„Miłość bezwarunkowa” na festiwalu IDFA

Film tegorocznego zdobywcy Złotego Lajkonika został zaproszony do konkursu filmów krótkometrażowych na prestiżowym festiwalu w Amsterdamie.

 

Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 14-25 listopada.

 

Autotematyczny charakter filmu „Miłość bezwarunkowa” w reżyserii Rafała Łysaka pozwala zbliżyć się do nietypowej relacji dwudziestokilkulatka i jego babci. Czy porozumienie między 80-letnią skrajnie religijną kobietą i jej wnukiem gejem jest możliwe? Czy są w stanie przekroczyć swoją wiarę i przekonania w imię miłości? Jest to osobista historia Rafała, reżysera filmu. Od dzieciństwa wychowywała go babcia Teresa, którą traktuje jak drugą mamę. Całą swoją miłość i uwagę Teresa skupiła na Rafale, ukochanym wnuku do momentu, kiedy powiedział jej o swoim homoseksualizmie. Ta wiadomość złamała jej serce…

 

W do tej pory ogłoszonym programie poza filmem Łysaka w konkursach znalazły się jeszcze trzy polskie dokumenty:  „In Touch” Pawła Ziemilskiego (konkurs filmów średniometrażowych), „Połączeni Aleksandry Maciejczyk (konkurs studencki) oraz Tańczę dla ciebie Katarzyny Lesisz (konkurs Kids&Docs).

 

Na tegorocznej edycji festiwalu zagoszczą też starsze polskie produkcje. W specjalnym programie „Me” zaprezentowane zostaną dokumenty nagrodzone Srebrnym Rogiem na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym – Ojciec i syn Pawła Łozińskiego oraz Ojciec i syn w podróży Marcela Łozińskiego.  

 

W tym roku gościem honorowym festiwalu będzie Helena Třeštíková, która wybrała dziesięć ważnych i inspirujących filmów dokumentalnych innych twórców. Na liście Heleny Třeštíkovej znalazła się m.in. Pierwsza miłość Krzysztofa Kieślowskiego.

 

Festiwalowi towarzyszą istniejące od 1996 roku targi filmowe Docs for Sale, które corocznie odwiedzają przedstawiciele branży dokumentalnej. Tak jak każdego roku w targowej wideotece znajdzie się kilkanaście polskich filmów dokumentalnych.

 

Pełną listę zakwalifikowanych obecnie filmów znaleźć można na stronie internetowej festiwalu.

Kolejne tytuły poznamy w przyszłym tygodniu.