Do rywalizacji o Złoty Hejnał staną: męska reprezentacja pionierów amerykańskiego soulu, rock and rolla i jazzu oraz reprezentacja energicznych kobiet: wokalistka, saksofonistka, dyrygentka i głucha tancerki flamenco.
 • Abebe - Pieśń motyla (Abebe-Butterfly Song)

  reż. Rosie Jones
  dok2023

  Scena muzyczna Papui - Nowej Gwinei długo wychodziła z cienia. Stało się to za sprawą George`a Teleka – artysty śpiewającego w rdzennych językach, łączącego papuaskie i zachodnie brzmienia. To także historia jego przyjaźni z australijskim muzykiem Davidem Bridie, na przekór kolonialnej przeszłości.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Abebe - Pieśń motyla
 • Berchidda Live (Berchidda Live - A Journey Into Time in Jazz Archive)

  reż. Gianfranco Cabiddu, Michele Mellara, Alessandro Rossi
  dok2023

  Festiwal Time in Jazz jest organicznie związany z miejscem, w którym odbywa się od 1988 roku, czyli z miasteczkiem Berchidda na Sardynii. W pięknych okolicznościach przyrody można chłonąć rozmaite tradycje muzyczne, a film jest portretem tej klimatycznej imprezy oraz ludzi, którzy ją tworzą.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Berchidda Live
 • Don Lewis i The Live Electronic Orchestra (Don Lewis and the Live Electronic Orchestra)

  reż. Ned Augustenborg
  dok2023

  W latach 70. Don Lewis, inżynier elektronik i muzyk, skonstruował syntezator, który na niespotykaną dotąd skalę generował i miksował dźwięki. Ale historia sukcesu zamieniła się w dramat człowieka walczącego o uznanie i zmagającego się z uprzedzeniami rasowymi.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Don Lewis i The Live Electronic Orchestra
 • Dziwna historia Jacksona C. Franka (Blues Run the Game: the Strange Tale of Jackson C. Frank)

  reż. Damien Aimé Dupont
  dok2023

  Artysta folkowy Jackson C. Frank w 1965 roku z pomocą Paula Simona nagrał swoją jedyną płytę, która odcisnęła piętno na wielu amerykańskich i brytyjskich muzykach folkowych. Nie potrafił jednak pokonać swoich demonów. Film odtwarza emocjonalny pejzaż tego artysty.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Dziwna historia Jacksona C. Franka
 • Joana Mallwitz - we własnym tempie (Joana Mallwitz - Momentum)

  reż. Günter Atteln
  dok2024

  Tytułowa bohaterka mówi, że najważniejsze to mieć dobry zespół – zarówno w rodzinie, jak i w pracy. Zwłaszcza, kiedy dyryguje się najlepszymi orkiestrami europejskimi. Oglądamy Joanę Mallwitz na przestrzeni dwóch przełomowych lat, kiedy pojawia się na świecie jej synek, a kariera zdecydowanie przyspiesza.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Joana Mallwitz - we własnym tempie
 • Omar i Cedric (Omar and Cedric: If This Ever Gets Weird)

  reż. Nicolas Jack Davies
  dok2023

  Ten film ma w sobie dynamikę progresywnego rocka, który ponad dwie dekady temu stał się domeną kultowego zespołu The Mars Volta. Z setek godzin archiwaliów powstał do bólu szczery obraz przyjaźni, sukcesów, transformacji i upadków.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Omar i Cedric
  Nagrody:Nagroda Specjalna
 • Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć (Stay Homas. The Band That Shouldn't Exist)

  reż. Oriol Gispert, Nick Bolger, Ramon Balagué
  dok2024

  Trio z Barcelony wielu pomogło przetrwać lockdown. Piosenki, które Stay Homas nagrywali na swoim balkonie, odnosząc się do sytuacji pandemicznej, stawały się wiralami i przyniosły im popularność na całym świecie. Lecz przyszedł moment, kiedy przestali być fenomenem wyłącznie internetowym.

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć
 • Tako rzecze Peaches (Teaches of Peaches)

  reż. Philipp Fussenegger, Judy Landkammer
  dok2024

  Performerka, prowokatorka, kobieta petarda – w szóstej dekadzie życia Peaches nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie: tournee z okazji dwudziestolecia albumu „Teaches of Peaches” było eksplozją kreatywności. Dla twórców filmu to okazja, by poznać bliżej tę wywrotową artystkę, ikonę feminizmu i kultury queerowej. Seans 18+

  Więcej o tym filmie
  Kadr z filmu Tako rzecze Peaches
  Nagrody:Złoty Hejnał