“Pieśni ziemi” norweskim kandydatem do Oscara

Norwedzy wybrali swojego kandydata do oscarowych nominacji. Został nim film otwarcia 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, czyli “Pieśni ziemi” w reżyserii Margreth Olin. Dokument trafi do kin 2 lutego, a jego dystrybutorem jest Krakowska Fundacja Filmowa.

“Pieśni ziemi” Margreth Olin to dla reżyserki, która przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom, niezwykle osobisty film. Olin odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami rodziców, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Historia rodzinna zamienia się tu w zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat. Stosując podwójną skalę – mikro i makro – dokument odsłania przed nami świat intymny i zarazem bardzo uniwersalny. Kamera towarzyszy jej ojcu przez cztery pory roku. Mężczyzna wędruje śladami przodków przez dzikie, górskie rejony swojej małej ojczyzny. Jego marszrucie towarzyszy głęboka refleksja nad sensem życia i relacjami człowieka z naturą.

Od lat marzyłam by zrobić taki film. Zastanawiałam się jak najlepiej sportretować głęboką więź człowieka z przyrodą i wróciłam do domu, by odwiedzić mojego ojca – wyznała autorka dokumentu. – Mój ojciec ma teraz 86 lat i być może jego pokolenie jest ostatnim, które posiada głęboką wiedzę o tym, jak dbać o naturę.

Film został uhonorowany w Krakowie nagrodą Samsung Excellence Line za wyjątkową jakość obrazu. Z kolei Krakowski Festiwal Filmowy przyznał “Pieśniom ziemi” rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii dokumentalnej.

Za dystrybucję odpowiada Krakowska Fundacja Filmowa, organizator Krakowskiego Festiwalu Filmowego i wielu innych inicjatyw popularyzujących najciekawsze polskie i światowe filmy dokumentalne.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.

Kategoria: Komunikat.

Aktualności

89 z 1081