>

Najlepsze dokumenty i filmy krótkometrażowe poszukiwane. Trwa nabór na 64. KFF

Wraz z początkiem października wystartował nabór filmów na 64. Krakowski Festiwal Filmowy. Organizatorzy i selekcjonerzy czekają na filmy krótkometrażowe i dokumentalne z całego świata. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń wyłonionych zostanie około 200 najciekawszych tytułów, które festiwalowa publiczność zobaczy na przełomie maja i czerwca w krakowskich kinach i online w całej Polsce.

Dla nas rozpoczęcie naboru to jak wejście w nowy rok. Te same emocje i oczekiwania na powroty mistrzów i błyskotliwe debiuty. Spodziewamy, że filmy pokażą nam jak w zwierciadle najbardziej bolesne, ale i przynoszące nadzieję chwile. Napięcie towarzyszyć będzie każdemu wyborowi, ponieważ zdajemy sobie sprawę jak wiele ważą nasze decyzje. – zdradza Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Poszukujący

Na co dzień recenzują filmy, wykładają, ale i sami tworzą. Każdy z 20–osobowego zespołu otrzymuje do obejrzenia kilkaset tytułów. Oglądają, oceniają, komentują, żeby na końcu wskazać produkcje, które warto pokazać festiwalowej widowni. Ich decyzjom przygląda się dyrektor Krzysztof Gierat. To on decyduje o finalnym kształcie programu, a także podejmuje decyzję o składzie jury, które już podczas festiwalu będzie poszukiwać produkcji, zasługujących na Złote Lajkoniki (dla najlepszych produkcji w Konkursie polskim), Smoki (dla zwycięzców Międzynarodowego konkursu krótkometrażowego), Rogi (dla tytułów z Międzynarodowego konkursu dokumentalnego) i Złoty Hejnał (dla dokumentu muzycznego z Konkursu DocFilmMusic).

Poszukiwane 

Selekcjonerzy czekają na filmy dokumentalne (bez ograniczeń czasowych) i krótkometrażowe (do 30 minut) z całego świata. Przyjmowanie zgłoszeń do konkursów filmowych odbywa się w dwóch etapach: do 30 listopada 2023 dla filmów zrealizowanych przed 31 października 2023 oraz do 31 stycznia 2024 dla filmów zagranicznych zrealizowanych po 31 października 2023 i do 15 lutego 2024 dla filmów polskich zrealizowanych po 31 października 2023.

Spośród zgłoszeń wybranych zostanie około 200 tytułów, które publiczność znajdzie w festiwalowym programie. Wyłonione filmy zostaną zaprezentowane w kilkunastu cyklach tematycznych oraz w 3 konkursach międzynarodowych: dokumentalnym, krótkometrażowym, konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic oraz w konkursie polskim, który jest najważniejszą w Polsce prezentacją najnowszych filmów polskich. Jak co roku, wszystkie konkursowe filmy będą prezentowane w Polsce po raz pierwszy, a wiele z nich na Krakowskim Festiwalu Filmowym będzie miało swoje światowe i międzynarodowe premiery. 

Regulamin i formularz zgłoszenia znajdują się na stronie www.krakowfilmfestival.pl

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.