Opowieści ze świata

Cykl pozakonkursowy 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Opowieści ze świata każdego roku przyciągają kinomanów zafascynowanych odległymi kulturami, niezwykłymi miejscami i niecodziennymi historiami. Tym razem w ramach cyklu zobaczymy m.in. kronikę świata z 25 lipca 2020 roku w obiektywach zwykłych ludzi, wyprawę śladem pierwszych polarnych badań oraz powroty do miejsc urodzenia ludzi wykorzenionych, którzy zachowują pamięć o opuszczonej ojczyźnie

Spośród setek filmowych zgłoszeń zdecydowaliśmy się wybrać pięć tytułów, które w szczególny sposób ukazują ludzi w konfrontacji z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. –  uzasadnia selekcję Krzysztof Gierat, Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. – Wyraźny wydaje się także motyw tęsknoty za bliskimi, która pozwala przetrwać współczesnym niewolnicom pracującym na czarno w krajach Bliskiego Wschodu, ale także tęsknota za życiem w zgodzie ze sobą, która towarzyszy homoseksualnym ortodoksyjnym Żydom.

Wyjątkowo jeden z filmów cyklu zostanie zaprezentowany w niepowtarzalnej przestrzeni plenerowego Kina pod Wawelem w poniedziałek, 31 maja. “Dzień z życia 2020” to kolejna odsłona globalnego projektu filmowego autorstwa wybitnego reżysera, laureata Oscara i wielu innych prestiżowych nagród na całym świecie – Kevina Macdonalda. Na film składa się ponad 300 tysięcy amatorskich nagrań, które zostały nadesłane z całego świata i stanowią swobodny kronikarski zapis zdarzeń pochodzących z jednego dnia, 25 lipca 2020 roku. Dla wielu uczestników projektu była to zwyczajna sobota w nowej pandemicznej rzeczywistości, dla innych niezapomniana data – dzień, w którym urodziło się ich dziecko, oświadczyli się ukochanej czy pożegnali swoich bliskich. Wszystkie te doświadczenia łączy świadomość obecności kamery i uczestniczenia w wyjątkowym międzynarodowym przedsięwzięciu. Wstęp na seans plenerowy – bezpłatny. 

Tytułowa “Wyspa Buromskiego” znajduje się u wybrzeży Antarktydy. To skuta lodem mroźna ziemia, o której słyszeli nieliczni. Od lat eksplorują ją polarnicy, którzy poświęcili dla niej relacje z bliskimi, a nawet życie, często nie zyskując przy tym należytego uznania. To właśnie oni lub ich krewni dzielą się z nami opowieściami z czasów pobytu na końcu świata. Ich niezwykłym relacjom towarzyszą archiwalne zdjęcia i nagrania. Pobyt na wyspie był dla badaczy niezapomnianym przeżyciem, które pozostawiło w nich żywe wspomnienia po dziś dzień.

“Pokój bez widoku” (reż. Roser Corella) ukazuje współczesne niewolnice pracujące w bogatych państwach Bliskiego Wschodu. Najczęściej pochodzą z Kenii, Filipin i Etiopii. Zatrudnione na czarno, za głodowe pensje, bez perspektyw na przyszłość, niewidzialne. Żyją z dnia na dzień w maleńkich, pozbawionych okien pokojach, poświęcając swoją młodość i zdrowie uprzywilejowanym bogaczom. Wraz z reżyserką poznajemy historie wielu takich milczących, wyzyskiwanych kobiet, które dzięki wzajemnemu wsparciu zaczynają odzyskiwać głos. Nie chcą już być ofiarami kapitalistycznego wyzysku i zaczynają o siebie walczyć.

Dokument “Sztetlowcy” (reż. Katya Ustinova) to nostalgiczna opowieść utkana z tęsknoty za utraconym światem małych żydowskich miasteczek. Większość ich przedwojennych mieszkańców od dziesiątków lat żyje w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, lecz pamięć o opuszczonej ojczyźnie jest w nich wciąż bardzo żywa. Jednak nie tylko oni pielęgnują wspomnienia. W sąsiedztwie dawnych sztetli zostali ludzie, którzy starają się nie zapominać o swoich dawnych sąsiadach. Kultywują ich tradycje, przygotowują koszerne potrawy, a nawet, jak jeden z bohaterów, decydują się na konwersję.

Z kolei bohaterowie filmu “Wyjdź za mnie jednak” (reż. Mordechai Vardi) są współczesnymi homoseksualnymi Żydami, którzy dla dobra społeczności i bliskich zrezygnowali ze swoich pragnień. Próbują poukładać swoje życie, odwiedzają rabinów, uczestniczą w terapiach, ale to nie wystarcza. Brak im bliskości i miłości; na szczęście nie są sami. Wspólnie coraz śmielej dochodzą do głosu, odważnie maszerując w paradach równości wychodzą z ukrycia i akceptują swoją prawdziwą tożsamość.

Lista filmów w cyklu Opowieści ze świata:
  • “Dzień z życia 2020” / “Life in a Day 2020” reż. Kevin Macdonald, Wielka Brytania, 2021
  • “Pokój bez widoku” / “Room without a View” reż. Roser Corella, Austria, Niemcy, 2020
  • “Sztetlowcy” / “Shtetlers” reż. Katya Ustinova, USA, Rosja, 2020
  • “Wyjdź za mnie jednak” / “Marry Me However” reż. Mordechai Vardi, Izrael, 2020
  • “Wyspa Buromskiego” / “Buromsky Island” reż. Olga Stefanova, Rosja, 2020

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym współorganizatora – Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Województwa Małopolskiego.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 równolegle w krakowskich kinach oraz online.